Найбожевільніша ідея для літа: острів Зміїний

 

Острів Зміїний – це один з найзагадковіших куточків України. Про нього чули практично всі, але знайти когось, хто там побував, майже неможливо. Це і не дивно, адже острів залишається, без перебільшення, найбільш важкодоступним місцем нашої України.

 

Не найкращу славу Зміїному принесла територіальна суперечка з Румунією, яка пробувала довести, що це не острів, а всього лише скеля посеред моря. Суд, все-таки, визнав його островом, але сама історія із суперечкою забезпечила острову світову «славу».

 

То чому ж туди варто їхати? Що цікавого та незвичайного можна там побачити чи відчути?

 

Джерело фото: palomnyk.kiev.ua.

 

Зміїний: історія та унікальність

 

Острів був відомий ще давнім грекам. Біля нього вони зупинялися по дорозі до міст Північного Причорномор’я. Більше того, він увійшов до їхніх древніх міфів. За легендою, його підняла із моря богиня Фетіда для свого сина Ахілла. В честь останнього древні греки побудували на острові храм.

 

Руїни храму Ахілла збереглися аж до початку 19 століття. В той час острів захопила Російська імперія, і морські чиновники вирішили збудувати на ньому маяк. Оскільки транспортування матеріалів для будівництва маяка було надто дорогим, прийняли вкрай прагматичне рішення – будувати його із залишків храму Ахілла. Маяк, на відміну від храму, зберігся по сьогодні. Вік його теж немолодий – завершили будівництво 1843 року.

 

Джерело фото: Wikipedia.com, скан автора Olahus.

 

Назва «Зміїний» з’явилася не одразу. Древні греки називали його Левкос – Білий острів. В такій формі про нього згадували в різні часи Овідій, Геродот та Страбон – класики давньої історії та географії. Українська назва острова з’явилася в 19–20 століттях. Справа в тому, що течія Дунаю настільки сильна, що до берега острова часто викидало річкових вужів. Це явище і дало назву острову.

 

За час своєї історії острів встиг побувати в складі декількох імперій – Римської, Османської та Російської. Після Кримської війни він відійшов у володіння Румунії, яка перетворила його у воєнний гарнізон. Що цікаво, острів навіть був своєрідним чорноморським Алькатрасом – румунська влада полюбляла утримувати на ньому злочинців та членів неугодних правлінню організацій.

 

Джерело фото: uafacts.com.

 

З 1948 року – це територія СРСР, відповідно, з 1991 року – України. До 2006 року на території острова знаходилася база військ протиповітряної оборони та прикордонна застава. Остання на ньому базується і по сьогодні, однак воєнну частину з острова перенесли, що зробило об’єкт значно доступнішим для відвідування.

 

Острів Зміїний – це скелястий мальовничий клаптик суші посеред Чорного моря довжиною 615 та шириною 560 метрів. На ньому офіційно зареєстровано поселення під назвою Біле, яке підпорядковується селищній раді Вилкового – найближчого українського населеного пункту. Відстань до материка – 35 кілометрів.

 

Джерело фото: uafacts.com.

 

На острові постійно живе близько 30 осіб. У зимовий період на Зміїному залишається всього кілька жителів, в основному прикордонників, та персонал маяка. Через територіальну суперечку з Румунією в острів стали вливати достатньо фінансових засобів та розвивати інфраструктуру. Був збудований причал, пошта, відкрито науково-дослідну станцію для науковців Одеського університету ім. Мечникова, функціонує невеличкий магазин, побудовані гостьові кімнати для відвідувачів.

 

Рельєф острова скелястий. Подекуди висота обривів над морем сягає 25–30 метрів, однак є на острові і 4 пляжі, де можна скупатися в морі.

 

Джерело фото: ukrpress.net.

 

Острів Зміїний славиться своєю фауною – він служить зупинкою для перелітних птахів. Весною можна побачити до 200 видів різноманітних птиць, близько 30 з яких – у Червоній книзі України. Для збереження їх природного ареалу поширення на острові та прилеглій акваторії був організований заказник загальнодержавного значення «Острів Зміїний».

 

Джерело фото: dakivganov.livejournal.com.

 

Відпочинок на Зміїному

 

Острів Зміїний – це рай для тихого і спокійного відпочинку. Це чудове місце, щоб відпочити від гамірного міста, де ви не зустрінете практично нікого з туристів у звичному розумінні цього слова. Острів Зміїний – це свого роду можливість відчути себе Робінзоном Крузо в Україні.

 

Завдяки тому, що турист тут – гість рідкий, пляжі та море на острові чисті. Для вашого задоволення доступні 4 пляжі: «Дамський», «Дергач», «Золотий» і «Бандитський».

 

Джерело фото: facepla.net.

 

Особливо острів може бути цікавий для дайверів. Його узбережжя багате різноманітними гротами, а біля берегів на глибинах можна виявити цікаві знахідки з попередніх епох – грецькі старожитності, реманент військових кораблів та підводних човнів, адже неподалік відбувалися численні морські битви.

 

Джерело фото: youtube.com.

