Монополіст збирає друзів: хто на Прикарпатті заробляє мільйони на автомобілях для амбулаторій

На Франківщині триває реформа сільської медицини. Крім нових амбулаторій, передбачено і нові автомобілі для медиків. В області вже закуплено 25 позашляховиків Renault Duster.

Та чомусь методи, за якими проводяться тендери, викликають все більше питань.


Рік тому стартувала президентська програма "Доступна медицина", якій передував ініційований колишнім главою держави Петром Порошенком закон про сільську медицину. Саме у рамках цієї програми здійснюється будівництво амбулаторій та закупівля службових автомобілів для лікарів, що працюють у сільській місцевості.

На сайті Урядового порталу є презентація з проміжними результатами і план виконання програми, де перший її крок – це 517 нових сільських амбулаторій та стільки ж службових автомобілів, а також 63 авто для дооснащення існуючих закладів.

На Прикарпатті заплановано побудувати 26 нових амбулаторій, на що з держбюджету виділено 116,7 млн гривень. А ось скільки в області буде придбано автомобілів, невідомо.  

За даними системи Prozorro, оголошувати тендери на закупівлю службового автотранспорту почали одночасно із тендерами на будівництво амбулаторій. На сьогодні в області вже придбано 25 автомобілів для лікарів, що працюють у сільській місцевості. Всі – позашляховики марки Renault Duster.

Тим часом на Прикарпатті відкрили три нові сільські амбулаторії. Як йдеться на сайті ОДА, першу в області амбулаторію разом із поліклінічним автомобілем отримало село Старі Кривотули Тисменицького району. Що цікаво, урочистості з перерізанням стрічки відвідав депутат-мажоритарник від "Блоку Петра Порошенка" Михайло Довбенко, що не дивно, адже і сам колишній президент реформу сільської медицини перетворив в один з інструментів своєї передвиборчої кампанії.

Раніше "Антикорупційна платформа" аналізувала перші закупівлі з будівництва сільських амбулаторій. Тоді вияснилося, що ці тендери проводились під окремі фірми, а обладнання закуповувалось за завищеними цінами. Здавалось би, із закупівлями автомобілів справи йтимуть куди краще. Однак і тут спостерігається негативна тенденція – учасники лише вдавали видимість прозорих торгів, а всі поставки дістались одній фірмі.


Конкуренція без конкурентів

Закупівлі службового автотранспорту для медичних працівників здійснюються за рахунок субвенції з державного бюджету на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості. У 2018 році на Івано-Франківську область було перераховано трохи більш як 59 млн гривень.

З листопада минулого року місцеві центри первинної медичної допомоги почали оголошувати тендери на закупівлю автомобілів для медиків. Перелік технічних вимог до транспортних засобів підготували Міністерство охорони здоров’я та Міністерство інфраструктури. У відповідь на інформаційний запит у МОЗ пояснили, що вимоги до автомобілів виходять зі стану доріг у сільській місцевості, тому доцільно використовувати авто підвищеної прохідності – категорії М1G.

І хоча в листі МОЗу з описом технічних вимог до автомобілів, адресованому облдержадміністраціям, детальні характеристики не вказувались, так сталося, що технічні параметри автомобілів виявилися фактично виписаними під конкретну марку авто – Renault Duster. Так, наприклад, Тисменицька міська лікарня взагалі назвала файл з тендерною документацією "Рено Дастер".

Тим часом на закупівлі авто для амбулаторій спробувала пробитися фірма "Богдан-Авто Івано-Франківськ" з китайським "JAC S3", що вважається дешевшим аналогом "Renault Duster". Однак технічні характеристики їхніх автомобілів не відповідали вимогам тендерної документації, тому були відхилені.

Подібний випадок трапився у Рівному, де на великому тендері підприємство "Богдан-Авто Луцьк" не допустили до аукціону через невідповідність технічним вимогам. А ось запорізький "Богдан" виграв скаргу в АМКУ на тендері Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА. Комісія з розгляду скарг АМКУ підтвердила дискримінаційний характер технічних характеристик транспортних засобів у тендерній документації.

Кругова порука партнерів

Раніше йшлося, що в Івано-Франківській області вже встигли закупити 25 автомобілів для медиків, що працюють у сільській місцевості. Вартість кожного авто перевищує 200 000 грн, тому їх закупівля проходила через процедуру відкритих торгів у системі Prozorro.

Водночас, на всіх 25 тендерах перемогу здобула приватна виробничо-комерційна фірма "В.С.К." – офіційний і єдиний дилер автомобілів марки Renault в Івано-Франківській області. Загальна сума всіх авто становить майже 12 млн гривень.

Фактично "В.С.К." – монополіст на ринку автомобілів марки Renault в Івано-Франківській області. Проте закупівельне законодавство вимагає, що для процедури відкритих торгів потрібно не менш як два учасники. Тому фірма "В.С.К" активно залучала своїх колег із сусідніх регіонів, щоб створити видимість конкуренції.

