Дві третини місцевих територіальних громад України сьогодні є дотаційними, а на Прикарпатті ця цифра сягає 87% усіх громад.
Про це Фіртці розповів виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.
«Коли починалася реформа децентралізації, в нас близько 99% органів місцевого самоврядування були дотаційними. Тобто вони не були взагалі спроможними. І вони вирівнювались, беручи за основу видатки.
Коли розпочали реформу децентралізації було необхідно розв'язувати питання цієї дотаційності, фінансування загалом місцевих бюджетів і на самому початку прийняли рішення горизонтального вирівнювання.
Що це означає? Що в одних громад забирають кошти, а іншим, яким не вистачає, додають. Там, де у громад забирають кошти, називається реверсна дотація. Там, де громадам додають кошти, називається базова дотація.
Якщо, наприклад, місто Івано-Франківськ заробляє більше, ніж є загалом по Україні цей коефіцієнт, - пояснює, - 50% від «надприбутків» так званих забирає держава, а громадам, які мають коефіцієнт менше ніж 0,9, держава додає 80% від необхідної суми, тобто 20% не додає.
Громадам, які перебувають у межі від 0,9 до 1,1, держава нічого не додає. Тобто вони рахуються збалансованими», - пояснив виконавчий директор регіонального відділення АМУ.
Зі слів Юрія Стефанчука, сьогодні в Україні дотаційними залишаються 75% громад і лише 14% є донорами, тобто, маючи коефіцієнт податкоспроможності більш ніж 1, змушені віддавати частину прибутків державі. Ще 11% громад сьогодні вважаються збалансованими, тобто нічого не віддають і не отримають.
На Прикарпатті донорами сьогодні є лише три громади – Івано-Франківська міська, Ямницька та Поляницька сільські. Ще п'ять громад - Коломийська, Калуська, Долинська, Бурштинська та Надвірнянська – вважаються збалансованими. Водночас 57 інших місцевих бюджетів Прикарпаття включно з обласним бюджетом сьогодні залишаються дотаційними.
«Можна сказати, що у нас 87% територіальних громад є дотаційними. Тобто їм держава додає. Але тут є інший момент: станом на сьогодні ми говоримо за горизонтальне вирівнювання, а варто підіймати питання за вертикальне вирівнювання.
Чому? Бо децентралізація триває вже п’ять років і ті громади, які добре працюють, рано чи пізно задають собі запитання: навіщо я буду у два рази більше працювати, якщо держава забирає. Отак, наприклад, Івано-Франківськ.
Тобто немає мотивації. Для тих, яким віддають теж немає. Бо коли громадам дають, то вони собі розуміють, що ці кошти їм дадуть завжди, тобто можна несильно працювати. Тому варто говорити про вертикальне вирівнювання, тобто з боку державного бюджету, не забираючи з місцевих бюджетів», - зазначив Юрій Стефанчук.
Варто відзначити через такі реверсні дотації бюджети місцевих територіальних громад сьогодні втрачають досить значні кошти, які могли б використати на потреби розвитку інфраструктури.
Так, за даними, оприлюдненими нещодавно Вікторією Сусаніною, першою заступницею Івано-Франківського міського голови, за 10 місяців 2021 року з бюджету Івано-Франківської міської територіальної громади до державного бюджету держава вилучила у вигляді реверсної дотації понад 53 937 тисячі гривень.
«Ці кошти можна було спрямувати на капітальний ремонт вулиці Надрічної (старої частини)», - пояснила посадовиця.
Всього ж, зі слів посадовиці, цьогоріч Івано-Франківська громада змушена буде віддати до державного бюджету у вигляді реверсної дотації 64 мільйони гривень.
Ще гірша ситуація очікує на бюджет Івано-Франківської МТГ у прийдешньому році, коли сума реверсної дотації складе (з урахуванням збільшення на 4% частки податку на доходи фізичних осіб, яка розподіляється у бюджети місцевих громад) понад 86 мільйонів гривень.
Більше про втрати бюджетів територіальних громад Прикарпаття у 2021 році та прогнози втрат на рік прийдешній читайте у публікації "Підсумки року на Прикарпатті: чим обернувся 2021-й для бюджетів місцевих громад".
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Бюджет Прикарпаття 2022: відомо, яка галузь отримає найбільше, а яка – найменше коштів