З 14 липня вступив в дію закон, який вперше в Україні почав врегульовувати на законодавчому рівні поведінку колекторських компаній та фінустанов, що стягують прострочені борги за споживчими позиками на користь інших осіб.
Ключова вимога нормативного акту – надання права здійснювати послуги з врегулювання боргів тільки при умові реєстрації в Реєстрі колекторських компаній. Головним регулятором нагляду за колекторами визначений Нацбанк України.
Банки та небанківські фінансові установи не зобов’язані проходити реєстрацію, однак їх зобов’яжуть перед підписанням договору інформувати споживача про можливі наслідки невиконання зобов’язань та право в подібних випадках залучати колектора.
Дана інформація повинна зазначатись в паспорті споживчої позики, на сайті кредитодавця, а також інших ресурсах, де відображається інформація про фінансові послуги.
Для прикладу, рейтинги та ключові умови кредитування не банків зібрано на інформаційно-аналітичному ресурсі TKCredit. Тепер на рейтинги, виставлені експертами на сайті компаніям Є-Гроші, ШвидкоГроші та іншим кредиторам, буде впливати також наявність заключених договорів з колекторами, включеними в Реєстр НБУ.
Особливості реєстрації колекторських фірм
Реєстрація колекторів триватиме з 14 липня по 13 серпня. За цей час компанії повинні подати до НБУ необхідний пакет документів. Після перевірки документації регулятор буде вносити фірми в публічний Реєстр.
Кредитори зможуть залучати до врегулювання простроченої заборгованості по договорах споживчого кредитування виключно зареєстровані компанії.
НБУ приймає документи для включення до Реєстру, як від заявників зі статусом фінустанови, так і без нього. Фірми, які вже займаються врегулюванням питань заборгованості по споживчих кредитах на користь інших осіб, також повинні впродовж місяця пройти реєстрацію.
Не вимагають реєстрацію від:
-
банків;
-
небанківських фінансових установ, які самостійно врегульовують питання заборгованості виключно у власних інтересах;
-
Фонду гарантування вкладів фізосіб, який врегульовує борги неплатоспроможних банків;
-
компаній, які займаються колекторською діяльністю, працюючи виключно з боргами за житлово-комунальні послуги або телекомунікаційні послуги.
Також новим законом чітко визначені норми етичної поведінки колекторів. Якщо вони впродовж року двічі порушили встановлені вимоги, кредитор зобов’язаний розірвати договір та повідомити НБУ.
партнерський матеріал