Независимая газета (Росія): Київ атакує позиції «Газпрому»

Азаров не хоче платити за «неринковою, грабіжницькою формулою». Україна не полишає спроб переглянути формулу ціни на російський газ, тим часом як Росія вважає її ринковою. Жодна зі сторін не хоче поступатися. Цілком можливо, Росія чекає капітуляції та здачі їй всієї української ГТС разом із підземними газовими сховищами, припускають експерти – пише Тетяна Івженко у російському виданні «Независимая газета».

Жодна зі сторін поки що не поступається і не виключає нового витка газової війни

Наступного понеділка у Брюсселі Україна спробує вирішити багатомісячний спір з РФ щодо формули, за якою визначається ціна на газ. Джерела, близькі до уряду, розповіли «НГ», що рішучий наступ на позиції «Газпрому» планується в ході засідання, присвяченого модернізації української газотранспортної системи (ГТС). Участь у ньому візьмуть крім української та російської делегацій також представники ЄС.

Уряд Миколи Азарова з весни послідовно критикує газові угоди, підписані у січні 2009 року Юлією Тимошенко. Але численні спроби переглянути контракти і змінити закладену в них формулу ціни досі не мали успіху.

Минулого тижня українські чиновники посилили інформаційний тиск на російську сторону: Азаров під час засідання Економічного форуму у Відні зробив особливий акцент на газовій темі. Він жорстко заявив, що цінова формула не відповідає ринковій кон'юнктурі, оскільки прив'язана до ціни нафти, що більше не практикується у світі. Чиновники в кулуарах пояснили журналістам, що необхідно затвердити нову формулу, яка враховує ціни на інші енергоносії. За розрахунками української сторони, це вже зараз привело б до зниження ціни російського газу приблизно на 50 дол. за 1 тис. куб. м.

«Цього року «Газпром» робить нам знижку 100 доларів на кожній тисячі кубометрів. Але базова ціна, з якої починаються всі розрахунки, становить 450 доларів. Такої ціни немає для жодної європейської країни, тільки для України. То де ж тут стратегічне партнерство? Якщо ми партнери, давайте візьмемо середню європейську ціну, що базується на нормальній, актуальній ціновій формулі, й віднімемо витрати на транспортування. Вийде ринкова ціна, і не потрібна буде ніяка знижка», – пояснив один із чиновників.

Щойно спірне питання було винесене на обговорення європейського форуму, глава Російського газового товариства, віце-спікер Держдуми РФ Валєрій Язєв заявив у Москві, що російська сторона як і раніше не розглядає питання про перегляд формули, яка була затверджена на 11 років. Він назвав її «цілком ринковою» і зауважив, що Росія зробила Україні достатньо поступок – окрім згаданої знижки на 100 дол. ще й зниження контрактних зобов'язань за обсягами купівлі газу, й відмова від штрафів за фактичне зменшення обсягів постачань. Незговірливість Києва в одному питанні призводить до непоступливості Москви в іншому.

Народний депутат України, екс-радник прем'єр-міністра з питань ПЕК Олександр Гудима упевнений, що російська сторона чекає від України «капітуляції» у вигляді передачі під контроль «Газпрому» всієї газової та газотранспортної інфраструктури. Експерт з питань енергетики Богдан Соколовський підтвердив, що «Газпром» претендує не тільки на ГТС, але й на найбільші у Європі українські підземні сховища газу. Політолог Олег Соскін вважає ситуацію тупиковою, оскільки жодна із сторін наразі не поступається і не виключає нового витка газової війни.

Така ймовірність посилюється, оскільки за нинішньою формулою ціна на газ для України збільшиться з січня, хоча тільки у жовтні прем'єр-міністри досягли політичних домовленостей про збереження ціни на нинішньому рівні – близько 250 дол. за 1 тис. куб. м. Радник парламентського комітету з питань ПЕК Володимир Саприкін пояснив: «Ціна на нафту на світових ринках зростає і майже сягнула позначки 90 доларів за барель. Це тягне за собою подорожчання нафтопродуктів і газу для України. Можна прогнозувати подальше збільшення ціни на газ приблизно на 10 доларів за 1 тисячу кубометрів». «Політичні домовленості, нехай навіть на найвищому рівні, нічого не означають, поки діє ця неринкова, грабіжницька формула», – підтвердив чиновник – співрозмовник газети.

Хоча раніше вважалося, що позиція Києва слабша, оскільки немає юридичних аргументів для перегляду цінової формули, проте у листопаді ситуація змінилася. Прем'єр Азаров знайшов нові аргументи: «Україна приєдналася до Європейської енергетичної хартії і прийняла закон про ринок газу. Відповідно змінилася і міжнародно-правова, і внутрішня законодавча база, яка враховувалася під час укладення та виконання угод про постачання і транзит газу. Через це угода, укладена попереднім урядом, не відповідає чинному законодавству України ».

Ймовірно, цю тезу українська делегація озвучить у Брюсселі, де за кілька днів відбудуться давно заплановані консультації про модернізацію української ГТС. Джерела у Києві сподіваються, що компромісне рішення буде знайдене у новому, тристоронньому форматі співпраці між Україною, Росією та структурами ЄС. Зокрема, передбачається розширити рамки консорціуму з управління ГТС, запросивши в нього європейські структури. «Тоді це буде логічно, ми замкнемо ланцюг постачальник-транзитер-споживач», – зазначив один з українських експертів, близьких до уряду. Однак він засумнівався, що російська сторона легко прийме цю пропозицію: «Вони хочуть для «Газпрому» забезпечити домінантне становище. Але якщо ми знову вдамося до поступок, то цьому не буде кінця. Які ще поступки будуть потрібні? Скільки? У яких сферах?»

Хоча у Києві дуже сподіваються, що участь Європи в українсько-російських газових проектах зніме напругу, проте експерти сумніваються в цьому. Олександр Гудима зазначив: «Європа розколота і слабка, і Росія на цьому успішно грає». Він припускає, що зрештою українська влада під тиском соціально-економічної ситуації, що погіршується, «здасть ГТС і сховища Росії». Депутат підтвердив, що відповідні проекти розроблені, хоч і не внесені на розгляд Верховної Ради.

Раніше представник «Газпрому» Сєрґєй Купріянов заявив, що Росія не поспішає у питанні створення СП з «Нафтогазом». Він зазначив, що до нового року переговори про новий формат співпраці навряд чи завершаться. І уточнив, що російську компанію цілком влаштовує чинний контракт: «Жодних нових домовленостей щодо ціни на газ на цей час у нас немає – просто йдеться про те, яка ціна вийде (на перший квартал 2011 року. – «НГ») при розрахунку за формулою, що міститься у контракті ».

 

Тетяна Івженко, Независимая газета (Росія)

ІноЗМІ


17.11.2010 936 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

998
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2022
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2905
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3531
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3713
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6915 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3901

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5716

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6867 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7667
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2506
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4773
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5150
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

522
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

986
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1852
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3439
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

957
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1828
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3730
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3983 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5493