Об’єднавшись з Оксфордським університетом, AstraZeneca виготовила безпечну та ефективну вакцину Covid-19 всього за дев’ять місяців, що є величезним досягненням, яке допоможе припинити пандемію.
Але низка помилкових кроків на цьому шляху призвела до різкої критики з боку політиків та службовців охорони здоров'я, заплямовуючи імідж компанії як героя епохи коронавірусу.
Англо-шведський виробник ліків помилково дав деяким добровольцям половину дози вакцини під час клінічних випробувань, і його критикували за те, що він пропустив важливу інформацію з публічних заяв.
Американські регулятори поставили під сумнів точність даних про вакцини, а серйозні затримки виробництва в Європі призвели до політичного гніву та зриву відносин з лідерами ЄС.
"Що ми маємо з AstraZeneca - це компанія, яка не є однозначною, на неї не можна покладатися", - заявив у середу в інтерв'ю радіо BBC Філіп Ламбертс, член Європейського парламенту.
Нездатність AstraZeneca (AZN) доставити десятки мільйонів обіцяних доз до Європейського Союзу, який намагається розгорнути програми вакцинації, змусила блок ввести обмеження на експорт, які вже не дозволили принаймні одній партії вакцин до Австралії.
Лідери могли б зробити посилення обмежень ще жорсткішим у четвер. Тим часом Національний інститут алергії та інфекційних хвороб США на початку цього тижня висловив занепокоєння тим, що AstraZeneca представила "застарілі" дані випробування ефективності вакцини.
Доктор Ентоні Фаучі, директор агентства, назвав це "невимушеною помилкою", яка може погіршити довіру до "дуже хорошої вакцини".
AstraZeneca оновила свої дані у четвер, повідомляючи, що випробування показали, що її вакцина ефективно захищає від Covid-19 на 76%.
На початку цього тижня компанія заявила, що її вакцина ефективна на 79%.
Звинувачення американських регуляторів стали серйозним ударом для авторитету компанії.
"Вони припускалися помилки за помилкою", - сказав Джеффрі Лазарус, керівник дослідницької групи систем охорони здоров'я в Барселонському інституті глобального здоров'я.
Стрибок віри
"Я не думаю, що вони коли-небудь мали намір бути вакцинною компанією", - сказав Ендрю Беренс, фармацевтичний аналітик SVB Leerink. "Я думаю, що причиною того, що вони розпочали це - і компанія досить чітко заявила про це - вони хотіли допомогти людству побороти пандемію коронавірусу".
"Вони потрапили в маловідомий вид діяльності й в них все було дуже добре", - сказав Лазарус.
Промах за промахом
"Я ненавиджу критикувати колег-академіків або кого-небудь з цього приводу, але оприлюднення такої інформації - це все одно, що попросити нас спробувати прочитати чайні листки", - сказав доктор Саад Омер, спеціаліст з вакцин з Єльської медичної школи.
Таких проблем можна "легко уникнути", оскільки вони пов'язані з випробуванням. AstraZeneca заявила, що її клінічні дані підтверджують ефективність у віковій групі старше 65 років.
В інтерв’ю в січні генеральний директор Паскаль Соріот заявив, що оксфордські вчені, які проводили випробування, не хочуть вербувати людей похилого віку, поки вони не накопичать багато даних про безпеку для тих, кому від 18 до 55 років.
Якби розповсюдження вакцини було плавним, про такі "спотикання" можна було б забути. Але триваюча нестача вакцини у Європі, яка зараз стикається з третьою хвилею коронавірусних інфекцій, спричинила політичну кризу в блоці.
Лідери ЄС збираються в четвер, щоб вирішити, чи приймати пропозиції Європейської Комісії щодо ще більш жорсткого контролю за експортом вакцин, виготовлених у блоці, в тому числі AstraZeneca.
"У нас є можливість заборонити запланований експорт", - заявила в недавньому інтерв'ю німецькій видавничій групі "Funke Mediengruppe" президент Єврокомісії Урсула фон дер Лейен. "Це повідомлення AstraZeneca: Ви спочатку виконайте свій контракт з Європою, перш ніж починати доставлення в інші країни".
