"Муніципальна аптека": утопічна ідея з практичним втіленням

Вже близько року в Івано-Франківську влада намагається втілити проект «Муніципальна аптека», яка повинна була б забезпечити всім без винятку івано-франківцям доступ до дешевої фармацевтичної продукції. Про те, що дасть «Муніципальна аптека» простому мешканцю міста та чому проект досі не втілений в життя спілкуємось з головою постійної комісій Івано-Франківської міської ради з питань охорони здоров’я і соціального захисту населення Сергієм Стефанком. 

 

Сергію Львовичу, чи є наразі актуальність і необхідність відкриття  «Муніципальної аптеки»?

Питання відкриття «Муніципальної аптеки» постало тому, що зараз у нашому місті всі аптеки приватні, жодної комунальної чи держаної не залишилось. В країні криза, ріст інфляції, а всі ліки населенню продаються комерційними структурами, які передусім переслідують одну мету - отримання прибутку, - відповідно ціни ростуть. Впливати на ці процеси міська рада не може, регулювати ціни - це не в нашій компетенції.

Постало питання утворення комунальної  структури постало щоб проконтролювати націнку на ліки і тим самим забезпечити людей дешевими ліками. Аптека буде займатися продажем ліків з мінімальною націнкою і таким чином впливати на цінову політику комерційних аптек.

Така аптека потрібна насамперед тим людям, які мають хронічні захворювання і ходять в аптеку частіше, ніж в продуктову крамницю, тим людям, які попали в стаціонар з якимось серйозним захворюванням, тим хто страждає від важких недуг і купує ліки на сотні і тисячі гривень, потрібна пенсіонерам, малозабезпеченим і т.д. А молодим і здоровим, тим хто  рідко хворіє, тим у кого гроші  кури не клюють така аптека не потрібна.

 

Рішення про створення  муніципальної аптеки міська рада прийняла ще в червні 2010 року. Намаганням відкрити аптеку скоро виповниться рік. В чому причина затягування часу?

Відбулись перевибори Івано-Франківської міської ради, змінилася влада.. Ми внесли певні зміни до статуту «Муніципальної аптеки», впорядкували функції і повноваження органів, які згідно статуту відповідатимуть за діяльність аптеки. Отож, засновником комунального підприємства «Муніципальна аптека» є міська рада, ревізійна комісія контролюватиме, а виконавча структура директор аптеки, - займатиметься поточною роботою, виконанням тих рішень, які прийматиме міськрада і міськвиконком.

Затримка  була в коштах, оскільки кошти йшли не з загального фонду, який міська рада прийняла в січні 2011 року, а з фонду розвитку, який був затверджений в квітні місяці. Плюс проблеми з приміщеннями. Наші комунальні аптеки мають розміщуватися в комунальних лікувальних закладах Івано-Франківська, а всі «привабливі» для аптечного бізнесу місця раніше в минулі роки були віддані в оренду. Мусимо чекати коли термін оренди у цих орендарів закінчиться. 

 

Міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус заявляв, що є проблеми із територією, зокрема  виселення комерційної  фірми «Іва-Фарм». Вона ще не вирішена?

Проблеми  із площами потрохи почали вирішуватися. Спільно з головним лікарем центральної міської клінічної лікарні Тарасом Масляком і власниками мережі аптек «Іва-Фарм» погодили, що перша аптека буде відкрита в центральному корпусі ЦМКЛ в тому приміщенні, де зараз орендарем є «Іва-Фарм». Відповідно було прийняте рішення, попереджено орендарів через фонд комунального майна міста про те, що дані площі нам будуть потрібні для власних потреб, для потреб комунальних лікувальних закладів міста. Представники аптечного бізнесу, звичайно,  таке повідомлення зустрічають без великого захоплення, але все робиться в рамках закону. 

 

Наскільки відомо, мова йде не тільки про відкриття аптек і аптечних пунктів, але про виготовлення ліків, для чого також необхідні відповідні приміщення?

На першому  етапі мова йде про відкриття однієї аптеки, вона ж буде займатися виготовленням ліків. А коли відкриється аптека, то в подальшому на її базі будуть відкриватися аптечні пункти, як підрозділи.  

 

Якою буде тоді цінова політика?

