Місто-попаданець

 

 

 

Другий день Сьомого фестивалю фантастики «Сузір’я Аю-Даг». Невеличка компанія з письменників й «тих, що клубочаться» навколо літературних метрів. Компанія грає в стару як світ креативну естафету «джуманджи». Тема гри: «Місто». Гравці почергово кидають кубик. Число, що випадає, дає гравцеві право на той чи інший поворот сюжету, на ту чи іншу пригоду, пов’язану з вигаданим містом. В результаті, крок за кроком, будується фабула художнього твору, який колись може стати реальною книжкою в реальній книжковій серії. А може й не стати. Залежно від рівня того, що вийде. Залежно (вибачте за пафос) від долі.

 

Перший хід робить молода фанатка фентезі. Досвідчені гравці кажуть, що починати бажано саме з молодих фанаток. В них схиблене бачення світу, яке породжує несподівані і яскраві химери. Дівчина підкидує кубик з таким хитрим закрутом, що той, вже впавши на дошку, ще кілька секунд крутиться, наче дзиґа. Випадає «шістка». Уся компанія схвально гуде. Фанатка отримує максимальний шанс. Фішка переміщується на відмітку «назва». Якби таке випало мені, я б придумав назву для міста. Але дівчина з іншої епохи. І в неї максимальний шанс. Вона каже: «Місто-попаданець!» Себто, одним кроком визначає і жанр майбутнього твору і напрям його сюжету.

 

На сленгу фантастів «попаданцями» називають мандрівників у часі, громадян, що були викрадені інопланетянами, жертв різноманітних порталів та червоточин між вимірами. На кшталт такої історії: зайшли туристи до печери, а вийшли в епоху Олександра Македонського. Або ж одразу на шосту планету Альфи Центавра. Тоді вони стають туристами-попаданцями (або ж, якщо спробувати утворити термін на основі української – «туристами-втрапляками»). Але ж тут вам не якась перепила тургрупа з графоманського оповіданнячка, а ціле місто-попаданець. Чи то місто-втрапляк. Змінюється масштаб і стає цікаво.

 

Другий хід робить видавець фантастичної літератури. Здоровенний такий дядько у смугастій футболці. Видавцеві випадає число три й, відповідно, право визначення епохи, до якої втрапляє нещасне місто. «Середні віки», - шепотом підказують дядькові. Той презирливо дивиться на непрошеного суфлера і гарчить: «Юрський період!» Присутні обмінюються недвозначними поглядами. Проте, що вже зробиш. Згідно з волею видавця, нещасне місто-попаданець фатально попадає до динозаврів.

 

Тепер кожний уявляє собі інше місто. Хтось Мінськ, хтось Харків, а я, зрозуміло, Івано-Франківськ. Який раптом провалюється крізь час та простір і опиняється у часах, коли навіть Карпат ще не було. Місто рівнесеньким квадратиком лягає поміж хвойних лісів і папороті Юрської доби. Навколо спека, градусів так шістдесят. Кисню в атмосфері, як тепер на вершині Евересту. Волохате сонце палає у майже чорному небі. Ані хмаринки. Ну й динозаври. Куди ж без них. В лісах пасуться довгошиї диплодоки, саванною бігають хижі раптори і тиранозаври. Все як в Спілберга. Все, окрім міста-попаданця. Спочатку динозаври не торопають: що саме звалилось їм на гребінчасті карки. Але рептиліям пахне м’ясом і починається екшн.

 

Моя уява розгортає «картинку» достойну майстрів Голівуду. Зграя чотиритонних тиранозаврів біжить вулицею Коновальця, перевертаючи жовті автобуси й підхоплюючи зубатими пащами ошелешених містян. Хрум-хрум. Чи то: хрусь-хрусь. Птерозаври кружляють над позолоченим капелюшком ратуші. Ось один з крилатих ящерів пікірує на літній майданчик, встановлений депутатом потужної міськрадівської партійної фракції, розриває кігтями тент й підчіплює зубатим дзьобом товстенького чиновника у білій сорочці…

 

Тут мене штовхають під бік: мовляв, твоя черга кидати кубик. Я полишаю птерозавра нести здобич голодним птерозаврикам і відправляю жереб на дошку. Число чотири. Мені випадає відповідальна частина сюжету: надзвичайне засідання магістрату, що збирається під ранок другої попаданської доби.

 

Я починаю з того, що мера міста-попаданця (жодної персональної конкретики) вже з’їли дрібні хижі динозаври (жодної політичної сатири), які під вечір стали зовсім буйними і вкрай недружніми (також без натяків). На засіданні магістрату збирається бодай сім «батьків міста». Вони до смерті перелякані, вимучені нестачею кисню і спекою. Проте радіють тому, що крісло мера звільнилося та утворюють депутатську групу «Місто в попандосі!» Молодий секретар (всі можливі співпаління та аналогії - випадкові) нервово гортає ілюстровану книжку «Дітям про динозаврів». Хоче знати як називається оте зубате у пір’ях, що з'їло міліціонера-охоронця і далі бігає першим поверхом адміністративної будівлі.

