НАРОДОВЛАДДЯ

Демократія у буквальному перекладі «народовладдя». Представницька й процедурна форма правління, яка виникла у незапам’ятні часи серед войовничих племен півночі, була принесена ними на береги теплого Середиземного моря, зазнала там поразки у знаменитій Пелопонеській  війні, пережила тисячоліття світового панування монархій, й, врешті-решт, у ХХ столітті стала найбільш розповсюдженим, якщо не панівним, режимом здійснення влади.

 

                       

За дві з половиною тисячі років скептики створили неозору колекцію доказів недолугості демократії. В цій колекції є відверті дурниці і глибокі філософські дослідження. Мартин Гайдеґґер, наприклад, чітко окреслив операційний кордон «демократичних можливостей». «Ніякий народ і ніяка «колективна доля», -- писав він, -- не спроможні звільнити індивіда від необхідності приймати самостійні рішення відносно усього того, що стосується його власної здатності бути». Перед обличчям смерті, скажімо, кожний завжди опиняється самотнім, без підтримки громади, магістрату, трьох гілок влади, опозиції і парламентської більшості.

 

                  

 

Справжня демократія є навдивовиж «байдужим» режимом правління. Вона керує розтлумаченням всього на підставі свого принципового «невходження» в сутність окремих справ та значень. Демократія фронтально нечутлива до всіх рівнів та форматів істинності. Пройдисвіт і пророк мають при демократії однакове право одного виборчого голосу та рівного доступу до суспільних засобів інформації. Це дратує. Особливо дратує пройдисвітів. Тому саме пройдисвіти є найбезжальнішими та найпослідовнішими критиками демократії. Але й респектабельні люди не пасуть у цій справі задніх. До неї, зокрема, висувають такі претензії:

 

1) демократія «неорганічна», її правила обмежують можливості спекулювати на національній, релігійній та родинній приналежності;

2) демократія нестабільна, завдяки ротації влади вона не дає достатньо часу для безконтрольного користування громадським «коритом»;

3) демократія продажна, ніхто з багатіїв не впевнений у тому, що владу завтра не перекупить крутіший багатій;

4) демократія непрогнозована, і ніхто не може бути захищеним від приходу в майбутньому до влади своїх ворогів;

5) демократія не дає можливості знищити того, чий спосіб мислення та стиль життя дратують пройдисвітів;

6) демократія дуже підозріла до суспільних прожектів й майже не дає можливості заробити на безглуздих «рехвормах»;

 

                    

 «Кращі люди» та пророки суспільства теж мають свій перелік претензій до демократії. Найсуттєвіші позиції цього переліку такі:

1) демократія дає можливість висловлюватися «сірим, середнім» людям, в тому числі й тим, які не мають власної суспільної позиції і повторюють політичні гасла, сформульовані спекулянтами від ідеології;

2)  демократія часто стає на бік більшості в тих питаннях, де більшість ніколи не мала, не має й не буде мати рації (наприклад, у сфері культурних смаків або творчих експериментів);

3) демократія формує всевладдя суспільних настроїв, під які оперативно підстроюється «демократичне ком’юніті», тобто ті продажні коментатори та інтелектуали, заробітки яких напряму залежать від накладів газет та рейтингів телепрограм;

4) демократія дуже повільно виправляє свої помилки, навіть очевидні;

Пророкам при демократії нелегко. Їхні пророцтва демократична процедура зводить до рівня товарної пропозиції на ярмарку думок. Жодна оригінальність за доби демократії не гарантує успіху, якщо ця оригінальність не супроводжується рекламною компанією та піаром. Адже кожна демократія є «пануванням звичного».

 

                   

 

З іншого боку, антидемократичні режими тільки на початку є «пануванням незвичного». За кілька місяців влади будь-які революційні або «органічні» (націоналістичні) диктатури з ураганною швидкістю «обростають звичністю» у вигляді бюрократичних апаратів, жлобських систем привілегій і «спецрозподільників» та інших структур, що забезпечують домінування сірості.

 

Отже маємо, в принципі, невеликій вибір між двома способами панування сірості та звичності. Один з яких дає можливість мати це панування сірості у відомому місці. Для мене він і є демократією.

 

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (4)

Пилип 2011.04.14, 11:13
Картинки +5!!!!! Малодєц Володимире!
Пуцер 2011.04.14, 14:54
Володимир лучшій:)
Кака 2011.04.14, 14:58
Блог Єшкіля: http://www.firtka.if.ua/?action=blogs&id=104 Читати всім!!!
ЧІТАТЄЛЬ 2011.04.14, 15:04
ФІРТКА МАЛАЦЦИ. ВИ ЛЮЧШІ!! Я ВАС КАХАЮ.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415