 

Найцікавішим об’єктом острову є маяк. Він єдиний в Україні знаходиться у відкритому морі. Вік його теж чималий – приблизно 170 років. З того часу і по сьогодні він постійно функціонує. Обов’язково попросіться в місцевого працівника маяка піднятися на його верх, і ви одночасно опинитеся на найвищій точці острова – заледве 50 метрів над рівнем моря!

 

Джерело фото: bazar.nikolaev.ua.

 

Спокій та безлюдність острова подарують вам також неймовірні враження від сходів та заходів сонця на краях скелястих урвищ чи на пляжах острова. Це місце справді чудово підходить для усамітненого тихого відпочинку зі своєю унікальною атмосферою.

 

Джерело фото: odessapost.com.

 

Як дістатися до Зміїного

 

Оскільки острів Зміїний – це найбільш важкодоступне місце в Україні, то сама дорога до нього обіцяє стати захоплюючою пригодою. Найперше місце, куди вам необхідно потрапити – південна столиця, Одеса. Від неї на вас чекає подорож на самий південь Одеської області, в містечко Вилкове.

 

Джерело фото: xvatit.com.

 

На своєму шляху ви зможете відвідати багато цікавих об’єктів, зокрема найбільшу фортецю України в Білгороді-Дністровському. Ми рекомендуємо зупинитися на мальовничому березі Чорного моря поблизу сіл Курортне та Лебедівка Татарбунарського району. Ця частина узбережжя унікальна своїм рельєфом – над морем височіє суцільна стіна урвища, яке подекуди сягає 30–40 метрів. Під самим урвищем – довгий піщаний пляж, що тягнеться на кілька кілометрів.

 

Джерело фото: vj.net.ua.

 

Відстань від Одеси до Вилкового приблизно 200 кілометрів. Саме по собі Вилкове – це унікальне місто в Україні, яке отримало заслужену назву української Венеції. Воно розташоване у Дунайських плавнях, які становлять основу Дунайського біосферного заповідника.

 

Вилкове – це місто каналів, де майже в кожному будиночку є свій власний причал і човен. Деякі люди все ще живуть на островах, і основний транспорт для них – це човни. Вилкове – крайній населений пункт. Тут вас чекає остання пересадка на пароплав, який відчалює від місцевого причалу до острова Зміїного.

 

Джерело фото: kindzadzaa.livejournal.com.

 

Ваш шлях пролягатиме через Дунай, найбільшу ріку, яка тече територією України, та однією з найбільших водних артерій Європи. По правий бік від русла проходить кордон з Румунією. На відстані 20 кілометрів від Вилкового знаходиться унікальний знак – Нульовий кілометр, який символізує місце впадіння Дунаю в Чорне море. Звідси до витоку річки аж 2888 кілометрів.

 

Далі шлях пароплава лежить відкритим морем. До острова Зміїного залишається ще 35 кілометрів – і ви на острівному причалі.

 

Джерело фото: eco-turizm.net.

 

Що потрібно для того, щоб потрапити на острів

 

До Вилкового дістатися проблем не складає – до селища налагоджене постійне автобусне сполучення з Одесою та Кілією. Однак далі починається найцікавіше – дістатися до острова можна морем та повітрям. На Зміїний періодично літає прикордонний гелікоптер, однак потрапити на його борт доволі проблематично.

 

Отже, залишається один шлях – водою. Щотижня до острова із причалу в селищі Вилкове відправляється пароплав. Судно «Касатка» виконує вкрай важливу для острова роль – воно привозить на нього провізію, необхідні речі, пошту. По суті, це єдина сполучна ланка острова з материком.

 

 

Джерело фото: prawwwda.com.

 

Судно належить компанії КП «Острівне», відправляється щочетверга до острова, стоїть там на рейді до неділі і повертається назад. Для того щоб потрапити на судно, необхідно попередньо домовитися з капітаном судна. Це можна зробити по прибутті у Вилкове, однак краще дізнатися подробиці заздалегідь.

 

Офіційна адреса комунального підприємства «Острівне», яке займається доставкою вантажів на острів Зміїний, – м. Одеса, проспект Шевченка, 4, що неподалік Обласної державної адміністрації. Контактний телефон компанії: +380 (48) 718-96-06. Вартість подорожі в середньому складає 2600 грн в обидва боки, однак можливі варіанти.

 

Однак це ще не все. Оскільки острів знаходиться в прикордонній зоні, то для його відвідування необхідний пропуск від Прикордонної служби. Для його оформлення необхідно надіслати лист в Ізмаїльський прикордонний загін, де його вам нададуть.

 

Контакти загону: 68600, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Г. Музиченка, 31, телефони: (04841) 2-31-58; факс: (04841) 2-07-30. З метою запобігання неприємним ситуаціям по прибутті на острів обов’язково з’ясуйте нюанси заздалегідь. Не забудьте, що при знаходженні в прикордонній зоні необхідно мати при собі паспорт або ж документ, що засвідчує особу. Зазвичай про документи домовляється фірма – власниця судна.

 

Джерело фото: tgavan.com.ua.

 

Дійсно, шлях до одного з найцікавіших місць в Україні нелегкий та довгий. Однак острів Зміїний подарує вам неймовірні враження на все життя!

 

Джерело фото: dakivganov.livejournal.com.

 

ua.igotoworld.com


18.06.2016 2995 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466