На ринках Калущини запрацює радіо

Ринки і заклади громадського харчування потрапили під пильний контроль влади. В основному — через ризик поширення кишкових інфекцій. І, хоча ріст захворюваності — незначний, однак, — спостерігається вже кілька років підряд.

 

Кишкові інфекції атакують людину через їжу та воду. Відтак, якість продуктів, які споживають калушани, планують взяти під жорсткий контроль, а, заразом, подбати і про просвітницьку роботу: цікаву і корисну інформацію калушани матимуть змогу почути через радіопередавачі на ринках. На цьому, схоже, боротьба за порядок на ринках і закінчиться.

 

Кількість випадків гострих кишкових інфекцій серед містян і мешканців району зростає повільно, але — впевнено. Як повідомив на засіданні протиепідемічної комісії 25 червня головний державний санітарний лікар Калуського району Богдан Пеленичка, порівняно з аналогічним періодом минулого року, захворюваність кишковими інфекціями зросла на 23,4%. Найчастіше калушан турбують гастроентероколіти. Однак, уже від початку року було зафіксовано три випадки сальмонельозу та один випадок шигельозу (дизентерії. — Авт.). Калушани, як не дивно, отримують отруєння частіше: ріст захворюваності серед них —  31,4%. А ось жителі району ефективніше протидіють кишковим інфекціям. 

Однак, у більшості випадків люди отримували зараження з харчових продуктів, реалізованих на ринках. Тому влада і медики, як виявилося, мають претензії чи не до всіх ринків у місті. Тому перевірити всіх — неможливо. Загалом, санепідстанція має право перевірити торгові заклади чотири рази на рік. І про всі перевірки попереджати не пізніше, ніж за 10 днів до перевірки. Тому об’єктивно оцінити якість продуктів і дотримання санітарних правил офіційно — складно.

Як виявили недавні перевірки санепідеміологів, на базарах є ряд порушень, які ставлять під загрозу здоров’я працівників ринку та споживачів продукції. І, якщо ринок ще несе відповідальність за дотримання гігієни і безпеки продуктів, то торгові ряди, які мало чим відрізняються від ринків, перекладають відповідальність на окремі торгові точки, які там розміщені. Тому Богдан Пеленичка висловив пропозицію надати торговим рядам статус ринків із тим, щоб посилити відповідальність за безпеку споживача.

Однак, з-поміж усіх базарів і торгових рядів у місті повністю не виконує вимог гігієни і санітарії жоден. 

На муніципальному ринку вже виконали більшість приписів санепідстанції. Там обладнали додаткові санвузли та рукомийники, а також — очистили каналізацію і продезінфікували ринок. Єдина проблема — із відсутністю закритих контейнерів для збору сміття: таких контейнерів наразі не вистачає у КП "Екосервіс". Найбільш проблемним визнали ринок на вул. Стуса. Там поряд продають і промислові, і продовольчі товари. А у деяких місцях — неможливо розминутися двом покупцям.

 Ще одна проблема, яка стосується всіх ринків, — безпритульні тварини. Загалом, на ринку на вул. Дзвонарській собаки перебувають постійно. А в одному із будинків біля ринку на вул. Стуса живе жінка, яка регулярно підгодовує собак. Загалом, директорам ринків дали два тижні для того, щоб звільнити ринки від безпритульних тварин. Однак, навряд чи навіть радикальні заходи дадуть можливість остаточно вирішити проблему. Адже ринки — "ласе" місце для безпритульних тварин, яке надалі пустувати не буде.

Загалом, часто чинниками для отруєння стають і самі продукти харчування. Так, у результаті перевірок на ринках знайшли ще 147 кг протермінованих продуктів. Утилізувати їх — обов’язок продавця. Однак, навіть санепідеміологам важко прослідкувати, куди відправлять неякісні продукти, і чи справді вони будуть утилізовані. 

Зокрема, наразі діє заборона продажу кондитерських виробів із кремом, а також кондитерських виробів, виготовлених у домашніх умовах. Продавці кондитерської продукції, дійсно, зникли з ринків, але чи надовго — невідомо.

Загалом, калушани мало уваги приділяють і тому, звідки купують продукти. Для можливості кращого огляду товару, продавці часто виставляють харчі, які швидко псуються, із холодильників. Заступник міського голови Галина Романко апелювала і до свідомості калушан: порадила не купувати продуктів із прилавків. Так продавці будуть набагато пильнішими і зроблять для себе відповідні висновки. 

— Треба не тільки заробляти, але і віддавати. Хоча б навіть — дотриманням тих норм, за яких реалізований товар буде безпечний для здоров’я калушан, — вважає Галина Романко. — Якщо людина має вибір: купувати продукт із вітрини чи холодильника, то варто обрати з холодильника. Це допоможе продавцям зробити відповідні висновки про необхідність дотримання санітарних норм.

Було прийнято рішення посилити контроль за санітарним станом транспорту, який перевозить продукти харчування до місць продажу, а також — створити спеціальну тимчасову комісію, яка б займалася вивчення проблем на ринках міста, і вже невдовзі б відзвітувала з цього питання перед міською владою. Аж після того можна буде приймати конкретні рішення. 

До речі, відтепер на базарах можна буде не тільки зробити закупи, але і прослухати просвітницьку інформацію. Кілька років тому озвучення на базарах давало можливість отримати інформацію про товари, що реалізуються на ринках. А також — інформацію про загублених дітей, привітання підприємців, які працюють на ринках. Які саме відомості до неї належатимуть зараз, наразі невідомо. Але радіоточки вже до 10 липня мають з’явитися на всіх ринках. Наразі мережа радіозв’язку є тільки на ринку на вул. Хіміків. Щоправда, її не використовували вже кілька років, але, за бажання, можна відновити.

 

Вікна


02.07.2011 2133 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

1003
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2037
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2910
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3537
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3718
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6921 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3907

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5720

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6874 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7673
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2512
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4777
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5156
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

527
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

992
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1858
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3443
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

962
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1832
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3737
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3997 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5498