В Україні розширили перелік професій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19.
Зокрема, невакцинованих медиків, працівників органів місцевого самоврядування та комунальників відсторонюватимуть від роботи, передає Фіртка.
Так, відсторонення відбудеться з 31 січня.
Працівників вищезазначених установ, які не щепляться принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 до цього періоду, відсторонюватимуть від роботи без збереження заробітної плати.
Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.
Нагадаємо, що з 8 листопада невакцинованих працівників, для яких щеплення проти COVID-19 є обов'язковими, почали відсторонювати від роботи.
Тоді уряд видав постанову, у яких затвердив перелік професій, для яких щеплення від COVID-19 є обов’язковим.
Йшлося про обов'язкове щеплення для працівників освіти всіх форм власності, центральних та місцевих органів влади та їхніх підрозділів, соціальних закладів, а також державних підприємств і організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.
Крім цього, 9 грудня уряд знову розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково вакцинуватись проти COVID-19.
Зокрема, додали наступних співробітників:
▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.
Зазначимо, що термін відсторонення від роботи діятиме, поки людина не вакцинується.
Чи є винятки?
Так. Винятком будуть лише ті працівники, які мають обґрунтовані медичні протипоказання. Таким пацієнтам видадуть відповідну медичну довідку, яка свідчить, що робити щеплення не можна. Таке рішення ухвалює сімейний лікар.
«Проте, невеликий відсоток людей має протипоказання – це 3-4% всього. Сформовано, можливо, такий міф про те, що багатьом людям не можна вакцинуватися», – зауважив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
За його словами, сьогодні в Україні роблять усе для того, щоб запобігти будь-яким підробкам. А тому така довідка буде в електронній системі охорони здоров’я. Вона видаватиметься, як і COVID-сертифікат.
За яких умов допускатимуть до роботи?
У постанові Кабінету Міністрів йдеться про те, що термін відсторонення від роботи спливає після усунення обставин, які його зумовили. У цьому випадку ними є:
- повна вакцинація;
- скасування/зупинення дії постанови.
Зауважимо, що в Івано-Франківській області серед медичних працівників першою дозою вакцинували 100%, а другою – понад 77%. Серед освітян першою та другою дозою щепили понад 92%.
Додамо, що наразі єдиною альтернативою локдауну є масова вакцинація. Уряд не планує вводити повний локдаун. Навіть у «червоних» зонах бізнес і громадські заклади працюватимуть при повній вакцинації всіх працівників і відвідувачів.
Нагадаємо, на Кіпрі зафіксували новий штам коронавірусу «Deltacron». Так, гібрид має генетичне походження «Delta» та деякі мутації «Omicron».
До слова, певні сполуки коноплі, зокрема канабіноїдні кислоти, можуть запобігти проникненню коронавірусу, блокуючи його проникнення в клітини. Так, дві канабіноїдні кислоти під назвою CBGA та CBDA, які зазвичай зустрічаються в коноплі, можуть зв'язуватися з шипоподібним білком SARS-CoV-2.
Крім того, штам коронавірусу «Omicron» легше протікає у вакцинованих. Проте, британські вчені виявили, що дві дози вакцини проти COVID-19 не забезпечують достатньої кількості антитіл проти штаму «Omicron».
Своєю чергою засновник та генеральний директор німецької біотехнологічної компанії BioNTech Угур Шахін припускає, що в майбутньому вакцинуватись проти COVID-19 потрібно буде щороку.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
COVID-19 залишає аутоантитіла, які можуть вражати здорові органи організму — дослідження
Дослідження: скільки доз COVID-вакцин потрібно для захисту від штаму «Omicron»
Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють
Відомо, наскільки ефективна вакцинація проти штаму «Omicron»