На восьмому році війни: більш ніж половина споруд цивільного захисту в Івано-Франківську не готові до використання

Понад половина розташованих на території міста Івано-Франківськ захисних споруд цивільного захисту не готові до застосування за призначенням.

Про це повідомив сьогодні на оперативній нараді у міського голови обласного центру Ігор Влізло, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Івано-Франківської міської ради, повідомляє Фіртка.

Зі слів посадовця, сьогодні на території міста Івано-Франківська розташовані 48 захисних споруд, площа яких дозволяє сховати в них загалом близько 25,5 тисяч людей; три протирадіаційні укриття, розраховані загалом на 500 осіб та одна споруда подвійного призначення, розрахована на 542 людини.

Протирадіаційні укриття відрізняються від захисних споруд лише наявністю фільтрів подвійного очищення повітря, що дозволяє перебувати в них (до трьох діб) людям в умовах застосування ядерної зброї та радіаційного забруднення місцевості.

Такі споруди, зокрема, розташовані на території Івано-Франківського національного медичного університету по вулиці Галицькій, 2 (укриття розраховане на 150 осіб), Управління будівельно-монтажних робіт за адресою: вулиця Привокзальна, 15 (розраховане на 200 осіб) та ДП МОУ «Івано-Франківський ліспромкомбінат», що по вулиці Ребета, 6 (розраховане на 150 осіб).

Споруда ж подвійного призначення являє собою паркінг у мікрорайоні «Липки» на вулиці Гетьмана Мазепи, 164, переобладнаний зі старої захисної споруди цивільного захисту, яка може використовуватись не лише як паркінг, а і як укриття для населення.

Фахівці визначають три оцінки готовності таких споруд до виконання функцій за призначенням: «готова», «обмежено готова» та «неготова».

«Там обов’язково мають бути лавки, питна вода, там має працювати вентиляція, там має бути туалет, освітлення, запасне живлення, протигази, медикаменти згідно переліку і так далі. Оце називається захисна споруда у класичному варіанті», - відзначив посадовець критерії оцінки готовності захисних споруд.

При цьому, як стверджує Ігор Влізло, оцінку «готова» сьогодні мають лише 11 споруд цивільного захисту та три протирадіаційні укриття. Ще дев'ять споруд оцінено як «обмежено готові», загальною місткістю 1 750 осіб.

«Обмежено готові. Тобто зайти можна, світло є, але немає витяжки – не працюють мотори, немає медикаментів, тобто люди у випадку збройних дій на території Івано-Франківська можуть сховатися від куль, від осколків, але там не можемо перебувати три доби – так, як це передбачено для класичної захисної споруди», - пояснив начальник управління.

Що ж до решти 25 захисних споруд, то їх сьогодні оцінюють як «неготові».

Начальник управління відзначає дві основні причини такої ситуації: давність вказаних споруд та той факт, що більшість захисних споруд будувалися при стратегічних оборонних підприємствах, які сьогодні вже ліквідовані.

«Всі захисні споруди на території міста Івано-Франківська будувалися в період з 1971 по 1993 роки. Зрозуміло, що це були радянські стандарти, втім, вони будувалися на підприємствах стратегічного оборонного значення – як правило, там, де зміна у випадку військових дій могла працювати цілодобово.

Наприклад, на «Позитроні» чотири захисних споруди – кожна вміщала приблизно 960 осіб; на Радіозаводі – 4 тисячі (осіб – ред.), «Автоливмаш» - по 1,5 (осіб – ред.) і так далі.

І тому, щоб ви розуміли, що в радянський період, коли це будувалося, ніхто не передбачав – жоден державний орган не передбачав збереження життя цивільного населення. Виключно там, де працювали…

Тому сьогодні із них тільки 11 (захисних споруд – ред.) готові, тобто менш-більш працює витяжка, працює і збережений якийсь реманент – про фільтри мова не йде – їм по 30 – 40 років. Розумієте, про що ми говоримо. Це реальна картина на сьогодні.

Крім того, практично всі стратегічні підприємства – це «Автоливмаш», «Позитрон» та інші великі підприємства – вони на сьогодні не існують… І тому сьогодні те, що ми могли зберегти, що ще можна, ми практично кожен рік перевіряємо, складаємо акти спільно з Державною службою надзвичайних ситуацій», - розповів посадовець.

Захисні споруди, оцінені як «неготові», розташовуються переважно на території колишніх великих промислових підприємств – таких, як: ПАТ «Автоливмаш», Івано-Франківський м’ясокомбінат, «Металопласт», «Агромаш» тощо. При цьому більшість таких споруд протягом останніх 10 – 15 років є затопленими.

Серед усіх захисних споруд, які розташовані на території міста Івано-Франківськ, три - перебувають у комунальній власності громади міста. Це, зокрема, захисні споруди на КП «Електроавтотранс» (споруда збудована у 1983 році і розрахована на укриття 300 осіб), КП «Івано-Франківськводоекотехпром» (збудована у 1986 році і розрахована на 90 осіб) та комунальна споруда цивільного захисту по вулиці Петлюри, 15Б (збудована у 1974 році і розрахована на 150 осіб). Усі комунальні споруди сьогодні оцінюються як «обмежено готові».

Вихід із ситуації, що склалося керівництво міста та управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів вбачають у використанні підвалів у якості найпростіших укриттів.

Так, за даними Ігоря Влізла, сьогодні у школах міста налічується понад 12 тисяч метрів квадратних підвальних приміщень, де можна в разі виникнення бойових дій сховати до 25 тисяч осіб. Крім того, у житловому фонді Івано-Франківська налічується 409 готових до укриття населення підвальних приміщень, які можуть стати сховком загалом для 55 тисяч осіб.

Своєю чергою Івано-Франківський міський голова дав протокольне доручення керівникам закладів освіти, комунальних підприємств, а також керівництву Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики міської ради додатково обстежити підвальні приміщення, щоб максимально їх пристосувати для використання як об’єкти цивільного захисту.

Нагадаємо, в Україні вже майже вісім років триває війна…


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел! 


Читайте також: 

Територіальна оборона на Прикарпатті: на порозі важливих змін 

Територіальна оборона на Прикарпатті: цьогоріч суттєво збільшилась кількість резервістів (ФОТО) 

Чи захищені франківці від повітряної атаки? Огляд міських бомбосховищ (фото)


07.12.2021 Сергій Білий 2130 1
Коментарі (1)

Володимир 2021.12.07, 15:07

Майже 8 років триває війна, а міський голова дає протокольне доручення обстежити підвальні приміщення для укриття... 

Слава Україні!!!

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3694
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451