На хвості Мантикори: фестиваль фантастики в Карпатах

Сиджу на фантастичному фестивалі. Перший Міжнародний Фестиваль метареалістичної літератури "Карпатська Мантикора-2011". Взагалі то, тут не кажуть «фестиваль», кажуть чомусь «конвент»...

 

Навколо гори, гори. Гуцульщина. Дзеленчать дзвіночки на коров’ячих шиях. Поважний письменник і культуролог з Москви малює на дошці мантикору. Фантастичну якусь істоту, яка буцім то жила у Карпатах в часи незапам’ятні.

 

Мантикора в нього виходить схожою на шматок ковбаси з хвостом, крильцями і цицьками. «Хижа тварюка, - коментує свій малюнок москвич. - Коли голодна, то сама себе жере». Інші поважні письменники йому підказують, що ще треба домалювати до «ковбаси». Всім весело. Фантасти – веселі люди.

 

Фантастика, як тепер розумію, буває різною. Колись, у дитинстві, читав «Вовкодава» Марії Семенової. Подобалось. Вовкодав мочив різних уродів. Був за справедливість.

 

Потім настав момент, коли придумані світи перестали хвилювати уяву. Реальний світ виявився яскравішим. Але останнім часом став її читати і перечитувати. Фантастику тобто. Стругацьких, Шеклі, Азімова, Бердника.

 

Якби свого часу люди більше прислухалися до фантастів, світ був би інакшим. Не таким заскоченим, як тепер. Але люди прислухаються до байкарів. Особливо політичних. А фантастика стала чимось на штиб релігії для тих освічених «ботаніків», кому незручно у церкві. Принаймні так стверджує видавець Глєб Гусаков, що також пише фантастику під псевдонімом «Вєров». Написав дев’ять романів. Я не дуже вірю в те, що між фантастикою і релігією можна поставити знак рівняння, але не буду сперечатися з Вєровим, автором фантастичним романів. Йому видніше.

 

Слухаю інших. Метрів, відомих письменників. Ладиженського, Громова, Галіну. Виявляється існує невідомий мені світ. Називається «фендом». Там тусують фантасти і фани (симпатики, фанатики) фантастів. Їх там сотні тисяч, мільйони. У них свої табелі рангів. Свої ідоли і своє, відмінне від традиційно-шкільного, мислення літератури. Вони знають, що і на якій сторінці написав Олді у «Шляху меча», а що Пєхов у «Шукачах вітру». Вони відрізняють ельфів Перумова від ельфів Толкіна (певно, за незнаними мені «ельфометричними ознаками»). І, взагалі, знають безліч такого, про що не знаємо ми, немешканці фендома.

 

«Жерці» їхнього світу цього разу зібралися в наших горах. На фестиваль (чи то конвент?) «Карпатська Мантикора». Приїхали в гості до наших фантастів – до Єшкілєва, Щерби, Деркачової.

 

Наші, у свою чергу, постаралися. Прийняли колег по першому розряду. Готель «Коруна». Напівлюксові і люксові номери. Екскурсії і сауна. Банош з бринзою, форель і білі гриби під добру горілку. Подейкують, що спонсором виступила фірма «Декра». Та сама, що вже багато років спонсорує фестивалі ковалів в Івано-Франківську. Принаймні, координатором проекту альманаху фантастики «Мантикора», презентованого на фестивалі, зазначено  власника «Декри» Віктора Вінтоняка. Згадується і Культурологічна Фундація «Цинамоновий Хрущ».

 

Список гостей «Карпатської Мантикори» достаньо поважний. Особливо, якщо згадати, що фестиваль проводять уперше. У прес-релізі вказані Олексій Пєхов, Генрі Лайон Олді, Марія Галіна, Ярослав Вєров, Андрій Щербак-Жуков, Олена Бичкова, Михайло Бойко, Наталія Турчанінова, Ігор Сід (це той, що малював ковбасоподібну мантикору), Катерина Дайс, Аркадій Штепель, Скай, Іраклій Вахтангішвілі.