Європейські країни висловлюють розчарування тим, що Сполученому Королівству надається пріоритет у доставленні, і що, на відміну від інших, вони відправляють десятки мільйонів доз за кордон.
Дискусії закипіли цього тижня після того, як було повідомлено про "рейд" на фабрику в Італії 29 мільйонів доз вакцини AstraZeneca. Прессекретар AstraZeneca відхилив повідомлення про те, що дози були частиною "запасів", заявивши, що вакцина виготовлена за межами Європейського Союзу і що її привезли на завод, щоб залити у флакони перед розподілом у Європі та експортувати до малозабезпечених і країни із середнім рівнем доходу.
Віцепрезидент Комісії ЄС Вальдіс Домбровскіс заявив, що не може коментувати походження та потенційне використання доз, які, як повідомляється, виявлено в Італії, але зазначив, що виробник ліків "дуже далекий від своїх контрактних зобов'язань".
Деякі політики та засоби масової інформації можуть шукати козла відпущення, оскільки програми вакцинації дуже сповільнили темпи. Проте Симона Гуальярдо, аналітик Європейського політичного центру, заявила, що затримки постачання AstraZeneca "безумовно зіграли роль у сповільненні розгортання кампаній вакцинації в Європі".
"Очевидно, що AstraZeneca може надмірно обіцяти з точки зору розподілу у порівнянні з ефективними виробничими можливостями", - сказав Гуальярдо.
Важка дорога вперед
За словами Прашанта Ядава, експерта з ланцюгів постачання медичних препаратів і старшого співробітника Центру глобального розвитку, AstraZeneca, здається, поширилася занадто тонко, з далекосяжним ланцюгом постачання, який, швидше за все, зазнає невдачі, ніж ті, що живлять вакцини Pfizer і Модерна.
AstraZeneca наполягає на тому, що створила більше десятка регіональних ланцюгів постачання для виробництва вакцини, з більш ніж 20 партнерами в більш ніж 15 країнах.
Також важче передбачити, скільки вакцини можна виготовити із партій продукту AstraZeneca через тип компонентів, які він містить, додав Ядав, хоча ця мінливість, можливо, могла бути передбачена при складанні контрактів.
AstraZeneca не надала коментарів до цієї історії, але вона назвала "нижчий від очікуваного обсяг виробництва у виробничому процесі" як основну причину ускладнення в Європі.
"Оскільки наші команди вчаться один в одного та вдосконалюють свої знання, продуктивність зростає", - сказав Соріот у лютому. "Виробництво вакцини - це дуже складний біологічний процес".
Не всі головні болі AstraZeneca були наслідком корпоративних помилок. Компанію не варто звинувачувати в побоюваннях щодо побічних ефектів, таких як утворення тромбів, які змусили більше десятка європейських країн зупинити вакцинацію на початку цього місяця.
Минулого тижня регулятор Європейського Союзу провів терміновий огляд і знову дійшов висновку, що вакцина безпечна для використання.
Але є інші занепокоєння - наприклад, передбачуване спотворення даних під час останніх американських випробувань - безсумнівно, зашкодили репутації компанії, особливо у порівнянні з іншими виробниками ліків, які виробляли безпечні та ефективні вакцини, але викликали менше негативних заголовків.
Ронн Торосян, генеральний директор 5W Public Relations, зазначив, що невдачі AstraZeneca відбуваються в той час, коли недовіра до влади та вигоди від вакцинації залишаються високими, що підвищує ставки.
"Громадськість уже скептично ставиться", - сказав він. "Я думаю, що AstraZeneca це дуже і дуже складно вирішити на цьому етапі".
Беренс із SVB Leerink вважає, що компанія зможе пройти ці проблеми - тим більше, що виготовлення вакцин - це не бізнес, на який він покладається, щоб заробляти гроші.
Акції впали більш ніж на 2% до цього часу у 2021 році, відстаючи від приросту FTSE 100 (UKX), але акції Pfizer також втратили позиції з початку року, Але Беренс справді задається питанням: якби AstraZeneca могла повернутися у минуле, чи не обрала б вона участь у виробництві важких вакцин знову? Щодо цього, він не настільки впевнений.
за матеріалами CNN