У більшості випадків технічними учасниками ставали ТОВ "Ю.Р.К" зі Львова, ТОВ "Вік Партнер" з Рівного та ТОВ "Автоподіум" з Чернівців – офіційні дилери Renault у своїх областях.

В обмін фірма допомагала своїм "партнерам” вигравати торги у їхніх регіонах. Так, "В.С.К." брала участь у 14 закупівлях автомобілів "Renault" у Львівській, Волинській, Рівненській та Чернівецькій областях, проте жодного разу не вигравала.

Для повноти картини наводимо кілька прикладів закупівель цих автомобілів, що проводилися на Прикарпатті. Почнемо з тендера на 460 тис. гривень, оголошеного Тлумацьким центром первинної медичної допомоги. Там суперник "В.С.К." взагалі не подав жодних документів. Рівненська фірма ТОВ "Вік Партнер" просто зареєструвалася на торги для того, щоб вони відбулися.

А ось закупівля автомобілів ЦПМД Долинської районної ради попала в поле зоре львівських активістів. У боротьбі за лот взяло участь двоє учасників – франківська фірма "В.С.К." та львівська "Ю.Р.К." У їхніх тендерних пропозиціях активісти виявили низку ознак, що вказують на пов’язаність двох фірм.

Аналітики "Антикорупційної платформи" теж виявили збіги у документах франківської та львівської фірм й на інших закупівлях, що проходили в області. Зокрема, на тендер, оголошений Рогатинським ЦПМД, учасники "В.С.К" та  "Ю.Р.К." подали довідки про технічні характеристики предмету закупівлі, які як візуально, так і за змістом схожі між собою. Водночас в тендерній документації замовника форма цих довідок дещо відрізняється від довідок, які надали учасники.

Окремо відзначимо 6 тендерів у листопаді-грудні минулого року, проведені у Верховині, Косові, Рожнятові, Рогатині, Долині і Тисмениці. По всіх торгах очікувана вартість автомобіля, яку поставив замовник, становила 500 тис. гривень. Фірма "В.С.К." приходила на торги з пропозицією, на 1000 грн меншою за початкову вартість, і вигравала конкурс, оскільки суперники (львівські "Ю.Р.К", "Галич-Моторс" та рівненська "Вік Партнер") пропонували товар за максимальною ціною у півмільйона. Під час аукціону ніхто не знижував вартості своєї пропозиції, а отже, результат всіх влаштовував.

Що цікаво, на закупівлях позашляховиків для П’ядиків, Богородчан і Галича вирішили поживитися і юристи-консультанти, які допомагають замовникам проводити тендери. Так, тендерна документація містила умову про оплату консультаційних послуг у розмірі 10 000 гривень на кожній закупівлі. Це при тому, що тендерна документація майже на всіх 25 торгах була типовою, оскільки закуповувався ідентичний товар. І "В.С.К." надали у всіх цих тендерах відповідну довідку.

"Антикорупційна платформа" писала раніше, що умова оплати переможцем торгів консультаційних послуг є не зовсім законною, оскільки такі послуги не є частиною предмету закупівлі. Таку ж позицію висловлювала неодноразово і Комісія з розгляду скарг Антимонопольного комітету.

Тим часом ми проаналізували ціни, за якими медустанови закуповували службові автомобілі для лікарів, що працюють у сільській місцевості.

Для порівняння можна переглянути ціни офіційного представництва Renault в Україні. Проте варто зауважити, що частина закупівель відбулася минулого року, а з початку 2019-го ціни змінилися. Також при порівнянні цін треба врахувати комплектацію самих авто, адже вона може відрізнятися від тих варіантів, які вказані у офіційному прайс-листі.

Щоб було зрозуміліше, ми виділили дві категорії авто – з повним приводом та з переднім приводом. Повнопривідні Renault Duster мають підвищену прохідність та закуповувалися переважно для гірської місцевості, водночас коштують вони дорожче, аніж кросовери з переднім приводом.

Ще один ціновий нюанс, це додаткові 61 000 гривень, які Городенківська районна рада виділиладля закупівлі автомобілів в той час, як інші райони повністю вклалися в суми, отримані з державного бюджету. Відповідно замовник, Городенківський ЦПМД, виставив очікувану вартість за два авто на 61 000 гривень вищу, а "В.С.К" в результаті отримали кількадесят додаткових тисяч гривень за передньопривідні авто, адже запропонували всього на 1000 грн нижчу від очікуваної ціну.

Хай там як, позашляховики Renault Duster вважаються надійними бюджетними кросоверами, як і ряд інших автомобілів цього класу. Тож ми жодним чином не виступаємо проти закупівель саме цих авто, а всього лише за оновлення автопарку медичних закладів. Для окремих сіл, особливо у гірській місцевості, такі автівки ледь не єдина можливість для селян отримати медичну допомогу, а лікарю – добратися до пацієнтів. Водночас є питання до методів, за якими проходять закупівлі автомобілів, адже під час проведення тендерів конкуренція між учасниками була лиш на папері, що дозволило одній фірмі виграти всі торги.


за матеріалами Антикорупційної платформи


30.05.2019 4121
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2773
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6746 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

443
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

911
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413