NASA уклала угоди з чотирма приватними компаніями про купівлю пилу з Місяця за вигідними цінами, далекими від астрономічних.
Зображення: © NASA / GSFC / Університет штату Арізона
Загалом NASA заплатить 25 001 долар за космічні зразки.
NASA щойно придбала права на чотири партії майбутніх зразків Місяця за низькою ціною - 25 001 долар.
Космічне агентство підписало угоди з чотирма компаніями, які збиратимуть місячну породу та пил протягом наступних кількох років, а потім надсилатимуть матеріали NASA. Контракти розроблені, щоб спонукати до видобутку, продажу та використання позаземних ресурсів, які, наголошують представники агентства, є ключовими для розширення людської цивілізації.
У четвер, 3 грудня, під час телеконференції Майк Голд, виконуючий обов'язки адміністратора NASA з міжнародних та міжвідомчих відносин пояснив:
"Ми вважаємо, що дуже важливо створити прецедент, який суб'єкти приватного сектору можуть використати, видобувати, забирати ці ресурси, а NASA може купувати та використовувати їх для підживлення не тільки діяльності НАСА, але і цілої нової динамічної ери державного та приватного розвитку в процесі розвідки на Місяць, а потім, врешті-решт, вирушити на Марс ", - сказав Майк Голд.
NASA ще не розробило планів щодо вилучення зібраних зразків, і незрозуміло, чи буде матеріал доставлений на Землю, заявили представники агентства. NASA вже має тут багато місячних гірських порід; місії Аполлона вивезли додому 842 фунтів, або 342 кілограми місячного матеріалу впродовж 1969 і 1972 рр.
Агентство представило чотири компанії та їхні контракти - це Masten Space Systems з Мохаве, штат Каліфорнія (15 000 доларів США); ispace Europe of Luxembourg (5000 доларів); Японська Японія Токіо (5000 доларів) та Місячний аванпост у Колорадо (1 долар).
Фінансування настільки низьке, тому що NASA платить виключно за зібраний матеріал, не закладаючи у контракти рахунки за витрати, які компанії вкладають у розробку, заявили представники агентства.
Сьогодні представники космічного агентства NASA заявили, що Masten, ispace Europe та Lunar Outpost планують забрати свої зразки з південного полярного регіону Місяця, куди три компанії мають намір висадитися у 2023 році. Masten використовуватиме свій апарат XL-1, Робот "Місячної застави", мабуть, доїде до місячної поверхні на борту посадкового апарату "Блакитний місяць" Blue Origin.
Hakuto-R також є вибором для космічної Японії, яка збиратиме зразки з Lacus Somniorum, на північному сході Місяця, після запланованого приземлення там у 2022 році.
Кожен набір зачеплених зразків важитиме від 1,8 до 18 унцій (від 50 до 500 грамів), згідно з запитом на пропозиції, який NASA опублікувало у вересні. Чотири компанії нададуть зображення зразків, а також дані, що визначають, де вони були зібрані.
"Після отримання таких зображень і даних відбудеться передача права власності на місячний реголіт НАСА на місці", - написали сьогодні у заяві представники агентства. "Після передачі права власності зібраний матеріал стає єдиною власністю НАСА для використання агентством в рамках програми Artemis".
Artemis (Артеміда) - це амбітна програма досліджень Місяця з екіпажем, метою якої є висадка двох астронавтів біля південного полюса у 2024 році та встановлення довготривалої стійкої присутності людини на Місяці та навколо нього до 2028 року.
Нещодавно оголошені контракти поглиблюють зв'язки Артеміди з міжнародними та приватними партнерами, які вже були важливими для програми. Наприклад, NASA буде покладатися на приватних пасажирів, щоб висадити астронавтів Артеміди на Місяць у 2024 році та пізніше, а також перенести роботизовані вантажі на місячну поверхню перед тими приземленнями, які здійснили екіпажі.
Також сьогодні представники агентства заявили, що розпочали створення міжнародної коаліції з вивчення Місяця, яка оформлена за допомогою набору принципів, відомих як Артемідські угоди.
На сьогодні дев’ять держав підписали Угоди, які відкривають їм можливість брати участь у програмі Артеміди. Японія та Люксембург є одними з підписантів, хоча ispace Японія та ispace Європа все ще мали б право на нещодавно укладені контракти NASA, навіть якби їхні країни не підписали, заявили сьогодні представники агентства.
Відповідаючи на вересневий запит, NASA отримало 22 пропозиції, повідомили представники агентства. Чотирнадцять з 22 були визнані "неприйнятними" з точки зору витрат або технічних причин, в результаті чого група з восьми претендентів на участь у конкурсі визнана чотирма нагородженнями.
NASA виплатить кожній обраній компанії 10% винагороди після підписання, 10% при запуску та 80%, коли зібраний зразок буде офіційно переданий NASA. Тож Lunar Outpost отримає два чеки на 10 центів, а третій - за 80 центів.
Представники NASA підкреслили, що майбутні заходи будуть проводитись відповідно до Договору про космос (OST), документа 1967 року, який лежить в основі міжнародного космічного права. OST забороняє країнам претендувати на суверенітет над ґрунтом, але, за словами більшості експертів та прихильників розвідки, використання та продаж космічних ресурсів не заборонено.