Поширена хибна думка, що гінеколог — це лікар, який займається жіночими захворюваннями, а уролог — чоловічими. Насправді урологія — це галузь медицини, яка займається діагностикою, лікуванням і профілактикою захворювань сечовивідних шляхів у жінок і сечостатевої системи у чоловіків.
Анатомічно органи сечовидільної системи розташовані дуже близько до статевих і часто взаємопов'язані, але оскільки жіночі та чоловічі статеві органи істотно розрізняються, існує спеціальність на стику урології та гінекології — урогінеколог, або жіночий уролог.
Чому жінкам важливо відвідувати уролога
Жіноча статева система досить вразлива. Вона функціонує циклічно, регулюється великою кількістю гормонів і зазнає значних змін в різні періоди життя. Це не може не відбиватися на органах сечовидільної системи, розташованих поруч.
Наведемо два приклади найбільш поширеної урологічної патології, викликаної гінекологічними проблемами. Перший — це нетримання сечі після пологів. Воно може приймати важкий і постійний характер, або бути епізодичним, виникати лише при різкій зміні внутрішньочеревного тиску, наприклад, при чханні. Проте це суттєва проблема, знайома третині всіх жінок, які народили. Другий приклад — гестаційний пієлонефрит, або пієлонефрит вагітних. Це запалення ниркової балії, викликане здавленням одного з сечоводів збільшеною маткою. Внаслідок здавлювання порушується відтік сечі з нирки й розвивається запалення.
Насправді подібної патології багато, від інфекційних хвороб до вікових змін. Її неможливо лікувати, зосереджуючись лише на органах репродуктивної системи. Навіть щоб їх правильно діагностувати, потрібний огляд уролога.
Коли жінкам потрібно звернення до уролога
Наступні стани у жінок потребують консультації з урологом:
- нетримання сечі;
- біль внизу живота під час відсутності гінекологічної патології;
- біль в попереку з однієї або двох сторін;
- поява набряків під очима, на руках і ногах;
- будь-які порушення сечовипускання (хворобливе сечовипускання, прискорене, імперативні позиви тощо);
- зміна консистенції, кольору й запаху сечі, поява в ній сторонніх домішок, наприклад, крові;
- відчуття не до кінця спорожненого сечового міхура після сечовипускання.
Будь-який з цих станів, що повторюється час від часу й тим паче регулярно, потребує звернення до уролога (урогінеколога).
Як проходить огляд в уролога
Урологічний огляд жінок майже не відрізняється від гінекологічного. Він також проводиться в гінекологічному кріслі. Після огляду та збору анамнезу лікар дає пацієнтці направлення на аналізи, де обов'язково буде клінічний та біохімічний аналіз сечі. Урологічна патологія загалом добре вивчена та піддається терапії, проте чим довше існує захворювання, тим складніше його лікувати. Хронічна патологія може зажадати місяців наполегливого лікування. Тому дуже важливо не запускати хворобу й звертатися до лікаря вчасно. Медичний центр «Мати та дитина» пропонує консультації у висококваліфікованих урологів, як жіночих, так і чоловічих.
Партнерський матеріал