Маршрут вихідного дня: Грязьовий вулкан та музей підпільної церкви у Старуні

40 кілометрів від Івано-Франківська, у Богородчанському районі, знаходиться село Старуня. Тут можна побачити не тільки грязьовий вулкан, а й льодовиковий парк та музей Блаженного священномученика Симеона Лукача та підпільної УГКЦ.

Тож якщо ви не хочете їхати далеко від міста, а вдома не сидиться, то цей маршрут саме для вас.

Дорогою також варто зупинитись біля цікавих велетенських скульптур – сімейство мамонтів встановили цього літа, на в’їзді до села Підгір’я, пишуть Бліц-Інфо.

Історія села

На території села Старуня знайдено 17 давніх людських поселень VII—V тисячоліть до нашої ери, фрагменти кераміки та кам’яні вироби. На думку вчених, саме наявність сировини для виготовлення знарядь праці, сприятливий клімат, водні ресурси, багата фауна і рослинність привабили давню людину в цю місцевість.

Перша письмова згадка про село походить з грамоти 1378 року, коли князь опольський Володислав подарував село за вірну службу Некрі. За однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.

Що подивитись

В Старуні діє унікальний грязьовий вулкан. Науковці мають декілька точок зору на причини виникнення цього геологічного дива. За однією з них, вулкан утворився на так званій антиклінальній складці, тобто, випуклій структурі, яка має кілька розломів земної кори. Через фізико-хімічні процеси на глибині 600—1000 метрів і відбуваються виверження грязей, мінеральної води, розсолів. Тут також утворюються сполуки свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори. За перших сім років ця територія піднялася на один метр.

За іншою версією – своїм виникненням вулкан зобов’язаний насамперед людям. А все через те, що понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища. Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.

Попри те, що землю у цьому місці почали розкопувати досить давно, вулкан прокинувся не одразу. Для цього йому потрібен був поштовх. Він і трапився 1977 року, під час землетрусу у Румунії.

Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 метрів з’явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. Відтоді багнюка у кратері не перестає булькати, а сам він жваво реагує на будь-яку сейсмічну активність, навіть дуже віддалену.

Відтоді вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів і зараз у рельєфі нагадує невелику калабаньку.

Сьогодні вулкан має вісім кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники.

Також біля вулкана на місці озокеритової шахти можна побачити постійно палаючий «газовий фонтан».

А зовсім нещодавно у Старуні відкрили «Парк льодовикового періоду». Тут висадили топіарі у вигляді тварин. На полі біля вулкана оселились великий та маленький мамонти, носоріг, олень та первісна людина. Вже через рік їх тут буде ціле стадо.

Минулого року у Старуні також відкрили музей Блаженного священномученика Симеона Лукача та підпільної УГКЦ.

У музеї зберігаються предмети побуту, одягу, духовна друкована та рукописна тогочасна література, елементи вишивки, священничний одяг, ризи, богослужбовий посуд, тогочасні фото, образи та ікони. Все це і багато іншого зможуть побачити відвідувачі, а також більш детально познайомитися з особою блаженного Симеона Лукача.

Як доїхати:

Дістатися до Старуні можна декількома способами.

Можна їхати власним авто – по трасі Н-09. Дорога займе близько години. Варто врахувати, що звертаючи з траси у село дорога буде не надто доброю.

Автобус з Івано-Франківська у Богородчанському напрямку курсує від автостанції №3. Він відправляється о 9:57, 13:57 та 18:10. Також добратись до села можна і з пересадкою у Богородчанах.


15.11.2019 4248
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2773
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6746 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413