Малі річки Станиславова

 

/data/blog/72539/0f77581453b76c75fbc7e79fc9d0aceb.jpg

 

Обласний центр прийнято називати містом в межиріччі Бистриць. Однак на момент своєї появи у середині XVII століття станиславівська фортеця була захищена не тільки бурхливими гірськими ріками, але й численними малими потоками.

 

Вони струменіли поміж міські квартали аж до початку масової забудови Івано-Франківська у 1960-70 роках. Деякі застали навіть вісімдесяті. Проте сьогодні про малі річки Станиславова вже майже нічого не нагадує…

 

Станиславівську, як і більшість фортець, оточував рів з водою. Він наповнювався з відкритих джерел і струмків, що текли паралельно сучасним вулицям Шевченка, Чорновола, Коновальця. Води у рові бракувало. В найбільш посушливі роки, стверджують історики, він взагалі пересихав. З фортечного рову вода виходила двома шляхами: один з потоків впадав у ставок на місці сучасного парку Військових ветеранів, інший – прямував теперішньою вулицею Заклинських. Згодом вони з’єднувалися і через Княгинин діставалися Бистриці Солотвинської.

 

З початком ХІХ сторіччя фортецю почали розбирати, рови засипали. На їх місці виникли нові міські вулиці. Нині це Дністровська, Новгородська, Січових стрільців, Грушевського. Гідрографічна ситуація Станиславова змінилася…
На міських картах другої половини 1800-х років вже не позначено потічки, що живили водою фортечний рів. Зате нанесено струмок, який брав початок на площі Міцкевича і, огинаючи Вали з боку сучасної вул. Грушевського, потрапляв у вже згадуваний ставок. Воду у водоймі утримувала дамба, котра за конфігурацією відповідала теперішній вулиці Василіянок. З часом ставок обмілів. Місцину осушили і перетворили на торговицю. Потічок на місці парку востаннє позначений на картах у 1920-х роках…

 

Територія за парком належала приміському селу Княгинин. Воно оточувало Станіславів півколом. Площа вздовж берега Бистриці Солотвинської була болотистою і перемежовувалася численними потоками. Найбільша «внутрішня» артерія Княгинина – Млинівка брала воду з Бистриці за десяток кілометрів від містечка, біля села Стебник. Дорогою потік крутив колеса млинів.

 

За правилами водокористування млини не дозволялося облаштовувати на природніх водоймах, оскільки споруда могла постраждати або ж бути знищеною під час повені. Мірошники підводили воду спеціальними каналами, які звали Млинівками. На станиславівській Млинівці розташовувалося п’ять млинів, з інтервалом у два кілометри. Загалом вздовж правого берега Бистриці Солотвинської працювало з десяток млинів. Вода у Бистрицю поверталася в районі сучасного мостопроводу на вул. Галицькій.

 

З початком житлової забудови мікрорайону Набережної ім. В. Стефаника (кінець 1960-х) Млинівку, а згодом й інші місцеві потоки сховали у труби. На перших порах вода з них все ще потрапляла у Бистрицю. З часом якість води у підземних ріках погіршувалася, тож нині, як стверджують фахівці «Івано-Франківськводоекотехпрому», вони перенаправлені у дощову каналізацію.

 

Сьогодні Млинівка продовжує свій плин на відтинку від Стебника до Крихівців. Вона, зокрема, проходить територією нового мікрорайону «Калинова слобода» компанії «Ярковиця». Забудовник облагородив територію над потічком, перекинув через нього місток. Та, на жаль, це чи не єдиний приклад подібного ставлення до малих річок в обласному центрі.

 

Води Млинівки частково живлять міське озеро, що було побудоване у 1954-55 рр. на заболочених грунтах. Урочисте відкриття водойми відбулося 25 червня 1955-го. Отож, за кілька місяців вона святкуватиме свій 60-й день народження.

