Нічні чування у Старуні: що це таке і для чого нас туди запрошують та кличуть

В наш гіперактивний час ери комфорту тіла та втікань від депресії стає все складніше роздобути трохи спокою нашій розтривоженій душі.

Фіртка часто пише:  “Старуня запрошує на нічні чування”, “Просимо на нічні чування в Старуні в храмі Петра і Павла при Паломницькому центрі Симеона Лукача”, “Приходьте на традиційні нічні чування в Старуні”…, а насправді ж нас запрошують на молитву, яка є найвірнішим та найкращим способом придбання спокою та миру в душі.

Для тих, кому не зовсім зрозуміло, але хотілося б дізнатись, що таке “нічні чування”, і написана ця стаття. Розібратися в тому мені допоміг отець Йосафат Бойко (Парафія Святих Кирила і Методія, що в Крихівцях), що саме служив на жовтневих нічних чуваннях в Старуні, які я відвідала.

  • Отже, що ж таке “нічні чування”?

Це час неспання, який присвячено молитві. (В латинській традиції служіння в цей час називають віґілією, у візантійській – всеночним бдінням.) Іншими словами – це молитва у той час, коли ми мали би спати. І древня традиція нічних чувань слідує євангельським словам  самого Христа, який сказав: “Чувайте (пильнуйте) й моліться, аби не ввійти у спокусу…”(Мр. 14:38)

  • Де знайти час і сили для молитви?

Ми й самі здогадуємося, що молитися таки треба, навіть часом відчуваємо таку потребу душі, і все збираємося це зробити. Але зранку часу на молитву обмаль, весь день наш забіганий в клопотах, а ввечері сили стає лише на те, щоб змучено погортати стрічки соцмереж і заснути з калейдоскопом безконечного потоку інформації в голові. А молитва знову десь відкладається на далі, на потім, на пізніше. Тому час, який ми проводимо в храмі – це чудова нагода та надійний спосіб таки хоч трохи помолитися і присвятити себе Богові. “Бо де двоє чи троє в Ім’я Моє зібрані, там Я серед них”, – сказав нам Христос (Мт. 18:20)

  • Чому саме в Старуні?

Старуня – це край, де народився, жив у трудах та служінні блаженномученик Симеон Лукач, який своїм праведним життям та вірністю Христу став для нас добрим прикладом. “Пам’ятайте про наставників ваших, які звіщали вам слово Боже, і дивлячись уважно на кінець їхнього життя, наслідуйте їхню віру.”(Євр. 13:7) Тому де, як не тут, на батьківщині блаженного Симеона, серед його земляків, у храмі, де зберігається частка його мощей, де, як не тут нам ставати на молитву, прославляти Бога, просити в Нього помочі та сили в наших повсякденних хрестах та дякувати Йому за все, що нам послано?..

  • Як молитися?

Найперше – уважно. Старатись зібрати свою увагу на словах молитви, приєднуючись до тої, що йде в храмі. Якщо помічаєте, що відволіклись, знову повертайте свої думки до тих слів, що вимовляють уста. Спочатку це буває важко, але маленькими тренуваннями можна добитися того, що хоча б молитву “Отче наш” вдається вимовити без “блукання думками по всьому світі”. В особистій молитві починаймо з того, що перш за все щиро подякуймо Богу за все, що Він нам дає, просімо прощення за наш непослух та гріхи, а вже потім просімо в Нього помочі в наших бідах та клопотах, як у люблячого батька, з вірою в Його допомогу, та з пам’ятанням, що “нехай буде воля Його”. Уважна молитва, яка супроводжується покаянням та щирою подякою Богу за все, має велику силу, повертає спокій душі, лікує стривоженість та депресію, лікує душу й тіло і творить чудеса!

  • Що скажуть люди?

Що буде, якщо ми не знаємо, як правильно поводитися на нічних чуваннях, де стати, що робити, якщо страшно здатися смішними чи розгубленими? Треба перш за все пам’ятати, що до церкви ми приходимо не для людей і не до людей, а до Бога! І людина, яка прийшла щиро помолитися, ніколи не буде смішною в очах Божих! Прийдете до храму раз, прийдете другий раз, і дуже скоро будете себе почувати зручно і впевнено. Тоді вже не забувайте про тих людей, які ще не мають певності, ні сміливості, бо прийшли вперше, і будьте їм помічниками, а не засудниками.

  • Ще раз про молитву

Молитва має величезну силу, зцілює душу, заспокоює її, дає відчуття радості на серці! Якщо ж після молитви та почутих проповідей на нічних чуваннях ми візьмемо собі за мету втілити хоч частину почутого в повсякденне життя своє, то час, проведений в храмі, минув недарма. Не будемо забувати поміж усіх наших особистих просьб до Бога додати головну молитву – Його прославлення та величання за всяких обставин! Берімо за приклад блаженного Симеона, який не зрікся Господа, навіть під страхом гонінь та страждань. Берімо за приклад і життя Йова Багатостраждального, який, мавши все, а потім все втративши, сказав ті відомі донині слова: “Бог дав, Бог взяв, нехай буде Ім’я Господнє благословенне!” (Йов 1:21)

Приходьте на молитву до храму Святих Петра і Павла при Паломницькому центрі Симеона Лукача! Старуня запрошує на традиційні нічні чування з 29 на 30 число щомісяця! І хай буде почута Ваша молитва! Амінь!

Розмова з отцем Йосафатом була записана Мар’яною Гутич


02.11.2019 12320
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466