Нетипово тепла погода у Сибірі поширюється по всьому світу

Глобальна температура відхиляється від середньої з січня по травень 2020 року у порівнянні з середньою в 1951-1980 роках. (Берклі Земля)


На планеті якраз минув найтепліший травень, продовжуючи чергу з 2014 року.


На температурній карті в ці дні Сибір показаний яскраво-червоним, як поширений висип на поверхні Землі. У цьому регіоні постійно спостерігаються екстремальні температури від зими, що призвело до згубного розливу арктичної нафти, спричинило ранні спалахи великих лісових пожеж і допомогло підняти глобальні температури до нових рубежів.

Незвично високі температури у Сибірі, ​​а також середні температури в інших місцях, змусили земну кулю встановити рекорд найтеплішого травня, згідно з даними, оприлюдненими минулого тижня чотирма атмосферними дослідницькими групами, які відстежують глобальні температури.

Зимова теплова хвиля по всій Росії стала настільки актуальною проблемою, що це було першим запитанням, яке поставили президентові Росії Володимиру Путіну під час його чотиригодинної пресконференції про закінчення року.

"Як відомо, Росія є північною країною, і 70 відсотків нашої території знаходиться в північних широтах", - відповів Путін. "Деякі наші міста були побудовані на північ від Полярного кола, на вічній мерзлоті. Якщо вона почне танути, ви можете уявити, які наслідки це матиме. Це дуже серйозно".


Відлига запускає розлив палива

Танення вічної мерзлоти ненароком спричинило сильний розлив палива у Сибірі на початку місяця. Бак з паливом, що прорвався на електростанції в Норильську - над Полярним колом на півночі Центральної Росії - щонайменше 20 000 тонн дизельного палива потрапило в сусідню річку Амбарна, що визнали найбільшим розливом в історії російської Арктики.

Танення вічної мерзлоти через Сибір, пов’язане зі зміною клімату, спричинило різнопланові проблеми, такі як знищення доріг, руйнування будинків та перебої у традиційному скотарстві та сільському господарстві. Саме це стало причиною внаслідок чого розірвався резервуар з паливом у гірничо-металургійній компанії «Норильський нікель».

Під час зустрічі на телевізійній відеоконференції Путін лаяв начальника управління Норильського нікелю Володимира Потаніна за те, що він не вчасно замінив паливний бак, що запобігло б витоку. Питання полягає в тому, що багатьом фабрикам і заводам, розташованим на вічній мерзлоті, не потрібно регулярно контролювати стабільність ґрунту, — сказав Василь Яблоков, координатор проєктів російської філії Greenpeace.

10 червня мертва риба на березі річки Амбарна за межами Норильська (Ірина Яринська / AFP / Getty Images)

Прибирання розливу потребуватиме років і особливо складне через віддалене розташування, де немає доріг. У екологів було побоювання щодо оголошення губернатора, що забруднення досягло озера Пясино.

"Не можна жити в цій суміші води та палива, тому, звичайно, риба там загинула", - сказав Яблоков. "Тепер ми можемо назвати це мертвим озером".

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications за 2018 рік, свідчить про те, що розлив у Норильську не стане останнім виливом нафти чи газу, пов'язаного з мерзлотою. У дослідженні, яке вивчало вплив кліматичних змін на арктичну інфраструктуру, встановлено, що майже половина «глобально важливих» родовищ нафти та газу в російській Арктиці знаходяться в районах, де відлига приземної вічної мерзлоти може завдати серйозної шкоди до 2050 року.


Рекордна тепла зима триває до весни

Весною непоступливі райони високого тиску у регіоні призвели до того, що у частинах Сибіру зафіксували відхилення температури від середньої, яка досягла надзвичайно високих 18 градусів (10 градусів за Цельсієм), повідомляє Служба змін клімату Коперника, яка є ініціативою Європейського Союзу.

Зокрема, в Західному Сибіру це був найтепліший травень, зазначається в спеціальному звіті Коперника.

Наприклад, 22 травня у місті Хатанга, Сибір, яке розташоване на північ від Полярного кола, зафіксовано температуру 78 градусів, що на 46 градусів вище норми. Типова максимальна температура за день у цьому місці - 32 градуси. Місто побило попередній рекордний показник 54 на 24 градуси й місячний рекорд 68 приблизно на 10 градусів.

Згідно з повідомленням про останні сибірські температури, збереження теплих аномалій виділяється з історичних записів.

На додаток до травневих рекордів, середні температури з грудня по травень були рекордно високими за період, що датується 1979 роком.

Порівнявши дані із записами НАСА, що відносяться до 1880 р., вчені з проєкту Коперника виявили, що цей останній піврічний період, мабуть, є безпрецедентним з принаймні 1880 року.

Ці високі температури сприяли винятковому теплу у світі загалом.

За даними Коперника, НАСА та Землі Берклі, у планети був найтепліший травень зафіксований з 1880 року, тоді як Національне управління океанічних і атмосферних досліджень вважає його пов'язаним з 2016 роком, коли був найтепліший травень.

Протягом семи років у травні, з 2014 по 2020, було сім рекордів серед цих найтепліших місяців, виявило NOAA. Крім того, 2020 рік відстежується як другий найгарячіший рекорд.

Незалежно від рейтингу, зрозуміло, що лихоманка на планеті погіршується, відгуки надходять зі всієї Арктики. Танення криги вічної мерзлоти викидає в атмосферу парникові гази, такі як вуглекислий газ та метан.

Аномально тепла погода у Сибірі також призвела до початку весняного сезону пожеж у регіоні раніше, ніж зазвичай; добровольці-пожежники на далекому сході Росії заявили, що вони почали пахнути димом, просто вийшовши на вулицю, на кілька тижнів раніше, ніж зазвичай.

Деякі квітневі пожежі на сході Росії примножили те пекло, яке було в цей час минулого року, вогонь, який врешті ревів через 7 мільйонів акрів — приблизно розміром зі штат Мериленд — і посилав дим, який доходив до Сполучених Штатів та Канади. У Красноярську, приблизно за 2500 миль на схід від Москви, останніх пожеж було в 10 разів більше, ніж у цей час минулого року. Далі на схід, у Забайкальському краї, пожеж було втричі більше.

Тим часом в арктичній Алясці, де також спостерігаються раптові зміни до більш спекотного та сухого літа, пожежі виникають у незвичних місцях, таких як у західних частинах держави, недалеко від Берингового моря. Крім того, удари блискавки були виявлені на вихідних на шляху від Фербенкса до Північного схилу штату. Більшість щорічних пожеж на Алясці виникають внаслідок ударів блискавкою.

За матеріалами The Washington Post


18.06.2020 4294
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2777
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3405
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3639
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5637

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6749 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2426
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3366
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3850 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5414