У краєзнавчому музеї Калущини відбулося відкриття виставки «Калущина в боротьбі за Незалежність». Захід присвячений 30-літтю відзначення Дня Незалежності України.
Про це інформує Фіртка з посиланням на Вікна.
Серед експонатів — документи, світлини, фотоальбом «Як ми козакували» та патріотична атрибутика. Йдеться про буремні роки кінця 80-х — 90-х років ХХ століття, коли калушани перебували в процесі боротьби за омріяну Незалежність.
Старший науковий співробітник краєзнавчого музею Калущини Іван Тимів зазначив, що на 12-ти інформаційних стендах розміщено 78 фотографій та документів, які знаходяться у фондах краєзнавчого музею. Експонати свідчать, яку надзвичайну активність проявляла громадськість Калущини. Зокрема, одним із найбільш велелюдних мітингів відбувся 6 серпня 1989 року біля готелю «Прикарпатський» та кінотеатру "Ленінський комсомол" (теперішнє "Відродження"). Тут виступали активісти товариств "Відродження", "Просвіти" та представники політичних партій.
У одному із розділів виставки фотоматеріали та документи, розповідають про утворення громадських організацій та політичних партій в Україні. На той час їх діяло близько десяти, розповідає Іван Тимів. Серед них — Республіканська партія, Християнсько-демократична, Партія зелених, товариство «Просвіта».
У 1990-х розпочалася декомунізація. Яскравим початком цього процесу був демонтаж пам'ятника Володимиру Леніну та військового танка Т-34 на майдані Шептицького. Ці рішення було прийнято 22 серпня 1990 року.
Ще один стенд відображає вибори 1990 року. Зокрема, обрання Дмитра Павличка депутатом Верховної Ради, відкриття Каменя Незалежності, виступи очільника Руху В'ячеслава Чорновола.
Важливою сторінкою на порозі здобуття Незалежності України була й участь калушан в подіях на сході та півдні України, додає директор музейно-виставкового центру Артур Єфремов. Свідченням цього є фотоальбом «Як ми козакували», який передали музеєві представники Калуського товариства «Просвіта».
Як відомо, в 1990-ті роки калуські колективи їздили Україною і популяризували українські пісні та культуру. У ті часи існувала цензура і багато чого було складно озвучити. Тому калушани обрали таку форму подачі патріотизму та популяризації всього українського.
Експонується на виставці й патріотична атрибутика. Зокрема, Герб, який створив політв'язень Петро Савчин, Тризуб 1990 року та Державний Прапор, який використовувався у різних поїздках та мітингах.
Виставка «Калущина у боротьбі за Незалежність» триватиме впродовж чотирьох тижнів.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
30-річчя Незалежності України: які заходи відбудуться в Івано-Франківську (ПРОГРАМА)
До Дня Незалежності в Україні запровадять нову премію
Виступатиме Kalush та Kozak System. У Калуші на концерт до Дня Незалежності виділили 100 тисяч гривень
На День Незалежності проїзд у комунальному транспорті Франківська буде безкоштовним