 

Відкрив фестиваль голова Івано-Франківської обласної організації Спілки письменників України Євген Баран. Відкриття фестивалю відбулося на «Лейбовій горі» під фантастичні пейзажі Карпат. Знаючи, що Баран фантастики не пише, поцікавився в Деркачової, чому він тут. Пані Ольга люб’язно пояснила, що він є офіційним представником місцевої письменницької громади. І що, насправді, фантастику Баран таки пише. Отакої.

 

Ще на фестивалі презентували новий часопис – називається (ну, зрозуміло) «альманах фантастики «Мантикора». Товстий такий, чотириста сторінок. Виданий розкішно, на глянцевому папері. Все – виключно українською мовою (до речі, вперше в Україні, де у фантастиці традиційно царює російська). Окрім художніх творів є критика і літературні огляди. В альманасі домінує (ну, зрозуміло) Єшкілєв. Майже половину обсягу часопису займає його новий роман «Тінь попередника». Зазначено, що це скорочений варіант. Можна собі уявити, яким за обсягом буде повний. Роман про космічне майбутнє людства. В ньому усі прибамбаси, знайомі по «Зоряним війнам» - галактичний імператор, ненажерливі чудиська і загадкові планети. Можна читати у поїзді.

 

Ще в часописі вміщено оповідання переможців конкурсу «Золота Мантикора». Перше місце зайняв худенький хлопець на прізвище Венгловський. Йому урочисто вручили відзнаку першої премії – «Велику Залізну мантикору». Направду велику. Величезну. Вагою десь кілограмів шість. З бронзи і мармуру штукенція. Переможець ледве її втримав.

 

Ще дві дівчини отримали маленьких «мантикор». Було видно, що дівчата дуже щасливі. Ще б пак! Отримати нагороди у присутності таких знаменитостей, як Олді, Галіна і Пєхов! А організатори заявили, що супер-пупер приз – «Золоту Мантикору» нікому не дали. За їх твердженням, не було такого твору, який би вразив журі, від якого журі дістало би «колективний оргазм». Не було і крапка. Будемо сподіватися, що колись напишуть щось таке. Єдине питання – скільки ж важитиме ота «золота» статуетка? Й чи зможе лауреат її відірвати від столу?

 

Я встигнув прочитати кілька оповідань з того конкурсу. Нічо’ так, цікаві. Відчувається вплив метрів, але все одно непогано. Добре, що україномовні фантасти тепер матимуть друкований майданчик для презентації своїх творів. Організатори обіцяють також, що робитимуть сайт «Мантикора». Також добре.

 

Один із днів фестивалю (п’ятницю, 22 липня) фантасти присвятили питанню чи заглядає до їхнього фендому сяка-така метафізика. З цього приводу зробили вісім доповідей. Я не все з того зрозумів, але, здається, дійшли висновку, що метафізика фантастиці не потрібна, бо сама теперішня фізика стала чимось на кшталт метафізики. Що в сучасній фізиці пощезало все зрозуміле і впевнене. Залишилась тільки якась темна енергія, про яку ніхто нічого не знає. Порішивши з тим, фантасти пішли на банкет. Де все було реальним. І світлим, як миска з баношем і бринзою.

 

Тому що в Карпатах усе добре закінчується баношем і бринзою. Тобто, чистісіньким позитивом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


27.07.2011 Сергій Левко 1390 10
Коментарі (10)

