Світ заполонила справжня хвиля крадіжок автомобільних каталітичних конверторів.
За інформацією англомовного інтернет-ресурсу The Hustle, за останні роки число викрадень таких деталей у США зросло в 11 разів, повідомляє Фіртка.
Якщо раніше американські автомайстерні стикалися з проблемами, які пов’язані з викраденням конверторів, в середньому 2 – 3 рази на місяць, то зараз вони змушені мати справу з подібними випадками 6 – 8 разів на день.
Причиною такого підвищеного інтересу експерти вбачають у різкому подорожчанні дорогоцінних металів на світових ринках за часи пандемії.
Річ у тому, що керамічні стільники, які є складовою частиною каталітичних конверторів, містять мікрочастинки платини, паладію та родію.
За останні три роки ціна на вказані метали у світі зросла в кілька разів. Так, родій, який три роки тому коштував 2 тисячі доларів США за унцію, навесні 2021 року підскочив у ціні до 30 тисяч доларів за унцію. Паладій за цей період подорожчав утричі – з 1 тисячі доларів з унцію до 3 тисяч.
Що ж призвело до таких стрибків цін?
Родій та паладій є побічними продуктами видобутку платини, левова частка якого припадає на Південну Африку.
В останні десять років у світі фіксувалось значне зростання видобутку платини і операторам рудників не було потреби нарощувати виробництво. Як наслідок, родій та паладій були в дефіциті.
Торік через COVID-19 чимало рудників змушені були закритись загалом на вісім місяців.
Тим часом попит на вказані метали суттєво зріс. Варто відзначити, 80% споживання родію та паладію припадає саме на ринок каталітичних конверторів.
При цьому в міру встановлення у країнах Європи та Азії більш жорстких вимог до вихлопних газів, потреба у таких конверторах щороку зростає в середньому на 8%.
Щоби забезпечити потреби, що зростають, операторам ринку все частіше доводиться покладатись на вживані дорогоцінні метали.
Фахівці підрахували, що навчений злодій, озброєний електропилою, знімає каталітичний конвертор в середньому за 30 секунд.
На автошроті вживані конвертори коштують від 25 до понад 1 тисячі доларів США. При цьому конвертори з «Пріусів» та великих пікапів «Форд» вміщують значно більше металів, а відтак коштують значно дорожче.
Разом з тим, власники деяких шротів почали вимагати у продавців документи, що спонукає злодії шукати альтернативні канали реалізації.
The Hustle також наводить типову схему, як злочинці реалізують викрадені конвертори.
Як зазначається, злодії реалізують викрадені деталі перекупникам в середньому за 200 доларів США. Перекупник, назбиравши 10 – 20 конверторів, продає їх гуртом підпільному розбірнику. Останній вилучає з конвертора керамічні тільники та продає на підпільні плавильні заводи, де дорогоцінні метали виплавляються і продаються виробникам.
Кількість дорогоцінних металів у конверторах варіює залежно від моделі, проте в середньому становить: 3 – 7 грамів платини (вартість 105 – 235 доларів США), 2 – 7 грамів паладію (134 – 469 доларів) та 1 – 2 грами родію (353 – 706 доларів).
Таким чином за сучасними ринковими цінами на одному викраденому конверторі можна вторгувати від 595 до 1 420 доларів.
Щодо осіб, які постраждали від таких крадіжок, то ремонт їм обійдеться в суму від 500 до 3 тисяч доларів США і більше, до того ж триватиме він більш як два місяці часу.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Ринок авто з пробігом: рейтинг найпопулярніших вживаних легковиків