Масовий вбивця. Як і чому серцево-судинні захворювання тримають лідерство за кількістю смертей у світі (ВІДЕО)

Серцево-судинні захворювання по праву займають провідну позицію у світі за кількістю смертей. Щороку з таким діагнозом помирає близько 18 мільйонів людей на планеті.

Які основні види та причини виникнення цього недугу, а головне — які є методи боротьби з цією страшною хворобою розповів професор кафедри терапії і сімейної медицини післядипломної освіти ІФНМУ Сергій Федоров, інформує Фіртка з посиланням на пресслужбу ІФНМУ.

Враховуючи останні епідеміологічні дослідження, які були проведені спільно з фахівцями американського кардіологічного коледжу та фахівцями європейського товариства в середньому кожні 36 секунд на нашій планеті помирає одна людина внаслідок серцево-судинної хвороби. 

Професор Сергій Федоров наголошує, загалом серцево-судинні захворювання поділяють на два типи: вроджені та набуті. До перших відносять вроджені аномалії розвитку серця та магістральних судин. Натомість, такі захворювання, як: артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, інфаркт, порушення ритму і провідності, серцева недостатність, можуть розвинутись в організмі людини протягом життя.

"Близько 10 років тому на базі кафедри післядипломної освіти ІФНМУ створено клуб підтримки хворих на артеріальну гіпертензію, - розповідає Сергій Федоров. - Його основна мета – зібрати всю інформацію про пацієнтів, які страждають на цю недугу на теренах нашої області. Адже саме ця хвороба є лідером по смертності у світі. Близько 10 мільйонів  людей у світі щороку помирають через підвищений артеріальний тиск".

І це при тому, що підвищений тиск - це вже давно не вікова хвороба. Вона може розвинутись навіть у дошкільнят. Тому фахівець радить стежити за артеріальний тиском починаючи зі школи.

"Виявити це можна за допомогою електрокардіографічного обстеження. За потреби дільничний чи сімейний лікар може призначити ехокардіографію – це ультразвукове дослідження серця. Також можуть залучати загальний аналіз крові на вміст холестерину та його різних фракцій у плазмі", - стверджує професор Федоров.

Запобігти розвитку серцево-судинних захворювань може здорове харчування. За словами Сергія Валерійовича, аби мінімізувати ризик розвитку недуг варто обмежити вживання свинини. Адже саме червоне м’ясо сприяє накопиченню у крові так званого «поганого» холестерину, який сприяє розвитку атеросклеротичних бляшок і як наслідок виникнення хронічних чи гострих коронарних синдромів.

"Його можна замінити білим м’ясом – це телятина, птиця, кролик. Також варто хоча б двічі на тиждень включати в раціон рибу, бажано морську, багату на Омега-3 кислоти, а також 400 грамів овочів та фруктів щодня. Також бажано заправляти салати олією та менше використовувати майонез та сметану. Корисними стануть і горішки, бажано не солені, та цільнозернові крупи багаті на клітковину. Обмежити або повністю відмовитись від вживання алкоголю та паління", - радить професор Федоров.

Важливим є й постійний рух. Адже саме сидячий спосіб життя сприяє розвитку серцево-судинних захворювань. Людині потрібно щодня проходити пішки щонайменше 3 кілометри та не забувати про щотижневі фізичні навантаження середньої інтенсивності, бажано на відкритому повітрі. Також стежити за вагою тіла.

«Дуже небезпечним є ожиріння по типу «яблуко», коли велика кількість жирових клітин накопичується у районі живота, - стверджує фахівець. - Оскільки саме цей тип має найтісніші зв’язки з розвитком інфаркту чи інсульту».

Саме інсульт являється одним з двох основних причин масової смертності від серцево-судинних хвороб. Це захворювання яке викликає гостре порушення кровообігу головного мозку, що спричиняє ушкодження тканин і розлади його функцій.

"Виявити інсульт допоможе МОЗОК, за першими літерами основних ознак прояву цього недугу. Перш за все це порушення мови, порушення зору, запаморочення, затерпання обличчя та порушення у роботі кінцівок".

Більше ніж 10 мільйонів людей в рік помирає в результаті інфаркту міокарду. Основними ознаками хвороби є нестерпний біль або відчуття дискомфорту у центрі грудної клітки, яке може поширюватися у ліву частину тіла. А при обширному інфаркті цей біль може також поширюватися і вправу сторону. Важливою ознакою є те, що такий біль може тривати більше ніж 20 хвилин.

У домашніх умовах можна, якщо тиск не надто високий, можна покласти таблетку нітрогліцерину під язик і розжувати таблетку ацетилсаліцилової кислоти, адже вона допомагає зменшити злипання тромбоцитів, через що може розвинутись явище атеротромбозу, що зумовлює перекриття кровоносних судин. При цьому потрібно одразу дзвонити у швидку допомогу.

Вже декілька років поспіль в Україні працює програма «Stent for life», яка передбачає безкоштовну діагностику інфаркту міокарду методом коронару ангіографії, та безоплатну реваскуляризацію, шляхом встановлення стенту в інфарктзалежну артерію. На теренах Прикарпаття працює ангіографічна лабораторія на базі ЦМКЛ, куди потрапляють пацієнти з гострим інфарктом міокарду не тільки з міста, а й з області.

«Існує так зване терапевтичне вікно. В ідеалі до 2 годин, якщо пацієнта встигають реваскуляризувати, це збільшує шанси на виживання та допомагає уникнути можливих подальших ускладнень», - зауважує Сергій Федоров.

Проте, фахівці запевняють, завдяки запровадженню новітніх технологій, та своєчасному наданню медичної допомоги, рівень смертності на Прикарпатті від інфарктів поступово зменшується. Однак, професор Федоров наголошує, набагато простіше не допускати розвитку недугу, ніж потім боротися із його наслідками.


12.10.2019 5249
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466