Наше  завдання, щоб ціни в «Муніципальній аптеці» були на найнижчому рівні, порівняно з іншими аптеками. За допомогою комп’ютерної програми буде відбуватися моніторинг цін на найбільш вживані препарати, а це близько 3–3,5 тисяч назв. Ми знаходитимемо найнижчу ціну, яка встановлена на певний препарат у комерційних аптеках міста і ставитимемо собі таку саму ціну, а й може й дещо нижчу.

Ми робитимемо так, що в нашій аптеці, в роздрібній торгівлі фармацевтичними препаратами, будуть найнижчі ціни на весь асортимент продукції. Людині не потрібно буде бігати зі списком по десятьох аптеках і шукати в якій аптеці на той чи інший препарат нижча ціна, а можна буде впевнено прийти в комунальну аптеку, купити всі необхідні ліки і бути спокійним, що ти не переплатив. Це наше завдання, ми постараємось це втілити на практиці. Як воно піде, чи буде цей проект життєздатним ми зможемо сказати лише тоді, коли аптека пропрацює 3-4 місяці. Буде фінансовий звіт, проаналізуємо і тоді будемо бачити чи така ідея має право на життя, чи це утопія. Я переконаний, і ми маємо певні підрахунки, які показують, що все має бути нормально.  

 

А місто отримало ліцензію у Міністерстві охорони  здоров’я на ведення  такої діяльності?

Що стосується ліцензії, то ліцензії в нас на даний момент на ведення діяльності нема. Цим питання займається керівництво ЦМКЛ. Зі слів керівника лікарні Тараса Масляка, проблем з ліцензією немає, бо в нас є все, що вимагається для отримання ліцензії. Затримка тільки в приміщенні, буде приміщення, буде ліцензія. Приміщення звільняється в жовтні місяці.  Тому аптека буде працювати з грудня місяця.  

 

Звідки  фінансуватиметься  така структура,  дотаціями з міського бюджету? Чи комунальна аптека зможе заробляти сама?

Стартовим капіталом буде статутний фонд комунального підприємства.. Аптека буде самоокупна, буде на госпрозрахунку і фінансуватиметься з прибутку від продажу ліків. А щоб був прибуток і найнижчі ціни, то це має бути не одна аптека і не дві, а мережа.

Аптеки працюватимуть цілодобово. Ми зацікавлені щоб видатки на утримання аптеки були якомога менші. Зокрема, штати будуть мінімальні, адже інакше ми не зведемо кінці з кінцями. Звичайно, «мінімум» буде в розумних межах, зокрема зарплата провізорів буде на рівні середньої по місту.

Ми не плануємо і не будемо залазити в борги, не збираємося «сидіти» на дотації міського бюджету. Та зрештою, місто і не має звідки давати нам грошей. Місту така «фірма», яка буде качати з бюджету гроші, не потрібна, воно вже має Жеки, Теплокомуненерго і т.д. з їхніми мільйонними боргами, і не знає, що з ними робити.

Наша  мета полягає в іншому, забезпечити  всіх бажаючих, (не залежно від того, чи це пільговик чи ні), дешевими ліками. Наша структура буде працювати в умовах госпрозрахунку, у нас буде мінімальна націнка не вибірково на деякі ліки, а на весь асортимент ліків, така націнка, яка б дозволяла аптеці вижити.

 

Тоді ж хто стане керівником такої структури?

Про це ми поговоримо коли будемо формуватиметься штатний розпис. Але безумовно це буде людина з фармацевтичною освітою, яка має досвід роботи в аптечному бізнесі. Ми маємо певні вимоги, і та людина, яка пройде співбесіду, і очолить аптеку. Ми братимемо до уваги не тільки наявність освіти і досвіду, ми враховуватимемо ділові якості, якщо хочете скажу більше, наявність налагоджених зв’язків з виробниками ліків, з оптовими постачальниками. Часу на розкачку не буде. Тут не просто треба буде завідувати звичайною аптекою, тут потрібно буде виконати концептуальні засади, які я виклав вам вище: найнижчі ціни на ліки і беззбитковість. За таку роботу, повірте, не кожен візьметься.


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

946
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1947
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2818
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3447
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3664
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6834 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3850

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5663

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6794 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7621
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2451
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4721
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5109
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

473
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

935
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1804
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3391
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

914
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1781
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3686
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3894 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5444