Маловідомі замки Прикарпаття

Зазвичай, Івано-Франківщина асоціюється у всіх з Карпатами та гірським відпочинком. Однак, тут є багато й інших цікавинок, зокрема, замків.

Колись замки були і в Коломиї, і в Отинії, і в Снятині, і в Тлумачі, однак про них залишились хіба що згадки у Вікіпедії. З 20 прикарпатських замків і палацових комплексів лише в деяких збереглося щось більше, ніж самі лише фундаменти. Наразі чотири замки Галицький, Пнівський, Раковецький та Чернелицький внесені до Державного реєстру пам’яток архітектури національного значення.

Ще від частини замків здебільшого залишились тільки руїни, однак там і досі є на що подивитись.

Пнівський замок

У 16 столітті біля підніжжя Старгори під час занепаду Галицько-Волинського князівства з`явився Пнівський замок. Його побудували польські феодали угорського походження – Куропатвами. Замок виконував одночасно кілька важливих функцій. Оскільки його зводили в основному руками підневільних селян старовинного села Пнів, то звідти і пішла його назва.

У 19 столітті, після серії руйнувань, замок втратив своє первинне значення. Місцеві жителі стали розтягувати стіни замку на будматеріали. До сьогоднішніх днів добре збереглася лише північна стіна замку та декілька веж. Загалом замок був у формі п’ятикутника, а товщина зовнішніх стін сягала до 1,8 метра.

Основною легендою, яка пов’язана з замком, є наявність величезної мережі підземних ходів. За одними даними, вони пов’язували замок з іншими вежами, розташованими далі в селищі. За іншими – ходи вели аж до Манявського скиту, що знаходиться більш ніж в 30 км. І хоча ці відомості не підтверджені, але те, що під замком є підземелля – це точно.

Де знаходиться: село Пнів, Надвірнянського району

Результат пошуку зображень за запитом

Надвірнянський замок

Від Надвірнянського замку залишились тільки руїни, збереглись тільки фрагменти вежі у північно-східній частині замку. Вони розташовані в міському парку.

На момент першої згадки про Надвірну у 1589 році замок вже існував. Припускають, що його збудував хтось із роду Потоцьких у першій половині 16 століття. За іншою версією, фортифікації у межах сучасної Надвірни існували ще у 13 – 14 століттях.

Існує думка, що після того, як в кінці XVI століття замок був зруйнований татарами, нові власники з роду Куропатвів перенесли свою резиденцію в Пнів.

Де знаходиться: місто Надвірна, парк Івана Франка

Результат пошуку зображень за запитом

Галицький замок

Галицький або Старостинський замок розташований на високому пагорбі Галич гори на правому березі річки Дністер.

Галицький замок споруджено в середині XIV століття. Однак його попередника вперше згадують у 1114 році, як укріплену цитадель. Археологи вважають, що спочатку це була дерев'яна споруда, яка згодом переросла у міцний замок галицьких князів.

Одні історичні джерела приписують будівництво дерев'яно-земляного замку Казимирові Великому, інші стверджують, що твердиню спорудив волинський воєвода — князь Любарт у 1350—1352 роках. У кожному разі відомо, що Галицький замок відбудовували 100 років і він був одним із найбільших в Галичині.  

До наших днів від замку дійшли руїни мурів 5-гранної наріжної західної башти на рівні 2-го ярусу, рештки оборонної стіни з бійницями. На території замку збереглися численні підвальні приміщення.

Де знаходиться: Галич Гора у місті Галич

Результат пошуку зображень за запитом

Маріямпільський замок

Замок Яблоновських або Маріямпільський замок побудований у 1692 році за взірцем французької фортифікаційної школи. Звели його неподалік від Замкової гори, біля підніжжя якої знаходиться джерело, відоме своїми цілющими властивостями. Фортеця мала чотири оборонні вежі, двоє в’їзних воріт, житловий будинок і казарми гарнізону. З двох боків твердиню оточував рів, а з інших були дуже круті і високі береги Дністра. Товщина замкових стін сягала 2-3 метрів.

До наших часів замок практично не дожив: від фортифікаційних споруд, веж, воріт, казарм залишилося зовсім небагато. Частина укріплень замку були розібрані для будівництва палацу, в якому зараз розташовується лікарня.

Біля входу до будівлі росте дуб Симона Петлюри, якому вже близько 600 років, а за будівлею розташований старовинний парк.

Де знаходиться: село Маріямпіль, Галицького району

Результат пошуку зображень за запитом

Чернелицький замок

Чернелицький замок – це один зі 100 чудесних замків, фортець та палаців України. Його будівництво почалось між 1607 та 1636 роками, за ініціативи власниці Чернелиці, останньої з роду Язловецьких — Ядвіґи, дружини ротмістра Анджея Белжецького. А добудував замок у 1659 році новий власник Чернелиці польський магнат русинського походження Михайло (Міхал Єжи) Чарторийський.

Замок займає квадратну ділянку площею 2 гектари і збудований за новою бастіонною системою. Його оборонні мури сягають 6–метрової висоти, товщиною до 2,5 м, у них є бійниці для вогнепальної зброї. По кутах замку розташовані чотири гострокутні бастіони.

Всередині західного муру, який зберігся найкраще, розміщена двоповерхова в'їзна квадратна вежа з арочним проїздом, обрамленим білим каменем. Це з'їздова вежа з брамою, яка архітектурно оздоблена і привертає до себе увагу. Її передній фасад прикрашений гербом.

Де знаходиться: селищі міського типу Чернелиця, Городенківського району

Результат пошуку зображень за запитом

Раковецький замок

Замок спорудив польський шляхтич Домінік Войцех Бієневський у 1660 році. Фортецю декілька разів штурмували, а у 1768 році вона згоріла.

Через 72 роки у замку було організовано фабрику поташу, однак і її невдовзі знищила пожежа. Згодом місцеві жителі розібрали замкові мури.

До наших днів збереглася тільки шестикутна семиярусна вежа висотою 20 метрів типу донжон, розташована зі сходу. Поруч біля неї – великі пивниці. Вежа має арковий вхід, на кожному ярусі – бійниці.

Де знаходиться: село Раковець, Городенківського району

Результат пошуку зображень за запитом

Мисливський замок Скарбека

Замок маловідомий, свого часу був перебудований у палац. Зараз від нього збереглися стіни палацу, вбудована вежа, вал, залишки рову, кам’яних укріплень, частини замкового парку. Знаходиться він у Рожнятові.

Історія свідчить, що перший замок з'явився на цьому місці в XV столітті, але ще за три століття до того тут розташовувалося укріплене село. Перша фортеця була оснащена двома баштами і оточена широким ровом. У 1735 році замок і прилеглі до нього землі стали частиною приданого М. Беное, що вийшла заміж за графа Р. Скарбека. Новий власник взявся перебудовувати фортецю, прагнучи надати їй готичні риси. У підсумку, з'явилася парадна резиденція магнатів в неоготичному стилі.

Результат пошуку зображень за запитом

З приходом радянської влади колишня фортеця була перебудована, втративши свій первозданний вигляд. Тепер ця споруда мало нагадує замок. Зараз у будівлі знаходиться відділення поліції.

Де знаходиться: селище міського типу Рожнятів

Бліц-Інфо


30.11.2019 6086
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

917
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1903
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2771
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3398
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3636
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6794 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5635

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6743 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7592
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2422
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4688
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5081
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

442
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

909
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1778
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3362
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

885
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1746
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3657
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3843 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5410