Наскільки подорожчало тепло та як працює ринок природного газу в Україні (ІНФОГРАФІКА)

З 1 січня 2021 року українці сплачуватимуть за комунальні послуги більше. Подорожчав газ та його постачання, а також більше немає пільгового тарифу на світло. Тепло зросте у ціні від 5,5% до майже 50% залежно від регіону.

«Слово і діло» вже розбиралося, чому дорожчає теплопостачання, а сьогодні розглянемо, яким чином формується тариф на централізоване опалення та як працює ринок природного газу в Україні.

Наскільки подорожчало централізоване опалення

Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) дозволила підвищити тарифи для 23 компаній-постачальників тепла по всій країні.

Жителям Дніпра пощастило найбільше, адже їхній постачальник централізованого опалення Дніпровська ТЕЦ підняла ціни тільки на 5,5% і це найнижчий показник по Україні.

Найбільше підвищили розцінки для ТОВ «Євро-реконструкція» (+49,7%), яка «опалює» Дарницький та Дніпровський райони столиці на лівому березі.

Середній тариф по Україні для постачальників тепла населенню з січня становить 1 121,71 грн за Гкал. Відзначимо, що у кожному регіоні буде своя ситуація. Найвищий тариф – у Сєвєродонецької ТЕЦ – 1 471,54 грн/Гкал, найнижчий у ТЕЦ-2 Есхар (Харківська область) – 653,99 грн/Гкал.

Чим пояснюється таке здорожчання? НКРЕКП обґрунтувала потребу підвищення тарифів на теплову енергію у 2021 році суттєвим зниженням обсягів виробництва теплової енергії, підвищенням фонду заробітної плати для ліцензіатів, зростанням цін на паливно-енергетичні ресурси, а також зростанням витрат на послуги з розподілу природного газу.

Нагадаємо, що НКРЕКП за зверненням постачальників встановлює тарифи на виробництво теплової енергії для 26 ліцензіатів з обсягом вироблення понад 170 тис. Гкал і рівнем комерційного обліку енергії понад 90%, які виробляють 50% теплової енергії в Україні.

Структура тарифу на теплову енергію

Коли ми оплачуємо опалення в наших квартирах та будинках, то до складу тарифу входить не тільки паливо, хоча воно й становить 80,1% тарифу.

Також в структурі закладено заробітну плату робітників компанії-постачальника тепла. Це друга за вартістю складова, яка становить 10,2% тарифу.

Ще слід враховувати, що включають єдиний соціальний внесок (2,2%), ремонти (0,6%), адміністративні (0,5%) та інші витрати – договірні відносини, банківські послуги, які тягнуть аж на 6,4% складової тарифу.

Остаточний тариф на опалення для населення встановлюється в регіонах органами місцевого самоврядування, враховуючи тарифи на виробництво теплоенергії в регіонах та вартість послуг її постачання.

Структура ринку природного газу в Україні

З 1 серпня 2020 року в Україні працює ринок газу для населення. Це означає, що кожен побутовий споживач газу може обирати постачальника залежно від ціни та сервісу, а держава більше не регулює ціну на газ. Ми детально розбиралися, як можна змінити постачальника газу.

А от яким чином паливо потрапляє до наших квартир та будинків? Більшість газу в Україну імпортується. Це роблять імпортери чи трейдери. Щоправда, є в Україні власні газовидобувні компанії, що працюють на українських родовищах: АТ «Укргазвидобування», «Чорноморнафтогаз», «Укрнафта», ДТЕК «Нафтогаз», Burisma Group та інші. Скільки вітчизняного газу потрапляє до споживачів, наскільки він дешевше та чому власний видобуток в країні досі надто низький мало б розібратися профільне міністерство і провести аудит внутрішнього ринку.

Мало закупити газ, його ще треба доставити споживачу. Цим займається оператор газотранспортної системи, підтримуючи в робочому стані магістральні газопроводи. Йдеться про ТОВ «Оператор ГТС України».

Далі оператор підземних газосховищ завантажує чи вивантажує та зберігає паливо у підземних газосховищах. Це робота «Оператора газосховищ України», який є філією «Укртрансгазу».

Тим часом газопостачальні компанії закуповують газ на ринку та реалізують його побутовим та непобутовим споживачам. Зараз на ринку України працює не тільки ТОВ ГК «Нафтогаз України», а ще понад 50 компаній-постачальників.

Більше ніж 40 компаній-операторів ГРМ, переважно облгаззбути, які є газорозподільними компаніями, доставляють паливо населенню та непобутовим споживачам. Вони також зобов'язані підтримувати технічний стан газорозподільних мереж.

Як змінювалася вартість опалення в Києві з 2015 року

Наші аналітики подивились, як змінювалися тарифи на централізоване опалення для населення з 2015 року на прикладі Києва, залежно від наявності в будинку лічильника тепла.

У травні 2015 року для мешканців житлових будинків з приладами обліку теплоенергії тариф становив 657,24 грн за Гкал, а для тих, хто не мав будинкових лічильників – 16,14 грн за м2.

З 1 липня 2016 на рік встановили новий тарифи : для тих, у кого є будинкові лічильники – 1416,96 грн за Гкал, та 32,97 грн за м2 для тих, у кого не було лічильника.

Тарифи знову змінилися 26 липня 2017 року. Для мешканців з лічильниками тариф зріс до 1 414,45 грн за Гкал, а для решти ціна на опалення лишилася незмінною, але ненадовго. Вже з 1 січня 2018 року люди платили по 1355,83 грн за Гкал або 31,55 грн за м2.

Трохи подешевшало тепло для мешканців будинків із лічильниками з 1 серпня 2018-го до кінця року – по 1 354,78 грн за Гкал. Ще раз тарифи зростали з 1 січня 2019-го до кінця 2020 року до таких значень – 1654,41 грн за Гкал та 38,50 грн за м2.

Нагадаємо, Кабмін підвищив тариф на електроенергію для населення з 1 січня.

Крім того, в Івано-Франківську зміниться тариф на водопостачання.


Читайте також:

Платити більше: у січні вартість централізованого опалення зросте (ВІДЕО)


10.01.2021 942
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

954
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1960
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2831
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3466
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3675
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455