 

Міські очільники проголошують себе надзвичайним урядом, приймають рішення мобілізувати міліцію та військові частини та закон про перехід до їхньої компетенції усіх банків та ювелірних магазинів. Приймають жорстку політичну заяву, якою масове розкрадання харчів урочисто оголошують мародерством. Потім вони перерозподіляють бюджет і обирають тимчасовим мером начальника пожежної частини, якому доручають очолити антиящерне посполите рушення. Найдовше сперечаються за колір нарукавних шевронів та посадові оклади командирів рушення. Жодне з рішень магістрату, зрозуміло, ніколи виконано не буде. А самі батьки міста невдовзі загинуть, переслідувані зграєю велетенських і страшенно отруйних юрських шершнів.

 

 

Я закінчую главу «засідання магістрату» й віддаю естафету письменнику-альтернативнику. Тобто письменникові, який пише у жанрі альтернативної історії. Цей пан дуже знається на зброї та військовій стратегії. Він відразу створює бойову групу безбашенних сталкерів на чолі з власником мисливської крамниці. Перелік персонажів стандартний: колишній десантник, молода пара, біолог-алкаш, рішуча жіночка, лузер, приблудний пес. Всі зазнали втрат і мріють про холодне пиво. Сталкери намагаються вирватись із захопленого ящерами міста, використовуючи залишки каналізації. Проте каналізація вже зайнята численними юрськими тарантулами і вся виправа закінчується пшиком. Не пити їм пивасика. Зате в павуків – небуденний банкет. В ліси проривається лише одна пара – він і вона.

 

«І що вони робитимуть у тих лісах?» - запитую я в альтернативника. Він каже, що вони боротимуться, молода фанатка припускає, що вони розмножуватимуться, а видавець хоче, щоби вони знайшли спільну мову з найбільш просунутими динозаврами і вступили з ними у конструктивне партнерство.

 

«А що стане з містом?» - запитує початкуюча дитяча письменниця.

 

Виникають різні пропозиції. Але все зводиться до того, що місто рано чи пізно заросте гігантською папороттю, а в його руїнах житимуть динозаври та інша доісторична бридота. Письменник, який спеціалізується на містичному хорорі, пропонує ввести в сюжет зомбі-фашистів.

 

«Звідки вони візьмуться?» - дивуємося ми.

 

«Як завжди, вилізуть з червоточини між випадково злиплими світами або переплутаними вимірами», - не губиться майстер жахів, а потім розвиває тему, описуючи, як зомбі-фашисти гризтимуть динозаврів, набиватимуться до їхніх шлунків та нищитимуть рептилій зсередини. Врешті-решт, зомбі переможуть, а потім почнуть самознищуватись.

 

Півгодини ми намагаємось розвинути сюжетну гілку, базовану на цій маячні. Проте вперті зомбі-фашисти ніяк не хочуть самознищуватись. Навпаки, їм подобається Юрська доба, смакують тиранозаври й не знаходиться притомної причини, щоби вони погребли назад, до тієї реальності, звідки взялися.

 

 Нарешті, ми відкидаємо цей сумний сценарій і вирішуємо, що на шосту добу місто повернеться у наш час разом з динозаврами, які не встигли з нього втекти. Й жодних зомбі-фашистів, жодного злипання світів.

 

«А може, все ж таки, не зовсім в наш час, - просить молода фанатка, - а спочатку куди-небудь у вісімнадцяте століття? Щоби цікавіше було?»

 

Так, думаю я, це дійсно буде цікаво. Динозаври і залишки сучасної техніки у вісімнадцятому столітті, десь між Північною та Семирічною війнами. Битва зграй рапторів з гусарами і драгунами. Птеродактилі над турецьким військом Селім-паші, атака тиранозаврів на Версаль. Можна нагромадити ще купу подібного парадоксального і тупого екшену. От лише шкода тих двох, які залишаться у юрському лісі. Їм там буде самотньо, серед диплодоків та карнозаврів. Все ж таки, для заснування юрського людства потрібне інше оточення. Більш теплокровне.

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (8)

Мирон 2013.10.28, 12:59
Автор вийди після дванадцятої на вулицю, десь так на вокзал або під якусь нічну диско-ригайлівку, то побачиш таких рапторів і теренозаврів, що голлівудський Спілберг нервово курить в сторінці.
Анонімус 2013.10.28, 11:40
Невеличка компанія з письменників й «тих, що клубочаться» навколо літературних метрів. Всі письменники, як один - метри. Жодного дециметра і, тим більше, сантиметра. Ги :) Хотів би я мати таку по-дитячому щиру манію величі...
Орест 2013.10.28, 11:59
Це - література.
Оля 2013.10.28, 12:00
Секретар, що читає дитячу книжнчку - Вітенко?)))))
))) 2013.10.28, 12:14
Ага, казка-мрія українця - А щоб ту владу разом з міліцією динозаври поїли!!!
Глеб 2013.10.31, 01:29
Странные, Володя, у тебя ассоциации, право слово, странные. Причудливые. Запомню.
A 2013.10.31, 12:50
просто жахливі реалії сьгодення...
Бабця 2013.10.31, 21:55
Досить смачно.
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466