Обмін кращими практиками реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх на Закарпатті та Івано-Франківщині відбулось 15 лютого в рамках онлайн-зустрічі на тему взаємодії з органами прокуратури та адвокатами-посередниками з питань реалізації «Програми відновного правосуддя для неповнолітніх, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення» в Закарпатській та Івано-Франківській областях.
До обговорення реалізації програми в двох карпатських регіонах долучилися керівники Регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Закарпатській та Івано-Франківській областях Василь Попадинець та Михайло Євчук, координатори проєкту в областях, представники органів прокуратури, пробації та адвокати-посередники.
«Починаючи з 2020 року система безоплатної правової допомоги Закарпаття долучилася до реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх. За цей час вже є 17 справ, 8 з яких позитивно вирішені, ще 8 перебувають на розгляді у суді. Медіацію забезпечують три сертифіковані адвокати-посередники», - зазначив директор Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області Василь Попадинець.
Директор Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франкцівській області Михайло Євчук виокремив коло проблем, які виникають у процесі реалізації програми. Чи не найбільше питань викликає процес залучення психолога. Цілком очевидно, що наразі недосконало прописаний алгоритм залучення психологів. Причому потрібно залучати саме тих фахівців, які мають досвід комунікації з неповнолітніми. Також іншою суттєвою проблемою є питання оплати послуг адвокатів-посередників та психологів.
«За 2020-2022 роки на Івано-Франківщині надійшло 7 заяв про участь у Програмі відновного правосуддя», - розповів в. о. начальника відділу БВПД Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області Ігор Королик. За результатами розгляду справ та проведеної медіації 6 із них успішно завершено.
Начальник відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Івано-Франківської обласної прокуратури Наталія Фільварок зазначила, що важливим є етап інформування сторін кримінального провадження, роз’яснення їм переваг і правових наслідків, які дає їм участь у Програмі відновлення. Адже роль прокурора полягає в активній участі на кожному з етапів: від роз’яснення підлітку її суті до прийняття рішення судом.
Як зазначили учасники заходу, обмін досвідом та практиками є чудовою можливістю вдосконалити реалізацію проєкту у регіонах, застосувавши позитивний досвід колег та врахувавши проблемні питання.
Про конкретні справи участі в Програмі відновного правосуддя для неповнолітніх та зустрічі зі сторонами для їх примирення і застосування медіаційних процедур говорили адвокати-посередники Оксана Міськів та Артур Доронін.
Цікавою прозвучала думка керівника Державної установи «Центр пробації» Оксани Устимчук про залучення в якості психологів на волонтерських засадах, які співпрацюють з центрами пробації.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Поліція розшукала 16-річну жительку Івано-Франківська
Івано-Франківську професорку нагородили відзнакою Конституційного Суду України
Майже пів сотні згортків: в Івано-Франківську патрульні виявили у чоловіка наркотики