Музей музичних інструментів Романа Кумлика увійшов в десятку найцікавіших музеїв Прикарпаття (фото)

 

Івано-Франківська область - дуже привабливий регіон для відпочинку. Тут є де помандрувати горами, покататися на лижах або велосипедах, взяти участь у фестивалях, попити мінеральної води, поніжитися в саунах або покупатися у гірській річці. А для урізноманітнення дозвілля можна відвідати кілька музеїв.

 

Таких закладів у регіоні є дуже багато, однак "УК" підібрала ті, які є найцікавішими і, завдяки ентузіастам-власникам або працівникам, можуть стати гарним доповненням до подорожі у Карпати.

   На першій сходинці - наш верховинський.

 

 1. Музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів імені Романа Кумлика

   Невеликий приватний музей, зібраний місцевим музикантом Романом Кумликом. Господар сам збирав протягом 30 років предмети побуту, давній гуцульський одяг, знаряддя праці, грошові знаки різних часів та багато цікавого про життя гуцулів. Особливою гордістю є колекція музичних інструментів.

   Екскурсії проводить Наталя Гузак, донька Романа Кумлика, яка після смерті батька продовжила його музейну справу. Наталя (лікар за фахом) грає на скрипці, цимбалах, тримбі, двійниці (сопілка), окарині, зозулі, пелинці, лірі, наї та розповідає про кожен з інструментів. Наприклад, ріг - старовинний "мобільний телефон", оскільки використовувався він для передачі повідомлень на великі відстані. Трембіта - обрядовий інструмент, який використовувався у Коляді, під час похорону, весілля. У колекції є також скрипки-довбанки та прямокутна скрипка.

   Адреса музею: м. Верховина, вул. І. Франка, 35

   Телефони: (03432) 2-17-44, (097) 307-52-54, (097) 585-89-52

   

2. Музей писанкового розпису

   Споруджений у формі писанки у центрі міста. У музеї можна побачити 10 тисяч писанок зі всіх регіонів України, Польщі, Чехії, Румунії, Словаччини, Білорусії, Росії, Франції, Канади, США, Пакистану, Індії, Шрі-Ланки, Китаю, Єгипту та Алжиру.

   Адреса музею: м. Коломия, просп. В. Чорновола, 43

   Телефон: (03433) 2-78-91

   

3. Музей вівчарства

   Знайомство з традиційним заняттям горян - вівчарством, з процесом переробки молока, виготовлення сиру, вурди та бринзи, нетрадиційним методом лікування продуктами вівчарства - овітерапією. Можна побачити побут вівчарів, інструменти для роботи тощо. При музеї організовується майстер-клас з переробки вовни від стрижки до виготовлення продукції.

   Адреса музею: с. Космач, присілок Клифа

   Телефони: (03478) 5-77-41, (067) 999-21-15

   

4. Обласний художній музей

   Розташований у дуже гарній пам'ятці архітектури XVII ст. - ренесансному Колегіальному костелі Непорочного Зачаття Діви Марії. Збірка охоплює унікальні пам'ятки Галицького іконопису й барокової скульптури, творчість класиків західноукраїнського малярства. Наприклад, можна оглянути роботи майстрів барокової скульптури XVIII ст. Й.-Ґ. Пінзеля (скульптури якого нещодавно експонувалися у Луврі) та М. Полейовського, доробок місцевих осередків іконопису - Бойківщини, Гуцульщини. Чи не найбільшу частину колекції становлять твори народного мистецтва, зокрема художні вироби майстрів Гуцульщини, Покуття, Бойківщини, Опілля.

   Адреса музею: м. Івано-Франківськ, вул. Низова, 2

   Телефон: (03422) 4-40-38

   

5. "Природа землі Галицької"

   Розташований у головній садибі Галицького національного природного парку і відтворює у мініатюрі його флору та фауну. Декотрі експонати колись належали до колекції відомого мецената графа Володимира Дідушицького (деяким з них уже по півтора століття!), який 1886 року у своєму маєтку біля с. Пеняки, що на Львівщині, проголосив заповідними 22 гектари букового лісу - перший заповідник на території сучасної України.

   При музеї є невеличкий реабілітаційний центр для хворих або покинутих тварин. Деякі з них навічно оселилися в цьому своєрідному живому куточку, інших після лікування відпустять на природу.

   Адреса музею: м. Галич, вул. Галич-гора, 1

   Телефони: (03431) 2-21-13, (03431) 2-11-87

   

6. Музей етнографії і побуту села Саджава

   Заснований директором місцевої школи, який разом з вчителями та учнями зібрав велику колекцію різноманітних експонатів, які розповідають про історію села, всі сторони побуту селян, різні заняття, свята та обряди, розвиток культури в селі. В одному з приміщень можна оглянути інтер'єр жилої кімнати, де кожна річ - справжня (крім макету печі). Один з найцікавіших і найдавніших експонатів музею - вирізьблений хрест 1516 р.

   Адреса музею: с. Саджава, вул. Шкільна

   Телефони: (03471) 3-72-66, (097) 372-88-28

   

7. Музей Олекси Довбуша

   Хата-музей з приватною колекцією Михайла Юсипчука-Дидишина: предмети побуту, зброю часів опришківського руху та рідкісні речі — бартки, топірці, кептарі, череси тощо. У музеї є також незвичайні скульптури з дерева і каменю. За легендою, біля хати, в якій знаходиться музей, понад три століття тому було смертельно поранено Олексу Довбуша - карпатського Робін Гуда.

   Адреса музею: с. Космач, вул. О. Довбуша, 17

   Телефон: (03478) 5-76-17

   

8. Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття

   50 тисяч експонатів представляють всі види традиційного народного мистецтва гуцулів та покутян, починаючи з XVII століття до теперішнього часу: художня обробка дерева (різьба, інкрустація, випалювання), металу та шкіри, гончарство, декоративне ткання, килимарство, вишивка та одяг. Постійні експозиції: гобелени М. Біласа, меморіальна кімната Андрія Чайковського (відомого письменника та громадського діяча), сакральне мистецтво, інтер'єр гуцульської хати та гуцульський одяг.

   Адреса музею: м. Коломия, вул. Театральна, 25

   Телефони: (03433) 2-39-12, (03433) 2-79-78

   

9. Музей-пам'ятка дерев'яної архітектури і живопису XVI - XIX ст. церква Святого Духа

   Церква Святого Духа (1598) є унікальною пам'яткою сакрального будівництва XVI ст. Якщо вірити легенді, то саме в цій церкві священиком був отець Лука Лісовський - батько могутньої правительки Османської імперії Роксолани.

   При церкві діяло одне з найстаріших в Україні церковних братств, коштами якого створено унікальний ренесансно-бароковий іконостас, що датується 1650 р. та є одним з трьох найстаріших, збережених до нашого часу, іконостасів України. В експозиції є одна з найдавніших із збережених в Україні ікон - "Іоанн Хреститель з житієм" (1520).

   Адреса музею: м. Рогатин, вул. Роксолани, 10

   Телефон: (03435) 2-21-26

   

10. "Берегиня"

   В музеї можна побачити велику колекцію вишивки, переважно з регіону Опілля - понад 250 рушників, 160 сорочок (чоловічих та жіночих), багато вишитих запасок, жіночих костюмів. Експонати постійно додаються завдяки місцевим жителям та відвідувачам. Крім того, закохані у свій край екскурсоводи розповідають про історію Опілля від найдавніших часів, місцеві традиції та побут.

   Адреса музею: м. Бурштин, вул. Є. Коновальця, 2

   Телефон: (098) 451-41-96


08.02.2016 5313 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

451
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3667
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421