«Місто вільних людей» запрошує зустріти весну

 

 

news-image: «Місто вільних людей» запрошує зустріти весну

 

Після драматичних подій в Україні увага багатьох людей на Заході і на Сході досі прикута до нашої величної держави, яка показала всім, яким сильним може бути прагнення людей до свободи та нового майбутнього. Особливо уважно в світі спостерігають за містами, які творили революцію. Крім захоплення і підтримки в повітрі витає велике питання «Чи безпечно зараз їхати в Україну?». У Львові відповідають «Так!», і запрошують туристів зустріти весну у місті вільних людей!

… Бувають такі міста, куди люди приїздять виключно «по роботі». Інші міста манять своїми хмарочосами, дражнять крикливими назвами дорогих ресторанів, обіцяють забезпечити незабутній та витончений відпочинок. Львів – не схожий на жодне з цих міст.  Коли стоїш на оглядовій вежі Ратуші і дивишся на різнокольорові дахи, на вигини колій і трамвайчики, що біжать по них, здається, що все це можна взяти в долоньку, привезти додому, поставити на видному місці, роздивлятися, коли раптом зіпсується настрій і знову поринати в цю незабутню казку. Адже весняний Львів справді казковий! Кожен раз відкриваєш для себе щось новеньке, Львів не перестає дивувати, він  живе  і  розвивається.

Весна у Львові  – це унікальне явище в житті  міста, котре просто неможливо не любити. Весняний Львів завжди по-особливому живий, енергійний і активний.  В цей період,  після затяжної зими на львівській бруківці знову з’являються столики і диванчики біля затишних  кав’ярень і починається нова хвиля сезонних свят та фестивалів.

Модна весна у Львові

З 2 по 6 квітня у Львові вже традиційно проходитиме Львівський тиждень моди -  Lviv Fashion Week.  Цього року впродовж шести днів на подіумі «Lviv Fashion Week» демонструватиметься близько тридцяти колекцій дизайнерів з України та з-за кордону.  Львівські тижні моди, що розпочалися з березня 2008 року, привернули до себе увагу знаменитостей Світу Моди, зокрема почесними гостями Lviv Fashion Week були японський дизайнер–легенда Кензо Такада, засновник бренду Kenzo; засновник і колишній президент компанії Жан–Поля Готьє, сірий кардинал світу моди Дональд Потар, відомий російський кутюр'є В'ячеслав Зайцев. Цього року спеціальним гостем буде дизайнер бренду v o z i a n o v – Федір Возіанов. Окрім fashion-показів, в рамках Тижня Моди відбуватимуться виставки сучасного мистецтва – живопису, графіки, фотографії, які доповнюватимуть загальну креативну атмосферу.

Шоколадні ріки навколо

Місто Лева готується до грандіозного VII Національного Свята Шоколаду, яке надасть можливість усім поціновувачам та шанувальникам  солодощів поринути у світ гармонії і смакування шоколадного мистецтва та насолодитися неповторною аурою Львова. З 25 по 27 квітня місто просто заполонить аромат шоколаду, що, здається, навіть перевершить  традиційновідомий кавовий «аромоксамит» Львова. У Львівському палаці мистецтв Ви поринете в атмосферу «абсолютного шоколаду», вас приємно здивують смак та різноманіття шоколадних солодощів, майстер-класи від найкращих шоколатьє, і ви напевне проведете найкращі «шоколадні» вихідні у своєму житті!

Наймолодші гості матимуть можливість помандрувати «Дитячою шоколадною країною»! Не секрет, що найбільшими поціновувачами шоколаду є діти, і тому «Дитяча шоколадна країна» для них видасться справжнім райським куточком, де все зроблено із смачного шоколаду: місто із шоколадними будівлями, залізниця, шоколадні дерева. Крім того, кожен маленький гість сам зможе взяти участь у виготовленні улюблених солодощів.

Спеціально до Свята «Львівська свічкова мануфактура» виготовить свічки, які за формою, кольором та ароматом нагадуватимуть справжній чорний шоколад. А для найбільш допитливих ще й проводитимуть майстер-класи, на яких покажуть і розкажуть як робити свічки. Також на VII Національному Святі Шоколаду діятиме справжня шоколадна залізниця, вагончики до потягів якої зможе виготовити кожен охочий. Кожен вагончик можна буде «навантажити» горішками, родзинками, печивом та іншими ласощами.  Пошта «From Lviv with Love» вже традиційно діятиме на «шоколадному святі». Оригінальні мистецькі листівки з вітаннями зі Львова безумовно стануть несподіваним та приємним сюрпризом для ваших рідних та близьких в будь-якому місці земної кулі. 

Відвідувачі «шоколадного дійства» зможуть спостерігати за роботою львівських скульпторів, які майстерно відтворять із шоколаду відомі пам’ятки архітектури Львова. Також  можна буде звірити час за шоколадним годинником, зіграти шоколадне весілля та навчитися створювати смачні шоколадні десерти у найкращих шоколатьє Львова.

Всі бажаючі зможуть побувати на показі ексклюзивного одягу та аксесуарів від українських дизайнерів Lviv Fashion Week – Шоко Fashion. Створять цю колекцію одягу до Свята не лише з традиційних матеріалів, а й з використанням елементів із справжнього шоколаду. А усі охочі візьмуть участь у III Чемпіонаті кондитерів-аматорів «Домашній кондитер» та втілити свої найсміливіші шоколадні ідеї.  

Тільки на «шоколадному» Святі можна пройти «курс шоколадного оздоровлення». Адже протягом трьох днів Свята буде нагода пройти шоколадну терапію, смакуючи найрізноманітніші шоколадні солодощі. Вчені довели, що вживання шоколаду піднімає настрій, покращує пам’ять, лікує серце, зміцнює імунітет, омолоджує шкіру,  і навіть допомагає схуднути… Тому після Свята Шоколаду всі стануть здоровіші і щасливіші!

Світлий Великдень у Львові

Саме у місті Лева можна найкраще відчути атмосферу родинного свята – Світлого  Великодня Адже відомо, що тут родинний дух витає у кожному з численних храмів, на кожній площі і вулиці, на яких у дні Великодня відбуваються фольклорні свята, виставки, концерти, театралізовані дійства.У рамках великодніх святкувань у Львові щорічно відбуваються етнографічний фестиваль «Велика гаївка» та Фестиваль Писанок. 

Цього року Фестиваль Писанок у Львові проходитиме з 1 по 27 квітня. Головною ідеєю Фестивалю є популяризація великодніх традицій та прикрашання міста Лева за допомогою невід'ємного символу Великодня – Писанки. Під час свята Львів перетвориться на "Музей Писанки" під відкритим небом, де з різних матеріалів будуть створюватися та оздоблюватися писанки.  Понад 50 авторських писанок будуть  заховані у закладах міста. І все це — «Полювання на писанки». Хто віднайде більше писанок, отримає головний приз — золоте яйце. А на Великдень всі писанки будуть представлені в Галереї на пл. Ринок, де радуватимуть око львів’ян та гостей міста. Кожен охочий зможе приєднатися до загальноміського фестивалю – потрібно лише створити власну писанку та виставити її для загального огляду.

Протягом фестивалю Писанок у Львові для учасників будуть виготовляти писанки з шоколаду, повітряних кульок, дерева, квітів та багато інших цікавих та неочікуваних матеріалів класичного символу Великодня та встановлювати на вулицях і у закладах Львова. Згодом всі створені вироби  об’єднаються в одну велику Виставку писанок.

Таким чином, об’єднавшись, усі учасники фестивалю створять новий оригінальний “Великодній писанковий туристичний маршрут”. Також під час фестивалю відбудеться майстер-клас з розфарбовування писанок. Писанка – це  маленьке диво, яке кожен може зробити сам!

Львів’яни та гості міста зможуть взяти участь у Великодніх забавах, серед яких кожен охочий знайде собі розвагу до душі. З 26 квітня по 18 травня на площі перед Театром опери та балету ім. С.Крушельницької відбуватимуться Великодній ярмарок. Мешканці та гості міста зможуть придбати різноманітні товари – сувеніри ручної роботи, пасхальну атрибутику, мед та вироби з воску, речі побутово-декоративного промислу. Ласуни також зможуть себе потішити різноманітними смаколиками. Окрім цього, організатори готують серію цікавих майстер-класів з виготовлення писанок, ляльок-мотанок та інших невід’ємних елементів української культури.

28 квітня, з 1 по 3 травня, 5 та 6 травня у внутрішньому дворику Ратуші відбуватиметься Пасхальна містерія – вулична вистава «Йов». З 5 по 7 травня у Музеї народної архітектури та побуту у Львові  проходитимуть Фестини «Велика гаївка», під час яких можна взяти участь у майстер-класах по розпису писанки, а також стати учасником традиційних Великодніх забав для дітей та дорослих, юнаків та юнок. Серед них - «Кривий танець» (безперервний танець, що тягнеться центральною алеєю музею); конкурс «Писанка для милого», Майстерня автентичного танцю, атракціон «Гойдалки». Протягом всього святкування будуть звучати веснянки та гаївки, проводитимуться конкурси, забави та аукціон писанки. Також на гостей фестивалю чекають виступи фольклорних та хореографічних колективів та естрадних виконавців. Для найменших відвідувачів буде відкрито спеціальну галявину "Вербові котики", де діти зможуть бавитись і розважатись цілий день, пізнаючи народні звичаї та обряди. «Велика Гаївка» – це місце зустрічі родин, давніх друзів, гостей міста та усіх, хто вважає себе львів’янином.

Яскраві травневі вихідні

З 1 по 2 травня на  VII Міському святі "День Батяра" усі  охочі матимуть унікальну можливість поринути в атмосферу, настрій, побут, стилістику такого автентичного львівського явища, як батярство, що створило своєрідний міський фольклор, сформований на лексиці львівської вулиці початку ХХ ст. З розповідей страших людей можна уявити батярів різними: від дрібних хуліганів до диваків з певним романтичним ореолом. Адже, батяр – це дотепний, галантний і романтичний збиткар. 

Батяри є одним із символів Львова. І хоча справжніх батярів уже давно не лишилося, їх дух у Львові досі присутній, адже є чимало людей, які люблять цей стиль життя і прагнуть відтворити його. Свято Батяра - це виступи батярів-музик, батярські танці та конкурс музичних колективів "Лабух шоу". Тут Ви зустрінете стильних батярів у капелюхах та камізельках, які забавлятимуть публіку, співатимуть пісень, танцюватимуть, залицятимуться до кобіт та бешкетуватимуть.

Цього року в рамках Дня батяра у Львові пройде Чемпіонат львівських кнайп. На площі Ринок львів’яни та гості міста зможуть придбати на «Ярмарку батярських лігумін» Єдиний фестивальний Кухоль та відправитись у тур кнайпами. Таким чином, учасники туру зможуть безкоштовно скуштують фірмове пиво закладу, а також віддати голос за найгостиннішу кнайпу та найсмачніше пиво.

Також на святі розпочне свою роботу Батярський бетонний завод, де львівські скульптори створять справжні батярські скульптури та виготовлять для Вас індивідуальні зліпки рук або ніг. А ще неодмінно відвідайте Батярську канцелярію, адже  саме тут Ви пройдете процес посвячення та отримаєте посвідчення справжнього батяра!

Вшанування батяра у Львові стає вже традицією, і з кожним роком свято проходить все з ширшим розмахом. Аудиторія стає щораз більшою, програма – насиченішою. Окрім відтворення історії батярства, організатори пропонують львів’янам та гостям міста поринути у сучасний світ батярських забав. У цей день усі гості свята зможуть познайомитись зі справжніми батярами, поспівати з ними батярських пісень, навчитись розмовляти батярською гварою та взяти участь у батярських бешкетах і забавах. То як, побатяруємо?!

Джаз для всіх

Однією з найбільш очікуваних, вишуканих та нестандартних подій міста є Етно-джазовий фестиваль «Флюгери Львова», який цього року відбуватиметься вже вдванадцяте  – з 1 по 4 травня. Як і завжди, фестиваль розташується у самому серці Львова – у внутрішньому дворику Ратуші.

Вперше «Флюгери» прозвучали у 2003 році, і кожного наступного року фест збільшує свої масштаби та приєднує до програми літературні акції, хепенінги, медійні проекти. Традиційними стали також «Ранкові прокидання» з гуртом «Мертвий Півень». У 2012 році започаткувалась нова традиція "Прокидання з ГИЧ Оркестром".

Упродовж десяти років на «Флюгерах» виступило понад 150 колективів, тобто близько півтисячі митців. Окрім якнайрізноманітніших відтінків етно та джазу на «Флюгерах» відбувалися і театральні акції, і мультимедійні презентації,  хепенінги з перфомансами, літературні читання та різноманітні естетичні провокації.  За межами дворика ратуші фестиваль відбувався у «Синій Фляшці», «Ляльці», Філармонії, театрі  ім. Заньковецької, «Дзизі» та інших культових місцях, а також на вулицях нічного Львова.

Кожен день «Флюгерів» Ви матимете змогу поринути у вир світу джазової музики, зустрітися із старими, добре знайомими виконавцями, познайомитись із новими та просто гарно відпочити. Окрім традиційних концертних заходів, цього року в рамках фестивалю пройде серія майстер класів та тренінгів для музикантів Львова від провідних майстрів Польщі.

"Де ще є людям так файно, як тут"? Це символічне питання отримує щорічну відповідь: "Тільки у Львові", під час святкування Дня міста, яке за багато років отримало чимало своєрідних традицій, серед яких - театралізовані вуличні постановки, забави, фестивалі.  3-4 травня 2014 року в  центральній  частині Львова відбудуться масштабні святкування. З  нагоди Дня міста вулицями Львова пройде великий святковий парад, участь у якому візьмуть тисячі учасників, серед яких – дитячі колективи, лицарі у латах, актори на ходулях з муніципальних та аматорських театрів, оркестри, "Чудо-поїзд», карети з ангелятами, народні танцювальні колективи, представники молодіжних, спортивних, громадських організацій та національних товариств. Хочете взяти участь у параді? Чому ж ні!!! Святковий парад, за гарною традицією, щороку об’єднує і львів’ян, і гостей міста.

З 13 травня по 8 червня 2014 року в Львівській  обласній  філармонії проходитиме XXXIII Міжнародний фестиваль музичного мистецтва «Віртуози». Фестиваль "Віртуози" має довгу історію та відоме ім'я. Ось уже 32 роки, протягом останніх весняних днів, львів’яни та гості міста насолоджуються перлинами світової класики різних жанрів і напрямків у віртуозному виконанні зірок класичної музики світового рівня, концерти яких відбуваються у найвідоміших та найпрестижніших концертних залах та звучать на всіх музичних фестивалях світу.

І ще низка веселих свят

Львівський міжнародний дитячий книжковий фестиваль (16-18 травня 2014 року)  об’єднує усі види мистецтва – літературне, образотворче, декоративно-ужиткове, пісенне, танцювальне, театральне – та запрошує поринути у чарівний і захоплюючий світ дитинства. Протягом фестивалю – понад 500 цікавих і яскравих заходів для дітей та їхніх батьків. Незмінними у програмі є: фестиваль дитячого читання «Книгоманія», костюмований парад учасників, акція «Книжка від зірки», книжкова вікторина «Візьми, читай!», ярмарок дитячих книжок «Форум – дітям!». Очікується колективне створення масштабного мистецького панно, міжнародна виставка ілюстрацій до дитячих творів та вперше – спортивний фестиваль та фестиваль настільних ігор.

У травні  всі  охочі зможуть відвідати захопливе дійство, що відбуватиметься на площі Ринок,  -  Фестиваль «Львів – столиця ремесел». Це вже традиційний фестиваль львівських цехових ремесел, що споконвіку прославляли місто Лева в усій Європі. Фест «Львів – столиця ремесел» – це не тільки ярмарок, а й цехові фестини, живе спілкування з відомими майстрами, майстер-класи, виставки просто неба, забави. У фестинах «Львів – столиця ремесел» беруть участь художники, пивовари, сировари, кулінари, пасічники, ковалі, гончарі, каменотеси, ткачі, кушніри, ювеліри, вітражисти, ґутники, зброярі, малярі, різьбярі. Також завжди представлені вироби декоративно-ужиткового мистецтва – батик, народна іграшка, вишивка, вироби зі шкіри тощо.

День кельнера (21 травня 2014 року) – це свято, яке є нагадуванням того, що саме кельнери є носіями традиційної львівської гостинності. У цей день усі охочі можуть подарувати улюбленому кельнеру (офіціанту) квітку. І це єдиний день у році, коли ресторатори та управляючі ресторанів можуть на деякий час стати кельнерами та подати приклад, як зустрічати гостей. Вони одягають форму, як і решта офіціантів, і виконують на рівні з ними усю роботу. У цей день ресторатори спільно з владою міста висловлюють подяку тим, хто щодня створює атмосферу свята та відпочинку в закладах Львова. І що показово, це свято проводиться тільки у Львові і вже четвертий рік поспіль.

Фестиваль середньовічної культури «Львів стародавній», що проходитиме у травні 2014 року в Музеї народної архітектури та побуту у Львові, - це яскраве дійство, на якому можна зустрітися з героями давнини, прекрасними дамами та сміливими лицарями, блазнями та катом, випробувати себе у стрільбі із лука, придбати витвори ковальського та гончарного мистецтв, а також ознайомитися з історією нашого прекрасного міста – одного з найстаріших в Україні. Головною подією фестивалю є лицарський турнір – яскраве видовище, яке після тривалого забуття отримало у сучасній Європі друге народження. Учасники «Львова стародавнього» – представники численних клубів історичної реконструкції з різних країн світу. В рамках фестивалю відбудуться концерти музичних гуртів, що відтворюватимуть музику часів Середньовіччя.

Також у травні 2014 року гостей Музею народної архітектури та побуту радо вітатиме хоровий фестиваль «Співоче поле», що є віддзеркаленням високої хорової культури та хорових традицій Львова. На сцені амфітеатру Музею народної архітектури і побуту та на співочих галявинах лунатиме спів понад 25-ти хорових колективів Львова, Львівської та інших областей України. Виконання творів, написаних для  зведеного хору, у якому лунає спів понад 500 виконавців, завжди супроводжується великим емоційним піднесенням. Як підтвердження – гасло фестивалю «В єдності – сила».

Травневий Львів насичений величезною кількістю подій і фестивалів, одним серед яких є Фестиваль «Ляльковий світ», що познайомить глядача із сучасною етнічною українською лялькою. Головна лялька фестивалю – лялька-мотанка – оберіг і водночас архетип матері, дитини, роду, символ, насичений позитивною енергією. Українська лялька-мотанка відрізняється від інших слов’янських ляльок тим, що у неї на голові є особливий знак – знак сонця, знак хреста. В експозиції буде представлено «ethno’ляльку» в найрізноманітніших техніках виконання: тканинну, в’язану, керамічну, солом’яну, кукурудзяну; сучасні авторські іграшки у народному вбранні; яворівську дерев’яну іграшку та великі ляльки різних національностей.

Іноді для того щоб вирватися з дому і змінити звичайну обстановку на святкову, потрібен всього лише привід. А таким приводом для поїздки до прекрасного Львова  може стати просто Весна, яка в цьому місті стає просто незабутньою -  урочистою,  радісною,  яскравою і феєричною! Тож зустрічаймо Весну у Львові!

Стаття написана в рамках проекту "Східноєвропейські перлини: створення та просування продуктів міського культурного туризму в транскордонному просторі", що здійснюється за співфінансування Європейського Співтовариства в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна на 2007-2013 роки.


27.02.2014 1100 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466