Johannan 2011.07.27, 22:26
В мене є знайома дівчина, яка преться від фантастики. То вона точно релігійна від фантастики на всю голову. В неї всі книжки фантастів вдома є (шість полиць, забитих Перумовим, Олді, Пеховим, Бичковою і тому подібним). Сама себе називає Ельдарою, типа ельфійською принцесою. Але це краще, ніж торчати на драпі, або цмулячити пивко із задрипаними лузерами. В інтернеті тих фанів - чорна хмара. Обговорюють все що з драконами і ельфами. Тепер обговорюють нашу Щербу, яка написала щось типу Гаррі Поттера. дітям це цікаво. Але, як на мене західна Україна найменше тим хвора. У нас цікавляться не ельфами, а тим посадять чи не посадять Жульку. Територія, невиліковно хвора на політику і одужання не видно. Тому такі фестивалі у нас знайдуть вузьку авдиторію.
н777 2011.07.27, 23:17
ЖЖ-сообщество довольно скептически отнеслось к провозглашению "Карпатской Мантикоры". Но, кажется, зря. Замутили нормально. Все спрашивают, где достать альманах. Ребята из ЗФ говорят, что там лучшая подборка молодых фантрайтеров за последние годы.
rex 2011.07.28, 00:04
Цікаво було б послухати про метафізику у фантастиці. Чи планується розміщення доповідей конвенту десь на сайті або в друкованому виданні?
Харьков 2011.07.28, 07:34
К "рексу". Я был на конвенте "Карпатская мАнтикора-2011" и должен сказать, что дискуссия по проблеме метафизики была горячей. Особенно понравились пикировки между переводчиком Андреем Пустогаровым (физиком в прошлом) и обозревателем "Независимой газеты" Михаилом Бойко, который закончил физмат МГУ. Пустогаров выводил современное основание пределов физики из теории струн, а Бойко утверждал, что физическая картина мира рассыпается и ни одна из существующих теорий не может сегодня лечь в фундамент обновлённой картины мира. В конце концов оба спорщика пришли к схожим выводам о размытости границ между физикой и метафизикой и, соответственно, об актуализации в футурологических моделях (и в фантастике, в частности) гностицизма. Причём теперь гностицизм понимается уже не как богоискательство с непременным отрицанием позитивного присутствия Бога в истории, а поиск предельных оснований бытия, не противоречащих физической картине мира. Эта дискуссия вышла за пределы собственно обсуждения темы конвента, но была профессиональной и очень интересной. Надеюсь, что во втиором выпуске "Мантикоры" для неё найдётся несколько страниц.
--- 2011.07.28, 10:36
Треба було назвати фестиваль "імені Олеся Бердника". було б доречно.
Ш.Холмс 2011.07.28, 18:39
Мантикора (лат. Manticora, Epibouleus Oxisor) — вымышленное существо — чудовище с телом красного льва, головой человека и хвостом скорпиона. Существо с рыжей гривой, имеет три ряда зубов и глаза, налитые кровью. Хвост мантикоры заканчивается шипами, яд которых убивает мгновенно. Мантикорой (в переводе с фарси — людоед) индийцы называли тигра-людоеда.Полагали, что мантикора является хищником и может охотиться на людей. Поэтому на средневековых миниатюрах часто можно увидеть изображение мантикоры с человеческой рукой или ногой в зубах.
До Харьківа 2011.07.28, 19:56
Про "застарілість" теорії струн тепер не розповідає хіба що дурний. Але ж, насправді, ніякої застарілості немає. Якщо взяти популярну в останні роки "модель Рендала-Сандрама", то вона дає, в принципі, таку ж картину світобудови, як і "струнна теорія". Згідно моделі Рендала-Сандрама гравітони (єдині реальні часточки кваркового світу спроможні проходити до світів вищої вимірності) так само концентруються біля мембран - тривимірних кордонів Всесвіту. Тількі вимірності в цій моделі не згорнуті у надмалі сингулярності (точковості), а розгорнуті у таку ж безкінечність,як і звичні нам виміри, включно із часом. Фантасти минулого були не такі вже й далекі від теперішньої фізики, коли писали про портали в інші світи. Портал - це гравітонна воронка на ізохроні такої космічної мембрани. Читайте Лема і Кларка, розширюйте свій світ!
Мурчик 2011.07.29, 15:03
Бачила у Карп'юка "Мантикору". Класно видали, вітаю!
+++ 2011.07.29, 23:07
У Львові такого конвента немає. Франек рулить!
Raptor 2011.08.01, 22:12
Це точно. Львову вставили по самі яйця!
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1908
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3642
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6800 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3369
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415