Михайло Ноняк: Боротьба з корупцією завжди залишатиметься пріоритетом номер один у моїй роботі

 

 

Михайло Ноняк понині обіймає посаду заступника Міністра доходів і зборів, проте вже ліквідованого міністерства. Донедавна відповідав за боротьбу з корупцією в органах доходів і зборів.

 

Про набутий досвід, про свої враження від роботи системи фіскальних органів, про боротьбу з корупцією, про нові призначення…

 

«Певне розчарування, можливо - «так», проте це імпульс не опускати руки, заряд – боротися далі. Для мене принципово розбити цю корупційну стіну, яка вибудовувалася роками на шляху України до гідного європейського життя, проти якої ми повстали та боролися на Майдані».

 

Звичайно, не можна не погодитися з тим, що прийняття українцями хабарництва як норми поведінки неминуче впливає на масштаби корупції. Є той, хто дає, є той, хто бере. Як-то кажуть, попит породжує пропозицію. Дійсно, система органів влади покращає, якщо провести нарешті, всім обіцяну люстрацію, на яку так всі чекають. Але в мене виникає два запитання: чи дійсно люстраційні заходи можуть вплинути на роботу системи в довгостроковій перспективі та чи буде в нас та політична злагоджена воля для прийняття акту про люстрацію на законодавчому рівні? Стосовно останнього, сподіваюся, що так!

 

За півроку зволікання ми маємо наступну ситуацію, ті, хто був причетний до злочинів проти суспільства, проти держави вже втекли з країни, а інші злочинці залишилися й просто перейняли нові гасла, як-то кажуть «переформатувалися».

 

Що я маю на увазі, говорячи про довгострокову перспективу у розрізі ефективності боротьби з корупцією. По-перше, щоб побороти корупційну складову, що вибудовувалася роками в нашій державі, потрібно вирішити одну системну проблему - її головне джерело, при чому головна причина її не в культурі, не в менталітеті, не в моральних цінностях людини.

 

Вона полягає в наступному: необхідно зробити все, щоб покарання за хабарництво було неминучим, а наслідки у багато разів перевищували вигоди від отриманих хабарів.

 

Дійсно, передбачене Кримінальним Кодексом покарання за хабарництво вже досить високе, але це ніяк не зупиняє корупцію.

 

Це означає, система судочинства не змінилася, вона досі працює за старими схемами. Зміна суддів, люстрація судової влади дала б суспільству можливість нарешті вільно дихати.

 

До прикладу, повертаючись до податкової та митної сфери. За півроку за хабарництво проти працівників Міндоходів розпочато чимало кримінальних проваджень. Факт одержання хабара зафіксувати дуже тяжко, погоджуюсь, спіймати «на гарячому» хабарника справа не із простих. Але, що обурює найбільше, коли починаєш вимагати справедливого вироку, а мінімально 368 стаття КК для службових осіб вимагає 5 років, то отримуєш зовсім інше – одні «умовно» у більшості випадків! Навіть й зовсім відпускають за недостатністю доказів, бо, мовляв, «загубився» важливий папірець.

 

Тому, чи можна у такій ситуації сподіватися, що справедливе покарання врешті-решт неминуче настане?

 

Інша сторона медалі, на сьогодні в середньому заробітна плата держслужбовця в центральних органах влади складає біля 3 тис. гривень, в районах, областях, селах працівники державних структур отримають ще менше.

 

Всі кошти бюджету йдуть на війну – підтримку обороноздатності нашої країни. Виникає велика потреба у ресурсах по відновленню економіки, відбудові звільнених територій, ремонту, переселенню людей, тобто потреба у коштах на ліквідацію наслідків війни також значна. Економіка України просто не в змозі на сьогодні забезпечити достатнє зростання доходів громадян, соціальних стандартів.

 

І саме недостатній рівень доходів наших громадян, нажаль, у великій мірі породжує корупцію.

 

Отже перший висновок, який хочу зробити – одним з головних кроків у подоланні корупції повинні стати посилення переслідування і максимальне збільшення вірогідності, що хабарник врешті-решт заплатить суспільству справедливу ціну за свої діяння, втратить роботу або опиниться у в'язниці.

 

І лише в разі достатньої заробітної плати за працю ми зможемо з чистою совістю заявити, що цей конкретний злочинець дійсно заслужив на таке покарання. Що це покарання – справедливе.

 

Тому, не надавши справедливу оплату праці в державному секторі, складно говорити про покарання. Спочатку потрібно створити нову систему стимул-реакцій, а вже лише потім чогось вимагати.

 

Також неодмінно – боротьба з корупцією повинна зосередитися на покаранні хабарників завтрашніх. У цьому аспекті питання кадрового реформування Міндоходів у Державну фіскальну службу заслуговує на особливу увагу з боку суспільства.

 

Який стан справ на сьогодні – бізнес, прості підприємці досі потерпають від «наїздів» податкової, від вимагання сплати податків наперед, від корумпованих схем, які й понині існують.

 

Прийшовши сюди працювати в квітні місяці я побачив, що багато людей, які працювали в цій системі, продовжують спокійно працювати «на благо» суспільства. В мене велике бажання все змінити. Проте один в полі не воїн, потрібна злагоджена робота, потрібна команда, люди, які б прийшли працювати і поділяли ті ж самі погляди, були однодумцями, як-то кажуть, об’єднані спільною метою – знищити корупційні схеми, звільнити та покарати тих чиновників-хабарників, які були задіяні в «схемах», а головне не допустити на посади, до роботи тих, хто підозрюється, тих проти кого є застереження та підозри.

 

Проілюструю на даних статистики, так, трохи більше ніж за півроку підрозділами внутрішньої безпеки направлено 780 матеріалів до правоохоронних органів щодо правопорушень з боку працівників Міндоходів, з них розпочато 230 кримінальних проваджень, з яких 18 – за хабарництво, а звільнено, це при тому, що за 6 місяців проведено більше 2 тис. службових розслідувань та перевірок, лише 38 осіб.

 

Загалом з митних та податкових органів з початку року було звільнено більше 2000 людей. Але частина цих людей пішла або втекла з попереднім керівництвом, інша пішла добровільно. Цією статистикою людям лише «замилюють» очі.

 

«Проти чого боролися на те й напоролися»

 

Я гадав, що обличчя Міністерства доходів і зборів зміняться, що спільними зусиллями нового керівництва вдасться провести жорстку кадрову ревізію. Таких дій вимагає й громадськість. Суспільство досі чекає на такі кроки з боку влади, хотілося вірити, що не дарма.

 

Хабарники нікуди не поділися, надалі працюють і «схеми». По великому рахунку наші підприємці не відчули полегшення.

 

Майже за три місяці моєї роботи на посаді заступника Міністра доходів і зборів мені вдалося чимало зробити, нажаль, не так багато як хотілося. Ви ж розумієте, що дуже важко працювати у ворожому середовищі. Проте вдалося підняти показники у боротьбі з корупцією, на 35% підняти її ефективність.

 

На мою думку, потрібна команда, а командної злагодженої роботи я тут на сьогоднішній день не бачу. Ми начебто бачимо якісь певні позитивні урядові ініціативи, рішення, чуємо про ефективні заходи, проте запитайте у підприємців, що змінилося?

 

Після Майдану, коли до влади пропонувалися люди з громадськості, з бізнесу за для того, щоб знищити корупційні схеми. У владу таких людей, на превеликий жаль, потрапили одиниці. На сьогоднішній день в органах державної влади так й залишилася проблема кадрів. Багато тих, хто працював з попередньою владою злочинців ще й досі обіймають свої посади, а при задекларованій ревізії в нас відбулася формальна ротація. В областях кадри в нас по суті взагалі не змінилися. Ти працював в одній області, тебе призначили в іншу.

 

Нажаль я не був наділений повноваженнями призначати кадри в Міндоходів, тільки надавати рекомендації. Багатьох людей, яких пропонував, які були готові прийти і щось змінювати на краще, просто «не пропустили». Тут за кожний портфель йде боротьба, від великого до малого. Тому звичайній людині, молодому спеціалісту просто дорога сюди закрита. Всі кадрові питання вирішуються у форматі домовленості, набирають «своїх».

 

На мій погляд, в органах влади склалося наступне, що потрапляючи в "систему", автоматично високопосадовець стає власником бізнесу у вигляді свого робочого місця.

 

Що стосується податківців та митників, то з метою відбору «правильних» службовців працює рада з кадрових питань Державної фіскальної служби, знов ж таки, рішення якої несуть лише рекомендаційний характер, останнє рішення за головою ДФС.

 

Цікаво було б подивитися, через певний час, коли ДФС закінчить формування нового штату фіскалів, на те, а кого саме взяли на роботу, чи взяли тих, самих обіцяних, випускників вузів, чи взяли когось з підприємців, з числа звичайних людей, які мають відповідну освіту, проте не мають стажу роботу на державній службі.

 

До-речі, мною активно висувалася ідея перевірки на поліграфі нових кандидатів на керівні посади у фіскальні органи, яка була підтримана керівництвом. Але досі жодної перевірки ще не відбулося. Дійсно, це річ добровільна і ніхто не може змусити тебе протестуватися на детекторі. Але повірте, приклад вищого керівництва став би стимулом для інших, щоб не виникло жодних сумнівів.

 

Зараз складається таке враження, що людей з чистими намірами умисне не сприймають, блокують їх пропозиції. Розчаровує також й те, що з часів «совка», ми все ще зберігаємо оту чиновницьку кастовість, а бюрократичних перешкод стільки, що простим спеціалістам сюди двері просто зачинені.

 

Знову повертаюся до проблеми - низька заробітна плата. Людей, які живуть по совісті багато, чимало охочих працювати в податковій та митній сфері і щось дійсно змінювати на краще. Але потрібно годувати себе, родину, сплачувати комунальні рахунки і т.п. Як бути? Це при тому, що фіскали отримали статус служби, це означає, що їх заробітні плати стануть ще меншими.

 

Цю проблему можна вирішити. Давайте проаналізуємо – ніде у світі немає такої «роздутої» чиновницької машини. Сьогоднішня цифра по Україні – це майже 57000 осіб тільки податківців та митників. Тут не потрібно далеко ходити. Лунають постійні заяви про електронне декларування, про перехід до комп’ютеризованих систем сплати податків, розвиток електронних сервісів, про покращення адміністрування податків і т.п. Тобто, насправді потрібно прибрати людський фактор, дублювання функцій, скоротити кількість перевірок.

 

Якщо б вдалося реалізувати навіть половину від заявленого, то можна було фіскальну машину скоротити в рази. А людям, які б залишилися працювати, чесним та сумлінним службовцям, запропонувати гідні умови оплати праці.

 

Як би митниці не були діряві

Потрібно визнати, що проблема з митницями є, передусім це стосується їх належної роботи щодо протидії ввезенню в країну нелегальних товарів, контрабанди тощо. Все це видно неозброєним оком, навіть на прилавках магазинів є товари, які офіційно не імпортуються в нашу країну.

 

Нелегальний імпорт є – «чорний» і «сірий». Це факт. При чому левова її частка випадає на південно-західний кордон. Також великий потік такого товару йде з Криму у зв’язку з відсутністю повноцінної митниці на кордоні з півостровом.

 

На сьогодні в нас 81 автомобільний пункт пропуску, оснащення вагами для зважування легкових та вантажних авто мають 27 митниць, 7 з цих ваг несправні, решта – застарілі. Що ми маємо в результаті - машина заїжджає на митний контроль, в документах зафіксована одна вага, а реальна вага зовсім інша, або в митних документах зазначений один товар, а по-факту завозять зовсім інше.

 

Впровадження автоматизованої системи контролю за переміщенням транспортних засобів в автомобільних пунктах пропуску вирішило б проблеми дірок митниць та ліквідувало б корупційні схеми. Західні країни давно мають автоматизовані митниці. Так, це досить дорогий проект, адже це переобладнання та модернізація всіх автомобільних пунктів пропуску зважувальною технікою, сканерами та ін. Коли б вдалося це зробити, ми значно б підвищили митні надходження до бюджету і вирішили проблему корупції на кордоні.

 

Є, до речі, цікава статистика, де більше хабарників – серед податківців, чи серед митників. Так, із розрахунку на 1 тисячу працюючих у територіальному підрозділі осіб, середній показник щодо відкритих кримінальних проваджень стосовно митників становить 5,7, тоді, як стосовно податківців – 4,4. Відповідний показник щодо фактів одержання хабарів у митників майже вдвічі перевищує податкову службу.

 

Повертаючись до питання, а що далі… Створена фіскальна служба, призначені нові керівники, а що далі, покаже життя…Люди все бачать, все розуміють, настане той день коли спитають, а що зробили ви?

                                                                                          

Марина Капко

 

 


11.08.2014 660 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

975
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1989
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2865
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3495
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3694
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6887 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3877

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5691

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6832 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7645
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2482
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4748
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5132
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

504
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

965
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1834
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3417
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

940
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1808
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3715
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3939 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5471