В останнє десятиріччя фінансові послуги в Україні вже надають не тільки банки. Щоб обміняти валюту, переказати гроші, оформити кредитну картку, або навіть взяти кредит навіть не обов’язково заходити до банку. Але, більшість людей не надто довіряють банкам, що вже й казати про небанківські фінансові компанії.. Давайте розберімось, які небанківські організації в Україні мають змогу надавати фінансові послуги і яку частину фінансового ринку вони відвоювали у банків?
Згідно з законодавством України, такі операції, як обслуговування депозитів, кредитування, обмін валют, грошові перекази, лізинг можуть надавати тільки юридичні особи, які маюсь ліцензію на здійснення цих операцій. У квітні 2021 Нацбанк опублікував «Огляд небанківського фінансового сектору», з якого видно, що такі фінансові установи наростили обсяги операцій на ринку фінансових послуг минулого року, навіть незважаючи на коронокризу. Хоча за обсягом активів, сектор небанківських фін. установ і досі лишається у 7,5 разів меншим від банківського сектору.
Які небанківські фінансові компанії законно діють в Україні:
- Страхові компанії.
Виконують функцію фінансових посередників, захищаючи майнові інтереси фізичних та юридичних осіб , надаючи послугу страхування від страхових випадків. Свої фінансові зобов’язання страховик виконує коштом страхових платежів клієнтів та інвестиційних доходів. Загалом частка добровільного страхування на ринку небанківських фін послуг України складає 80%. залишається При цьому автострахування (КАСКО, ОСЦПВ і Зелена картка) та особисте страхування (медичне та життя) користуються найбільшою популярність серед споживачів.
- Кредитні спілки
Неприбуткові організації, засновані фізичними особами та спільнотами на кооперативних засадах із метою задоволення потреб її членів у фінансових послугах за рахунок фонду, сформованого з внесків членів спілки. Цей сегмент небанківських фін установ є найменшим в Україні.
- Ломбарди
Установи, які надають короткострокові готівкові кредити, забезпечені заставою цінних металів або іншого майна позичальника. Цільова аудиторія – люди, які мають термінову потребу у грошах. Для кредитування ломбард може використовувати власний або залучений капітал.
- Мікрофінансові організації
Більшість небанківських кредитних компаній спеціалізуються на мікрокредитуванні фізичних осіб, деякі з них видають кредитні та інші послуги бізнесу, а саме надання позик, гарантій, поручительства по лізингу, факторингу.
На що нам, як споживачам, потрібно звернути увагу, обираючи фінансову послугу, щоб оцінити ризики? В першу чергу, варто задуматись про власну фінансову спроможність виконати взяті на себе фінансові зобов’язання. Адже кредити пов’язані з відсотками, комісіями, та іншими витратами (страхуванням, платою за переказ коштів, штрафами за прострочення…).
По-друге, завжди краще мати справу з компаніями, які працюють легально і дотримуються законів.
Фінансовий консультант веб-порталу Financer.com радить перевіряти, чи зареєстрована компанія у Державному реєстрі і чи має відповідну ліцензію на послуги, які надає населенню.
Залучати кошти на депозитні вклади мають право тільки компанії, які отримали дозвіл та ліцензію від Нацбанку на залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення.
Надавати кошти у позику мають право компанії, які мають ліцензію Нацбанку на надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту.
Самостійно перевірити інформацію про кожну небанківську фінансову компанію, особливо якщо терміново потрібні гроші, непросте завдання. Таку роботу виконують співробітники спеціалізованих веб-сайтів для вибору кредитів. Їх робота – перевіряти документи, тестувати роботу кожної компанії, знаходити дані про відсоткові ставки та комісії, умови отримання позики, терміни, промокоди на знижки, і також про штрафні санкції за прострочення.
Використані джерела: https://financer.com/ua/wiki/nfk/
Партнерський матеріал