На Прикарпатті розпочався дванадцятий обласний конкурс проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування. Також з першого квітня триває прийом заявок на обласні конкурси "Громада кращого довкілля", "Краща спортивна громада" та "Краща етнокультурна громада".
Про це Суспільному Карпати розповів виконавчий директор агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Ігор Мельничук, передає Фіртка.
"На Прикарпатті діють 62 територіальні громади. Кожна з них має нагоду написати проєкт і отримати перемогу, – розповідає Ігор Мельничук. – Якщо на одинадцятому обласному конкурсі проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування минулого року переможці могли отримати 300 тисяч гривень, і розрізняли місто, село, селище, ОТГ, то зараз, в умовах стовідсоткового покриття країною ТГ, переможці можуть отримати пів мільйона гривень співфінансування облрадою".
Водночас почався конкурс ініціатив місцевих карпатських громад-2021 в межах проєкту "Карпатська мережа регіонального розвитку". Видатки з держбюджету можуть становити 250 тисяч гривень і винятково спрямовуватися на капітальні видатки.
"Тобто поточні видатки, поточні ремонти, взагалі поточна діяльність не може бути профінансована коштом держбюджету. Але в рамках співфінансування від органу місцевого самоврядування може. А заявниками можуть виступати асоціації органів місцевого самоврядування, агенції розвитку громад, ГО, комунальні підприємства. Орган місцевого самоврядування не може бути заявником, але обов’язково мусить бути партнером", – каже виконавчий директор агенції розвитку ОТГ Прикарпаття.
Івано-Франківщина у порівнянні з Львівською, Закарпатською, Чернівецькою областями подає найбільшу кількість проєктів. Минулого року, до прикладу, — близько сімдесяти (інші області – 30, 40, 50).
Однією з найактивніших у написанні та поданні проєктів громад Прикарпаття є Делятинська.
"Кошти, які можна залучити на розвиток громади з перемоги у таких конкурсах, це ті гроші, які ніколи не передбачать депутати з місцевого, обласного чи державного бюджету, – каже Делятинський селищний голова Богдан Клим’юк. – Зокрема, це відновлення культурної, мистецької спадщини. Нам вдалося відновити кептарі делятинського типу. Минулого року на 11-й конкурс подали шість проєктів, з них перемогли три: проєкт пригодницьких перегонів "Чорний шлях", відновлення народних ремесел на теренах села Чорні Ослави, створення туристичного комплексу".
Цього ж року проєктна команда Делятинської громади теж вивчає конкурсні пріоритети та працює над новими ідеями.
Перемоги у конкурсах минулих років отримала Спаська громада — проєкт з поводження з твердими побутовими відходами, розповідає голова Спаської сільської ради Микола Медвідь.
"Зараз тверді побутові відходи жителі сортують окремо: скло, пластик. Найбільша незручність, що ніхто не хоче їхати до нас і забирати сортовані окремо, але їдуть в одній машині. Адже у гірських населених пунктах зовсім інша густота населення, і буває, що старенькій жіночці десь кілометр треба нести відходи до сортувального майданчика. На жаль, у нас ні дороги, ні кількості нема", – розповів голова Спаської сільської ради.
Ні на території Спаської громади, ні на прилеглих немає сортувальної станції з перероблення твердих відходів.
"Щоб забирати їх від кожного жителя (пропонували фірми) – ціна 94 гривні на дорослого – це непідйомна ціна. Вже є гіркий досвід Львова. Це має бути підтримано і вирішено на державному рівні", – каже Микола Медвідь.
Цього року Спаська громада пропонує проєкт з добудови ще одного корпусу школи, адже не вистачає освітньої субвенції. Також через торішню повінь у червні виникла потреба в руслоочисній техніці, яку теж планують придбати у співфінансуванні. Якщо в громаді будуть проводити водовідведення, русло очищування, то проживати у гірських населених пунктах буде значно безпечніше.
Читайте також: