Місто двірників: для чого у Франківську створюють нові КП

За три роки Івано-Франківська міська рада утворила сім нових комунальних підприємств, заклавши у їхні статутні фонди десятки мільйонів гривень. Деякі підприємства дублюють функції одне одного, інші й зовсім офіційно не зареєстровані, хоч рішення про їх створення рада прийняла більш як рік тому. Експерти "Антикорупційної платформи" дослідили, які підприємства дублюють функції одне одного та чи не впливає це на їхню ефективність.


Зробити Франківськ чистішим

Наприкінці 2018 року в мерії Івано-Франківська заговорили про проблеми санітарного стану. Підсилити прибирання територій вирішили за допомогою нового комунального підприємства.

14 грудня 2018 року Івано-Франківська міська рада проголосувала за створення комунального підприємства "Благоустрій". КП займатиметься утриманням, обслуговуванням та ремонтом об’єктів благоустрою, які отримає на свій баланс.

За словами міського голови Руслана Марцінківа, головне завдання нового підприємства – прибирання так званих "сірих зон", оскільки знайти відповідальних за їх обслуговування зараз важко.

"КП "Благоустрій" буде займатися прибиранням, ремонтом міжбудинкових проїздів, також дрібними ремонтами: десь лавочку поремонтувати, десь відповідну опору змінити, тобто виконувати такі дрібні ремонти", – зазначив Марцінків.

Фактично ці ж функції в Івано-Франківську уже виконують два комунальні підприємства  "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" та "Муніципальна дорожня компанія". Також нове КП перебере на себе частково функції "Водоекотехпрому"  займатиметься утриманням та очищенням дощової каналізації.

Директор департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою міської ради Михайло Смушак запевняє, що КП "Благоустрій" отримає на баланс ті території, які не обслуговуються ані управителями житлових будинків (МІУК, ОСББ), ані "Муніципальною дорожньою компанією".

"МІУК залишається, вони мають свої прибудинкові території. "Благоустрій" не буде прибирати їхні прибудинкові території. Така ж ситуація з МДК", – пояснив Смушак.

Передусім будуть передані великі міжбудинкові проїзди, береги річок, дамби, зелені зони, дитячі, спортивні майданчики, сквери. Раніше для прибирання та обслуговування цих об’єктів департамент через тендери залучав приватні підприємства.

За словами Смушака, нове КП "Благоустрій" дозволить зекономити бюджетні кошти та покращити якість надання послуг. Керівник КП буде підзвітний міській раді, а контролювати роботу комунального підприємства простіше, ніж шукати винних серед приватних підрядників.

"Метою приватних підприємств, які ми залучаємо на тендерах, є отримання прибутку. Особливістю комунальних підприємств є те, що ми їх фінансуємо як одержувачів коштів. Це означає, що вони працюють без одержання прибутку, а гроші їм виділяють на певні статті. Заробітна плата, паливно-мастильні матеріали тощо", – пояснив Смушак.

Статутний капітал нового КП складатиме 25 мільйонів гривень. Його сформують протягом року з моменту реєстрації.

Руслан Марцінків зазначив, що для початку роботи підприємству потрібно 12 одиниць техніки – частину передадуть з інших КП міста, а решту докуплять у лізинг. Також потрібно набрати 220-250 працівників з благоустрою. Для цього пропонуватимуть переходити на роботу у КП "Благоустрій" працівникам приватних підприємств, які раніше вигравали тендери на обслуговування цих територій.

Смушак говорить, що місто може запропонувати двірникам, які працюють у приватних фірмах, кращі умови. Також планують пропонувати роботу у "Благоустрої" мешканцям навколишніх сіл, яких довозитимуть.

Навіщо місту «марсіяни» і «громадський спецназ»

У 2016 році міськрада зі скандалом утворила КП "Муніципальна варта". Проти створення КП на сесії виступили ветерани АТО та патрульна поліція, оскільки статут підприємства, на їхню думку, суперечить чинному законодавству. Активісти боялися, що нова структура перетвориться у персональний силовий блок Марцінківа.

Богдан Кухарук перед призначенням на посаду керівника заявив, що "Муніципальна варта" у Франківську буде "громадським спецназом", який допомагатиме силовим структурам забезпечувати громадський порядок та займатиметься питаннями, які не вирішує поліція: незаконні забудови, порядок у місті, незаконна торгівля тощо.

До речі, з незаконною торгівлею в місті бореться інспекція з благоустрою, утворена 2016 року у структурі Департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою. До того в Івано-Франківську працювало КП "Муніципальна інспекція з благоустрою".

За два з половиною роки вартові встигли поохороняти від ймовірних диверсій сміттєзвалище у селі Рибному та Локомотиворемонтний завод, постійно стережуть ЦНАП і ратушу.

Нерідко з різних причин муніципалам доводиться виконувати більш специфічну роботу: рятувати кота з холодильника, допомагати дорожникам розчищати пішохідні переходи, витягувати з озера лебедя.

Чи не найбільшим досягненням "Муніципальної варти" є боротьба з незаконними заправками. У квітні минулого року їхні працівники викрили 25 таких заправок. На масових заходах мер Івано-Франківська доручає "Муніципальній варті" разом із поліцією охороняти громадський порядок.

Створювали КП "Муніципальна варта" зі статутним капіталом 1 мільйон гривень. Але за два роки його збільшили до 10 мільйонів.

У 2019 році "Муніципальна варта" планує чергове розширення. Про це розповів теперішній керівник "варти" Андрій Прусак під час доповіді про перспективи розвитку підприємства. Зокрема, планується створення рятувального відділення.

Відділення допомагатиме медикам транспортувати хворих до карети швидкої, проводити курси домедичної допомоги, проводити пошукові операції спільно з ДСНС, рятувати тварин та транспортувати померлих. Для цього їм потрібно розширити штат на 9 осіб (8 працівників та керівник) і два автомобілі.

Зараз фактично ці функції у місті, окрім ДСНС, виконує створена у 2017 році на базі пожежної команди комунальна установа "Міська аварійно-рятувальна служба".

"МАРСіани" гасять пожежі, відкачують воду із затоплених приміщень, виїжджають на виклики про допомогу населенню та ліквідацію наслідків негоди. Працівники аварійно-рятувальної служби беруться за виклики, які не потребують спеціального оснащення чи підготовки. І це дозволяє розвантажити працівників ДСНС. Їм уже не потрібно виїжджати на пожежу дерева у сквері, загоряння сміття чи порятунок кошеняти, що залізло на дерево.

Інколи "МАРСіани" виконують і роботу комунальників: обрізають аварійні дерева, збивають бурульки. За рік міська рада профінансувала КУ "Міська аварійно-рятувальна служба" на 3 мільйони гривень.

Чи підтримає міськрада розширення "Муніципальної варти" та чи знайде на це гроші, дізнаємося згодом.

Підприємства на папері

У серпні 2016 міська рада створила комунальне підприємство "Експерт ІФ". Його створили для проведення експертиз проектно-кошторисної документації на відповідність її вимогам ДСТУ. Також підприємство може виконувати експертизи з питань міцності, надійності, довговічності, експлуатаційної безпеки.

Перед голосуванням за його створення у міськраді зазначали, що підприємство необхідне для швидкого проведення експертиз проектів, оскільки експертизи від приватних структур доводиться довго чекати.

Статутний фонд підприємства затвердили на рівні 300 тисяч гривень. На сьогодні інформація про реєстрацію КП "Експерт ІФ" у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб відсутня. Так само у липні 2017 було створено КП "Екоенергетичні системи Івано-Франківська". КП "ЕЕС-ІФ" надаватиме послуги з виробництва і постачання теплової енергії та гарячої води. Міський голова Руслан Марцінків зазначав, що це підприємство створено для обслуговування району, який обслуговує СТЕК.

"Тарифи у новому підприємстві формуватиме міськрада, і вони будуть нижчими, ніж у приватній компанії", – запевняв Марцінків.

Втім досі підприємство офіційно не зареєстроване.

На думку експерта Офісу підтримки та впровадження реформ при Мінрегіоні Сергія Пінчука, створення комунальних підприємств з дублюючими функціями не завжди економічно вигідно для громади міста.

"Як правило, створення КП зі схожими функціями призводить не до економії, а до збільшення витрат з місцевого бюджету через додаткові видатки на штат працівників та адміністративні витрати. Та й загалом, створити комунальне підприємство з благоустрою – задоволення не з дешевих: потрібно виділити приміщення та офісне обладнання, найняти персонал, купити техніку (машини, трактори, причепи тощо). Також коштом місцевого бюджету будуть перекриватися усі помилки в управлінні комунальним підприємством: додаткові виділення коштів на покриття збитків, виплату заробітних плат чи ремонт техніки, що в цілому, на жаль, не є рідкістю. Крім того, сумнівною є теза, що послуги КП будуть дешевшими та якіснішими за послуги приватних компаній. Навпаки, отримання нижчої ціни за послугу та вищого рівня якості досягається шляхом створення конкурентного середовища. Звісно, при цьому потрібно детально виписувати технічне завдання та здійснювати належний контроль за якістю наданої послуги", – коментує експерт.


01.02.2019 4323 1
Коментарі (1)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466