Мандруємо Карпатами: Туристичний маршрут "Древній перевал Руська Путь"

 

/data/blog/118598/0b397fb8e66814214f5b0033cc3705cd.jpg

 

Вододільний хребет Карпат — природний кордон, що колись розділяв держави, а то й західну і східну Європу. Через перевал Руська Путь пролягає дорога древніша за Великий шовковий шлях чи річковий Шлях із варягів у греки. Дорога Руська Путь з’явилась вже за доби неоліту — тобто більше ніж за 4 тисячі років до нашої ери! Ступаючи на стежку, яке веде перевалом, ви ступаєте на дорогу, втоптану ногами тисячоліть.

Сьогодні перевал так само розташований на межі, але не на межі держав, а на межі областей: Львівської та Закарпатської. Також він розділяє села Буковець і Либохора — щоб потрапити з одного села до іншого, треба подолати перевал. Це місце приваблює чисельні групи карпатських туристів — перевалом йдуть маршрути до гори Пікуй, найвищої точки Львівської області. Висота перевалу — 1 217 м.

Руська Путь історії

Сьогодні на перевалі можна побачити хрест з написом “Руська Путь” — він віддає належну шану не стільки самому перевалу, скільки дорозі, частиною якої той є. Торговий шлях “Руська Путь” починався на Балканському півострові, йшов через Дунай, підіймався Тисою — і від неї приводив до карпатського перевалу. З іншого його боку на подорожніх чекала Київська Русь, від якої торговий шлях і отримав свою назву.

З плином часу реалії змінились, але гірський перевал залишився незмінною пам’яткою тисячоліть. Київська Русь зникла під навалою Золотої Орди, але вистояло непереможене татарами Галицько-Волинське князівство. Князь Данило Галицький використовував перевал в якості безпечного шляху до угорських земель, і саме цією дорогою княжі війська рушили, щоб приєднати землі Закарпаття. Існує романтична легенда, ніби на горі Пікуй Лев Данилович дав присягу вірності та кохання своїй нареченій, дочці угорського короля, — і та присяга була скріплена написом на скелі.

Перевал Руська Путь (Руський Шлях)
Перевал Руська Путь (Руський Шлях), фото Ігор Меліка

Згодом через перевал прийшли мадяри, а за ними — угри. Саме тут угорські війська часто переходили на інший бік Карпат. Після Першої світової війни “Руська Путь” правив за кордон між Польщею та Чехословаччиною. Тоді ж Закарпаття перетворюється на Підкарпатську Русь чи Карпатську Україну — українську республіку у складі Чехословаччини. Але Угорщина анексує чехословацькі землі — і перевал “Руська Путь” стає кордоном між Польщею та Угорщиною, а згодом, коли гітлерівська Германія та Радянський Союз розділять між собою польські землі — межею між Радянським Союзом та Угорщиною.

Під час Другої світової війни тут проходила Лінія Арпада — оборонна лінія угорського війська, яке стримувало наступ Червоної Армії. 4-й Український фронт був змушений захопити перевал, щоб подолати Лінію. Військові штурмували цю ділянку 18 днів без допомоги артилерії, яку неможливо було підняти на стрімкі скелі. На честь цього штурму нині на перевалі встановлено залізний хрест.

Туристичні маршрути

Один з найпопулярніших туристичних маршрутів через перевал “Руська Путь” веде на гору Пікуй. Він розрахований на пішохідних туристів, яким буде нескладно подолати 33 км за дві доби. Подорожнім доведеться піднятись на 852 м. Маршрут пролягає через вершину Дрогобицький Камінь, а звідти — на “Руську Путь” і гору Пікуй. Від цієї вершини можна легко спуститись до Біласовиці або Жденієво — села розташовані по різні боки гори.

На Пікуй можна піднятись від Жденієво — звідти теж вже недалеко до перевалу. Проте підйом не буде легким, адже стежка йде круто вверх. Тому краще вирушити через перевал хребтом — це легкохідний маршрут, на якому не трапляється значних перепадів висот. Якщо починати похід з Ужоцького перевалу, у вас буде надійний орієнтир, щоб не заблукати: кам’яні стовпчики старого кордону. Протягом всього маршруту можна орієнтуватись на них — вони виведуть вас на найбільшу карпатську полонину і “Руську Путь”. Від перевалу треба дістатись Дрогобицького Каменю. Гору Пікуй добре видно завдяки її вершині у формі асиметричного конусу. Опинившись на вершині можна побачити села по обидва боки і обрати напрямок, в якому спускатись: чи до бойківського села Біласовиця, чи до більшого за розмірами Жденієво.

 

guide.karpaty.ua


23.10.2016 1924 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

927
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1915
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2786
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3413
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3647
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6806 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3831

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5642

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6756 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7604
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2432
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4696
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5090
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

451
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

918
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1786
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3373
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

894
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1757
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3666
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3859 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5421