Наскільки безпечно літати під час пандемії коронавірусу?

Коли багато урядів послаблює карантинні обмеження щодо поїздок для відновлення економіки, авіакомпанії почали відновлювати рейси, які були припинені в міру поширення пандемії коронавірусу. Бізнес повільний, тому що потенційні пасажири турбуються про те, що вони можуть на тривалий час застрягнути у салоні з інфікованими незнайомцями. Статистика свідчить, що ризики таки існують.


  1. Чи поширюється коронавірус у літаках?

Так. Попри те, що опублікованих досліджень щодо поширення вірусу в авіакомпаніях поки що відносно мало, розслідування польоту 2 березня зі Сполученого Королівства до В'єтнаму дозволило припустити, що один пасажир передав вірус ще 14 особам та члену екіпажу. Дванадцять із цих пасажирів сиділи поруч з інфікованою особою, що відповідає очікуваному поширенню цього та інших коронавірусів. Міжнародна асоціація повітряного транспорту, торгова група світових авіакомпаній, заявила, що, окрім цього випадку, неофіційне опитування 18 основних авіакомпаній виявило чотири епізоди у перші три місяці року підозри у передачі вірусу під час польоту від пасажирів до екіпажу, і ще чотири, де фігурує один пілот, який передав вірус іншому. За даними IATA, ця група авіакомпаній становила 14% світового авіаперевезення в той період.


  1. Чи поширені подібні віруси на літаках?

Так, віруси, включаючи ГРВІ, грип та віспу, які, як і новий коронавірус, передаються через кашель, чхання та дихання тих, хто заражений, поширюються на літаку. Під час спалаху ГРВІ у 2003 р., який також спричинений коронавірусом, було виявлено, що 40 рейсів перенесли ймовірні випадки вірусу ГРВІ та внаслідок цього поширилися на інших пасажирів. Дослідження виявили, що найбільший ризик пов'язаний із сидінням у двох рядах інфікованого пасажира за рейс довше 8 годин. Проте, у випадку, коли 20 людей підхопили вірус від зараженого пасажира під час рейсу Air China з Гонконгу до Пекіна, менше половини сиділо у двох рядах від інфікованого. І більше інфекцій було помічено у пасажирів, які сиділи на протилежному боці центрального проходу.


  1. Що може зробити політ ризикованим?

Люди, заражені новим коронавірусом, виділяють з носа і рота крапельки, що містять вірус, які можуть бути передані безпосередньо комусь у безпосередній близькості, або торкнувшись забрудненої поверхні, а потім рота, носа чи очей. Політ робить  ризикованим те саме, що й інші види транспорту: близькість до інших людей та загальні місця дотику. Аеропорт також може становити небезпеку, оскільки пасажири чекають у черзі, заїзд на рейси, відвідування закладів харчування та користування послугами, такими як ванні кімнати.


  1. Як щодо передачі у повітрі?

Коронавірус може передаватися через дрібні частинки, які люди виділяють з носа і рота, відомі як аерозолі, що можуть плисти деякий час повітрям і вдихатись іншими. В аерокосмічній галузі говорять, що сучасна вентиляція літаків повинна зменшити ризик такого поширення. Повітря в літаку, як правило, 50/50 сумішей стерильного зовнішнього повітря та рециркуляційного повітря в кабіні, яке фільтрується. За даними Airbus SE та Boeing Co., всі їх літаки оснащені фільтрами HEPA, які захоплюють частинки розміром, як вірус. Потік повітря йде від стелі до підлоги, а не спереду до хвоста й розподіляється на секції по всій кабіні, що повинно обмежувати рух частинок по довжині площини. Попри це, моделювання дозволяє припустити, що на цей потік повітря можуть впливати такі фактори, як розташування сидіння та кабіни та наскільки заповнений літак. Крім того, ці вентиляційні системи можуть не працювати повністю, коли літаки припарковані біля воріт. Вибух грипу 1979 року спричинив утримання пасажирів на борту приземленого літака з вимкненою вентиляцією. Авіакомпанії тепер пропонують пасажирам носити маски для обличчя протягом усього перельоту, що може зменшити ризики, хоча не зрозуміло, наскільки ретельно це правило буде виконуватися.


  1. Що ще роблять авіакомпанії для зменшення ризиків?

Авіакомпанії частіше та ретельніше прибирають літаки та здійснюють перельоти безготівково. Вони використовують онлайн-реєстрацію та автоматичний "мішок для крапель". Деякі вже не подають їжу та напої. Пасажирів просять не стояти в черзі до туалету, а натомість натиснути на дзвінок та чекати дозволу. У США тільки JetBlue Airways Corp. і Delta Air Lines Inc. пообіцяли залишити вільні місця між пасажирами, хоча інші перевізники обмежують кількість пасажирів на кожному рейсі, коли це можливо. Європейські авіакомпанії в основному не бажають залишати порожні місця в салоні, заявляючи, що наука обмежена ефективністю практики й що це зробить польоти занадто дорогими для запуску.


  1. Що роблять в аеропортах?

У лондонському аеропорту Хітроу, що найпотужніший у Європі, пасажири та персонал зобов’язані носити маски для обличчя, по всьому аеропорту розмістили вивіски, що нагадують людям про безпечну відстань. Засоби дезінфікування рук широко доступні в понад 600 кіосках по всьому аеропорту, і робиться температурний скринінг. Нещодавно Міжнародна організація цивільної авіації ООН видала рекомендації щодо безпечної подорожі, радивши аеропортам застосовувати її. Рекомендації включають введення безконтактної технології на краплях мішків, воріт для посадки та торгових точок. Агентство заявило, що 1-метрова (3-футова) відстань повинна підтримуватися протягом перебування в аеропорту, а посадкові процеси повинні бути переглянуті, щоб уникнути черги. Ванні кімнати повинні бути переведені на обладнання без дотику, а спеціальні каруселі для багажу повинні бути встановлені для приїзду з районів високого ризику.

За матеріалами Bloomberg


21.06.2020 1413
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466