Музей і лабораторія солеваріння: промислову ратушу Калуша планують реставрувати (ФОТО/ВІДЕО)

Одну із найстаріших будівель міста Калуш – промислову ратушу – хочуть реставрувати. Окрім того, в приміщенні планують створити музей та мінілабораторію.

Такий грантовий проєкт готують представники міськради, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Промислова ратуша побудована ще за часів Австро-Угорщини. Звели її на території заводу із видобутку калійної солі. Зараз будівля у неналежному стані, поступово вона занепадала і руйнувалася. Та все ж ратуша може отримати шанс на реставрацію і стати привабливою для туристів.

Точний рік спорудження промислової ратуші – невідомий, так само, як й імена архітекторів. Таких документів не збереглося. Саму ж солеварню заснували у 1867-му році. Через 10 років австрійський уряд створив у місті промислову управу. А годинник на ратуші уже у 1903-му році встановила фірма поляка Міхала М’ясевича. Саме у період між цими датами спорудили промислову ратушу – розповідає провідний науковий співробітник Краєзнавчого музею Калущини Іван Тимів.

"Там засідали урядовці, промисловці, інженери, які вирішували питання промислового виробництва. Калуш дійсно займав відповідне місце у промисловому виробництві, фактично він був першим у розробці калійних солей", — каже Іван Тимів.

Так виглядала промислова ратуша та калійний завод на початку XX століття. Це — архівні фото та листівки, які Суспільному надали представники Краєзнавчого музею.

Зараз приміщення ратуші належить підприємству "Оріана", а земельна ділянка під ним – міській раді. Споруда потребує капітального ремонту та реставрації. Найбільш проблемним є дах будівлі, каже заступник директора підприємства Назарій Михайлюк. За його словами, "Оріана" готова передати ратушу у власність міста, аби реставрувати цю пам’ятку.

"Численні звернення є до Фонду держмайна. Ми плануємо і щиро сподіваємося, що Фонд державного майна на позачергових зборах дасть дозвіл. Ми стараємося на даний момент хоча б зберегти те, що є".

У приміщенні ратуші хочуть створити інтерактивний музей, туристично-інформаційний центр, мінілабораторію з виготовлення солі, крамницю із сувенірами та інші експозиції. Все це розробляють в межах проєкту "Salina:Renovation". Головна спеціалістка виконкому міста Мар’яна Думенко розробляла грантовий проєкт, зараз його подали на програму "Велике будівництво" від Міністерства культури. А наступного року інвестиції намагатимуться залучити за допомогою міжнародних грантових програм.

"Стартують дві великі міжнародні грантові програми – "Польща – Білорусь – Україна" та "Словаччина – Угорщина – Румунія – Україна". Звісно, що там буде співфінансування. Місто готове вкладати у свій розвиток, в історію", — каже Мар’яна Думенко.

Співавтор ідеї, головний спеціаліст з розвитку туризму міста Віктор Павлів вважає, що промислова ратуша повинна стати туристичним об'єктом і демонструвати промислове минуле Калуша.

"Щоб висвітлити, як колись видобувалася сіль на Прикарпатті і взагалі на Галичині. Як потім почався процес видобутку калійної солі. Перший і єдиний у світі кар’єр, який зараз затоплений, – це теж така наша перлина. Розглядається варіант зробити експозицію дзвонів, адже Калуш теж славиться своїми дзвонами".

Точна сума такого проєкту – поки невідома, попередньо її оцінюють у 20 мільйонів гривень. А сама ж реставрація й облаштування локацій може тривати декілька років.

 


Читайте також:

Калуш хоче викупити промислову ратушу (ВІДЕО)


08.04.2021 808
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

953
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1959
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2830
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3465
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3674
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6853 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3857

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7628
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

483
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

947
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3909 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455