Comirnaty/Pfizer-BioNTech та Moderna належать до мРНК-вакцин.
Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України.
Зокрема, вакцина Comirnaty розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.
Вакцина дозволена для екстреного використання для осіб від 12 років Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Її застосовують у США, Великій Британії, Канаді, ЄС, а загалом у майже 100 країнах світу.
Comirnaty/Pfizer-BioNTech має у своєму складі молекули матричної рибонуклеїнової кислоти, яка кодує шипоподібний білок оболонки коронавірусу SARS-CoV-2.
Після введення вакцини ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну «інструкцію», як створити цей білок.
Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом.
Зауважимо, що вакцина потребує наднизьких температур зберігання й транспортування: від –80ºC до –60ºC.
Після розмороження нерозведена вакцина може зберігатися за температури від +2°C до +8°C до 30 діб. Протягом цього періоду на транспортування можна виділити не більше 12 годин.
Термін зберігання вакцини після розведення за температури від +2°C до +25°C – 6 годин.
Інтервал між введеннями вакцини 21-28 днів. Для повної вакцинації необхідні 2 дози.
читайте також: Щеплені чи ті, хто перехворів: відомо, хто більш захищений від інфікування COVID-19
Вакцину Moderna розробив американський Національний інститут алергії та інфекційних захворювань.
Препарат входить до списку вакцин для екстреного використання ВООЗ, а також дозволено для екстреного використання у США, Великій Британії, Канаді, ЄС та інших країнах.
Moderna несе частину генетичного коду вірусу й імунна система людини сама виробляє антигени.
Вакцина зберігається у вигляді замороженої суспензії при –25 ºC до –15 ºC у багатодозовому флаконі. Флакони можна зберігати в холодильнику при температурі 2–8°C протягом 30 днів.
Вакцину Moderna проти COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.
Можливі побічні ефекти від Comirnaty/Pfizer-BioNTech та Moderna:
- лихоманка;
- відчуття втоми;
- головний біль;
- біль у м'язах;
- озноб;
- діарея;
- біль у місці ін'єкції.
Зауважимо, що раніше Міністерство охорони здоров’я України дозволило комбінування вакцин.
«У випадку, коли перше щеплення проведено вакциною Moderna, друге – можна робити Comirnaty/Pfizer-BioNTech та навпаки. Комбінування цих вакцин є безпечним та ефективним», – йдеться в повідомленні.
Крім того, дослідження показали, що ефективність вакцини Comirnaty становить 95%, від штаму «Альфа» — 93,7%, від штаму «Дельта» — 88%. Ефективність вакцини Moderna — 94,1%, а від штаму «Дельта» — 72%.
До слова, станом на 5 листопада в Україні для використання схвалено п'ять вакцин проти COVID-19.
читайте також: Природний імунітет після хвороби: коли невакциновані проти COVID-19 можуть заразитися повторно
Нагадаємо, повторно захворіти на COVID-19 можна вже за три місяці після одужання, якщо не вакцинуватися. Науковці стверджують, що імунний захист після SARS-CoV-2 у 2 рази коротший, ніж після інших ендемічних коронавірусів, якими можна заразитися.
Крім того, дослідження у Франції свідчить про те, що вакцинація ефективно запобігає випадкам складного перебігу COVID-19, навіть при інфікуванні штамом «Delta».
читайте також: Третє щеплення проти COVID-19: кому рекомендують зробити
Водночас, згідно з дослідженням, додаткове щеплення вакциною іншого виробника, ніж перші дві дози, є ефективним та безпечним.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Головний санітарний лікар: пандемія триватиме ще від двох до п'яти
Як вакцинація від COVID-19 впливає на психічне здоров’я — дослідження