Ну що ж – от і закінчився у мене контракт. Буде багато літер, даруйте

 

 

Три роки тому мене було призначено на посаду директора філармонії за результатами конкурсу, на який я подав свою програму розвитку на 5 років. Пропрацювавши три, згідно контракту, багато чого вдалось втілити в життя. Дещо могло відбутись, але потребувало більше часу. Та зараз не про те.

Відверто кажучи, було бажання просто плюнути на все це і на завжди піти з роботи у державному секторі, тим більше, що цікаві пропозиції почали надходити вже та і власних ідей не бракує.

Зупинило одне: така величезна підтримка громади, журналістів, зовсім сторонніх, не знайомих або мало знайомих мені людей.

Одні підтримують мене, бо не байдужі до музики і мистецтва, ходять тривалий час у філармонію і бачать явний прогрес і ріст цієї установи. Глядача не обдуриш. Він приходить, сідає в залі і йому або подобається, або – ні.

Інші висловили свою підтримку тому, що на моєму прикладі побачили свавілля влади і діючої системи, побачили, що ні Майдан ні Війна нічого не змінили, і далі відбувається «рішалово» і протягування «своїх», «ручних», «угодних». Філармонія, звісно, ласий шматок для декого, особливо напередодні виборів. Це не тільки публічна платформа з залою на 400 осіб, але й спосіб через «свою», підконтрольну людину на посаді директора чинити різноманітні маніпуляції. Всім же сьогодні хочеться просто елементарної прозорості.

Тому прийняв рішення – буду боротися. Не за крісло директора, не за посаду, а проти свавілля влади.

Отож, по-порядку.

Термін контракту збігав, об’єктивних причин не продовжити його автоматично, (що не суперечить законодавсту і було вчинено щодо керівників інших підвідомчих установ Управління культури) не було, отож треба було їх знайти.

Тиск почався ще в жовтні-листопаді минулого року, якісь незрозумілі натяки, обвинувачення, плітки. Супроти мене було написано звернення художнім керівником філармонії Ігорем Йосиповичем Дем’янцем та головним диригентом симфонічного оркестру філармонії Віктором Івановичем Олійником. Попри те, що листи містили тільки голослівні речення, не підтверджені ні документами, ні свідками, Управління культури національностей та релігій ОДА ініціювало позапланову перевірку філармонії на основі цих звернень, хоча я був готовий без зайвих слів дати відпровідь по кожному пункту так званого «обвинувачення». Мій, начебто особистий конфлікт з цими двома людьми, переріс у професійний наклеп, добре продуманий і спланований.

10 лютого, рівно о 9.00 без жодних попереджень (ну, може це й законно) фахівці-ревізори, під головуванням заступника начальника Управління культури Василя Тимківа, прийшли у філармонію з перевіркою, котра тривала 10 днів і завершилась 20 лютого. Попри те, що таких перевірок за час моєї роботи було дві, в тому числі нас перевіряло КРУ і жодних суттєвих порушень ніхто не виявив.

Методи, якими проводилась перевірка, нагадували швидше замовні сплановані дії, шантаж і погрози. Справедливість, як відомо, має бути справедливою, а принципи – принциповими. Всіх, то всіх – а тут явна вибірковість по-наводці, так би мовити. У нас багато сумісників, а у багатьох працівників філармонії ненормований робочий день, вечірні концерти тільки починаються о 18.30, з виїздів люди взагалі повертаються посеред ночі. Часто мають ранкові концерти у садочках і школах, котрі починаються вже о 9.00 ранку. Тому, приходити і перевіряти наявність артиста на репетиції згідно графіку роботи, який затверджено з урахуванням норм українського законодавства, але аж ніяк не специфіки роботи творчого колективу, як мінімум непрофесійно і, як максимум, не людяно. Є багато деталей, якими готовий поділитися, якщо комусь цікаво – питайте, поясню. В останній день перевірки начальника відділу кадрів в буквальному, фізичному сенсі притисли до стінки – давай, говори, хто «мертві душі». А що говорити, коли їх – нема?

В результаті двоє людей потрапили до лікарні з серцем і тиском, два тижні  постійного стресу позначилось на підготовці до концертних програм серед артистів, блокувалась робота адміністрації філармонії, оскільки замість того, щоб займатись своїми професійними обов’язками, люди були змушені готувати папірці і відписки на запити комісії.

А – найголовніше – було фактично зірвано і блоковано всю підготовку до ЄДИНОГО (!) в області фестивалю професійного музичного мистецтва «Прикарпатська весна», яка так на одному крилі, без належної реклами, промоції і підтримки і стартувала 6-го березня.

