Понад половина розташованих на території міста Івано-Франківськ захисних споруд цивільного захисту не готові до застосування за призначенням.
Про це повідомив сьогодні на оперативній нараді у міського голови обласного центру Ігор Влізло, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Івано-Франківської міської ради, повідомляє Фіртка.
Зі слів посадовця, сьогодні на території міста Івано-Франківська розташовані 48 захисних споруд, площа яких дозволяє сховати в них загалом близько 25,5 тисяч людей; три протирадіаційні укриття, розраховані загалом на 500 осіб та одна споруда подвійного призначення, розрахована на 542 людини.
Протирадіаційні укриття відрізняються від захисних споруд лише наявністю фільтрів подвійного очищення повітря, що дозволяє перебувати в них (до трьох діб) людям в умовах застосування ядерної зброї та радіаційного забруднення місцевості.
Такі споруди, зокрема, розташовані на території Івано-Франківського національного медичного університету по вулиці Галицькій, 2 (укриття розраховане на 150 осіб), Управління будівельно-монтажних робіт за адресою: вулиця Привокзальна, 15 (розраховане на 200 осіб) та ДП МОУ «Івано-Франківський ліспромкомбінат», що по вулиці Ребета, 6 (розраховане на 150 осіб).
Споруда ж подвійного призначення являє собою паркінг у мікрорайоні «Липки» на вулиці Гетьмана Мазепи, 164, переобладнаний зі старої захисної споруди цивільного захисту, яка може використовуватись не лише як паркінг, а і як укриття для населення.
Фахівці визначають три оцінки готовності таких споруд до виконання функцій за призначенням: «готова», «обмежено готова» та «неготова».
«Там обов’язково мають бути лавки, питна вода, там має працювати вентиляція, там має бути туалет, освітлення, запасне живлення, протигази, медикаменти згідно переліку і так далі. Оце називається захисна споруда у класичному варіанті», - відзначив посадовець критерії оцінки готовності захисних споруд.
При цьому, як стверджує Ігор Влізло, оцінку «готова» сьогодні мають лише 11 споруд цивільного захисту та три протирадіаційні укриття. Ще дев'ять споруд оцінено як «обмежено готові», загальною місткістю 1 750 осіб.
«Обмежено готові. Тобто зайти можна, світло є, але немає витяжки – не працюють мотори, немає медикаментів, тобто люди у випадку збройних дій на території Івано-Франківська можуть сховатися від куль, від осколків, але там не можемо перебувати три доби – так, як це передбачено для класичної захисної споруди», - пояснив начальник управління.
Що ж до решти 25 захисних споруд, то їх сьогодні оцінюють як «неготові».
Начальник управління відзначає дві основні причини такої ситуації: давність вказаних споруд та той факт, що більшість захисних споруд будувалися при стратегічних оборонних підприємствах, які сьогодні вже ліквідовані.
«Всі захисні споруди на території міста Івано-Франківська будувалися в період з 1971 по 1993 роки. Зрозуміло, що це були радянські стандарти, втім, вони будувалися на підприємствах стратегічного оборонного значення – як правило, там, де зміна у випадку військових дій могла працювати цілодобово.
Наприклад, на «Позитроні» чотири захисних споруди – кожна вміщала приблизно 960 осіб; на Радіозаводі – 4 тисячі (осіб – ред.), «Автоливмаш» - по 1,5 (осіб – ред.) і так далі.
І тому, щоб ви розуміли, що в радянський період, коли це будувалося, ніхто не передбачав – жоден державний орган не передбачав збереження життя цивільного населення. Виключно там, де працювали…
Тому сьогодні із них тільки 11 (захисних споруд – ред.) готові, тобто менш-більш працює витяжка, працює і збережений якийсь реманент – про фільтри мова не йде – їм по 30 – 40 років. Розумієте, про що ми говоримо. Це реальна картина на сьогодні.
Крім того, практично всі стратегічні підприємства – це «Автоливмаш», «Позитрон» та інші великі підприємства – вони на сьогодні не існують… І тому сьогодні те, що ми могли зберегти, що ще можна, ми практично кожен рік перевіряємо, складаємо акти спільно з Державною службою надзвичайних ситуацій», - розповів посадовець.
Захисні споруди, оцінені як «неготові», розташовуються переважно на території колишніх великих промислових підприємств – таких, як: ПАТ «Автоливмаш», Івано-Франківський м’ясокомбінат, «Металопласт», «Агромаш» тощо. При цьому більшість таких споруд протягом останніх 10 – 15 років є затопленими.
Серед усіх захисних споруд, які розташовані на території міста Івано-Франківськ, три - перебувають у комунальній власності громади міста. Це, зокрема, захисні споруди на КП «Електроавтотранс» (споруда збудована у 1983 році і розрахована на укриття 300 осіб), КП «Івано-Франківськводоекотехпром» (збудована у 1986 році і розрахована на 90 осіб) та комунальна споруда цивільного захисту по вулиці Петлюри, 15Б (збудована у 1974 році і розрахована на 150 осіб). Усі комунальні споруди сьогодні оцінюються як «обмежено готові».
Вихід із ситуації, що склалося керівництво міста та управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів вбачають у використанні підвалів у якості найпростіших укриттів.
Так, за даними Ігоря Влізла, сьогодні у школах міста налічується понад 12 тисяч метрів квадратних підвальних приміщень, де можна в разі виникнення бойових дій сховати до 25 тисяч осіб. Крім того, у житловому фонді Івано-Франківська налічується 409 готових до укриття населення підвальних приміщень, які можуть стати сховком загалом для 55 тисяч осіб.
Своєю чергою Івано-Франківський міський голова дав протокольне доручення керівникам закладів освіти, комунальних підприємств, а також керівництву Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики міської ради додатково обстежити підвальні приміщення, щоб максимально їх пристосувати для використання як об’єкти цивільного захисту.
Нагадаємо, в Україні вже майже вісім років триває війна…
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Територіальна оборона на Прикарпатті: на порозі важливих змін
Територіальна оборона на Прикарпатті: цьогоріч суттєво збільшилась кількість резервістів (ФОТО)
Чи захищені франківці від повітряної атаки? Огляд міських бомбосховищ (фото)
Майже 8 років триває війна, а міський голова дає протокольне доручення обстежити підвальні приміщення для укриття...
Слава Україні!!!