 

З протилежного боку Івано-Франківська паралельно до Бистриці Надвірнянської міську територію перетинав потік Рудка. Він починався у районі м’ясокомбінату, проходив під колією, минав Майзлі і попри Гірку та Софіївку мандрував до Вовчинця. У середині 1980-х його частково ще можна було спостерігати в районі ЗОШ №15 на Майзлях, а також між мікрорайонами вулиць Гната Хоткевича і «Позитроном». Остаточно у трубу Рудку «загнали» під час забудови мікрорайону вул. Миру — Будівельників. Нині потік, починається в районі вул. Побутової. «Подолавши» під землею понад 6 кілометрів і увібравши в себе купу нечистот, він виривається на волю у приміському Вовчинцю, у прямому сенсі отруюючи життя його мешканцям.

 

«Старожили згадують, якою чистою була Рудка колись, – розповідає секретар сільради Олександра Дуб’як. – У ній плавала домашня птиця, жінки прали білизну…». Та нині громада села прагне того, щоб Рудку взагалі прибрали з села. «Наразі вдалося зменшити об’єм води, яка проходить селом, – каже сільський голова Михайло Назар. Шукаємо з фахівцями варіант, щоб з якомога меншими затратами перехопити потік дощовою каналізацією».

 

Не приносить радості своя річечка й мешканцяи двох іншіх сіл Івано-Франківської міськради – Угорник та Микитинців. Колись тут та ще й кількома рукавами протікала повноводна Млинівка. Сьогодні від неї залишився лише невеликий рів на межі двох сіл, який збирає талу та дощову води, до яких час від часу додаються ще й нечистоти з дощового колектора.

 

З усіх малих рік обласного центру більш-менш щасливо наразі складається доля потоку Черешеньків, що в мікрорайоні «Пасічна». Хоча за останні півтора століття йому двічі довелося змінювати своє русло. Свого часу він ділив однойменне село навпіл. До побудови в 1866 році залізничної колії Львів-Чернівці Черешеньків зливався з потоком, що проходить селом Угринів, і впадав у Бистрицю десь у районі Клузова. Однак колійовці, будуючи насип перед залізничним мостом, розділили дві малі річки. Черешеньків дещо вкоротили, «завернувши» у Бистрицю в районі сучасної вулиці Целевича.

 

Пройшла сотня літ, і Черешеньків знову став заважати. На цей раз градобудівникам. Добре хоч, що вони не сховали його у трубу, як інші малі річки. Спеціалісти меліоводгоспу наприкінці 1970-х спорудили в районі Дем’янового Лазу так зване циганське озеро, яке з’єднали з Бистрицею спеціально облаштованим каналом. По ньому й дзюркотить Черешеньків. Однак згідно із змінами до генплану, який нині обговорюється, потоком має пролягти нова об’їзна дорога, яка з’єднає Пасічну з Набережною. Отож, і він, певно, потрапить до «труби» Володимир ГОРОЩАК

 

Чи знаєте ви, що...
Бистриця Надвірнянська має довжину 94 км, а площу водозбору – 1 580 кв. км. Бере початок на північному схилі г. Чорна Клева на висоті близько 1290 м. Впадає в Бистрицю за 17 км від її гирла на висоті 232 м нижче м. Івано-Франківська. У витоці є струмком шириною 0,2–2 м, глибиною 5–10 см, далі поступово розширюється, досягаючи в середній і нижній течії 20–40 м, а в місцях найбільшої деформації – 80–220 м. Переважно глибина 1–1,5 м, місцями до 3 м, швидкість течії від 0,5 до 3,0 м/с, під час проходження паводків значно вища.
Бистриця Солотвинська бере початок з джерел у підніжжі гір Сивулі і Бистрика, найвищої частини Горган, на висоті 1 390 м. Також впадає в Бистрицю. Довжина річки 82 км, площа водозбору — 795 кв. км, загальне падіння 1 158 м. На перших 5 км русло є ступінчастим водостоком з численними водоспадами висотою 0,5–1,5 м. Ширина русла від 1,2–3,0 м у верхів’ї до 12–40 м в середній і до 100–250 м нижній течії. Глибина місцями 1–1,5 м, переважно 0,5–0,7 м, дуже рідко до 3,0 м. Швидкість течії 0,5 – 3,0 м/с.

 

Володимир ГОРОЩАК

kuryer-if.info


Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1979
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6878 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466