Повторюся – перевірка закінчилась 20 лютого. Впродовж 5-ти робочих днів, тобто не пізніше 26 лютого, ми мали отримати її результати, проте – не отримали. Я особисто неодноразово звертався до Володимира Васильовича Федорака з проханням надати їх нам, на що отримував постійні відмовки типу – добре, прийдіть завтра, аж поки 13 березня подав письмове звернення з проханням пред’явити мені таки результати перевірки.Цікаво, що моїх пояснень, ні усних ні письмових, щодо пунктів звернення вищезгаданих осіб ніхто так і не побажав розглянути.

11 березня відбулось засідання Комісії обласної ради з питань діяльності засобів масової інформації, свободи слова, культури, національного та духовного відродження, яка розглядала моє «питання». Мене на цю комісію не тільки не викликали, але й не пустили, коли я виявив бажання бути там присутнім, таким чином порушивши всі можливі громадянські права і норми, адже комісії апріорі є відкритими і на них може бути присутнім хто завгодно.

Врешті решт, існує норма трудового законодавства, згідно з якою мене мали повідомити про непродовження контракту не пізніше, ніж за 2 місяці до цього. Такого повідомлення я не отримав, навіть в результаті письмового звернення до начальника Управління культури.

17 березня мене викликали і ознайомили з наказом про звільнення у зв’язку із закінченням контракту, термін якого спливав 20 березня. На моє чергове прохання надати мені все ж таки результати перевірки, мені сказали вкотре – приходьте завтра. Так звані «результати», за якими мене звільнено на 5–ох аркушах я отримав лише 20-го березня, з припискою «витяг з довідки за результатами перевірки», хоча я просив повний текст. Зрозуміло, що це лише частина тих результатів, адже як нам всім відомо з пресконференції заступника голови ОДА з гуманітарних питань, їх там далеко не 5 сторінок. Зараз мені через третіх людей погрожують, що якщо я не припиню «підскакувати», то мене передадуть у відповідні «органи» і ті «органи» поставлять мені якусь там «печаточку», яка «попсує» мою біографію на все життя. Що мається на увазі – я, відверто кажучи, не зовсім розумію.

Наразі є призначено виконуючого обов’язки директора філармонії – вчорашнього заступника з господарської частини Володимира Володимировича Чайківського. Господарник він справді добрий, а от як даватиме раду з концертною діяльністю – побачимо. Ще не дочекавшись аби я звільнив кабінет, «нова команда» вже почала тиск на окремих працівників, зокрема молодих і талановитих, яким так хочеться розвивати свою творчість – відмінились деякі концерти, людям натякають на те, аби звільнялись самі, бо знайдуть причину і звільнять по статті.

Напередодні закінчення контракту я ініціював збори колективу філармонії. Людей у нас багато – близько 170 – артисти, адміністрація, балетна школа, технічний персонал, чимало з них сумісники, то ж зібрати їх усіх разом не просто. Хотілось просто подякувати людям за роботу. Попрощатись, чи що. Неприємно вразило, що головний диригент не відпустив на ці збори колектив симфонічного оркестру, хоча тривали вони не більше 10 хвилин і не так би вже сильно зашкодили репетиційному процесу. І, знаєте що, ніхто з оркестру не встав і не пішов зі своєї волі, хоча потім до мене поодинці підходили і казали – ну, ви ж розумієте, ви йдете, а Олійник залишається, то ж я не хочу мати потім проблеми. 

Десь за два тижні моя родина очікує появи на світ третього сина... Можете собі тільки уявити, в якому стресі весь цей час перебуває моя вагітна дружина. Бруд, брехня, наклепи, плітки. Це було однією з причин, чому я не робив якихось різких рухів і рішучих кроків. Було бажання хоч трохи це все пригасити, аби вона менше хвилювалась – не дуже вдалось.

Хотів взяти паузу до народження дитини, проте, не можу більше мовчати, коли навколо стільки людей не мовчить.

Найближчими днями зустрінемось на відкритій пресконференції, де готовий відповісти на будь-які запитання.

Дякую всім і кожному за підтримку, за те, що не дозволили мені здатись.

Оголошую з усією відповідальність про свою готовність взяти участь у конкурсі, хоча й маю мало віри в його прозорість. Раз є команда прибрати в будь-який спосіб, то можу собі лише уявити, яким буде конкурсний відбір.

Надія на ВАС, громадо.

Ваш Андрій Савка.

 


22.03.2015 Андрій Савка 1503 13
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2775
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6747 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3849 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413