"Маленька Бургундія": як на Прикарпатті вирощують французький делікатес (фоторепортаж)

В селі Копачинці Городенківського району відбулося офіційне представлення першої на Івано-Франківщині ферми з вирощування равликів «Покутський равлик».

На відкритті учасників заходу чекала екскурсія полем для випасу равлика.

Гостям розказали про те, як створювалася ферма – від ідеї до її практичного втілення, про плани на майбутнє та перспективи равликових ферм як бізнесу і культури споживання равлика в Україні і, власне, про самих  равликів.

На 10 сотках землі фермери організували пасовисько для равликів Тут випустили понад 200 тисяч равликів. Поле має 350 щитів, під якими вдень равлики ховаються, а вночі вилазять і годуються.

«Це чудовий об’єм для старту, щоб ми навчилися вирощувати та доглядати за равликом. Наберемося досвіду у будемо розширюватися. Равлики люблять вологу, але не сонце. Вдень вони сплять під щитами і фактично для них світла пора доби – це ніч. Вже ближче до вечора ми зрошуємо водою поле, а на щити сипимо корм і в нічну пору доби равлики виповзають на щити, щоб харчуватися. Також, равлики пасуться на полі, яке засіяне  спеціальною травою – суміш ріпаку й капусти. Поле на 30-40% повинно бути закрите щитами, щоб равлик комфортно себе почував.

Весь периметр пасовиська обгороджений тентом,  а також земля є межа з солі та солідолу, адже сіль неприємне для них явище. Равлика ми годуємо раз на добу. Равлика ми купували у тих, хто нас навчав цій справі», - розповідає директор ферми «Покутський равлик» Іван Паламарчук

Перший врожай очікують до 200 тисяч равликів, а вже наступного року сподіваються отримати ще й ікру равликів. Нині за 50 г цього делікатесу викладають до 2,5 гривень.

На фермі "Покутський равлик" вирощують три сорти їстівних равликів. Равлики «достигають» від червня до жовтня.

«Ми розводимо три види їстівних равликів. Перший -  Поматія, той, який ми часто зустрічаємо в себе на городах, його у народі називають виноградним равликом, равлик  середземноморський  Helix aspersa Maxima – він з розмірами як виноградний і третій вид – дрібніший равлик - Helix aspersa Muller.

Від березня до жовтня равлик стає зрілим і його можна продавати, а також він вже готовий давати потомство. А ось наприклад виноградний равлик має трьохрічний цикл.

Цей равлик, якого ми зараз маємо на полі до червня місяця був у теплиці – ми підрощували молодняк, адже взяти його завбільшки як ядро гречки. Вже на полі він буде знаходитися до жовтня. Ще одна з особливостей – слиз равликів використовують в косметології – має реферативну функцію

Всі равлики – гермафродити (одностатеві), тому для розмноження не потрібно вишукувати «хлопчика» і «дівчинку». Час від часу равлик вибльовують ікру тому також плануємо самостійно їх розводити», - пояснює пан Іван.

Тобто у перспективі на фермі планують використовувати равлика не тільки в кулінарних цілях.

Також передбачена дегустація – поєднання екзотичної новинки з традиційною кухнею. Разом з равликом у різних соусах подавалася дністровська юшка, а також ще одна гастрономічна новинка – чернелицький сир.

У приготуванні равликів теж є свої особливості. Найсмачнішим його вважають у часниковому соусі. Тому підприємці не забули і про посадку часнику.

На фермі для всі охочих можуть зготувати для вас равликів у трьох різних соусах: гарбузовому, гірчичному та «по-Бургундськи»

Варто додати, що виростають равлики до 3-4 см. В країнах Європи, а це Франція, Італія та Іспанія, равликів вважають найкращим м’ясом для споживання. Воно дієтичне, майже без холестерину, збагачене білком і є афродизіаком. Покутського равлика власники ферми планують експортувати вже восени. 


Довідка Фіртки

Найбільшим делікатесом в кулінарії Іспанії, Франції та Італії вважається виноградний равлик (у Франції його називають Бургундським) під різними соусами.

Назва походить від того, що виноградних равликів знаходили в трав'яних заростях під кущами винограду в Бургундії. Він є один з найвідоміших і найбільших видів наземних молюсків у Європі, традиційно застосовується в їжу та використовується, як модельний об'єкт у багатьох біологічних дослідженнях.

Ще стародавні греки прикрашали подібними стравами свої бенкетні столи. Цей равлик (колись дуже розповсюджений шкідник виноградних плантацій) зараз перебуває під охороною закону. Розводять його на спеціальних фермах, звідки постачають до ресторанів усього світу.

Батьківщиною виноградного равлика є південь Європи. В природі він живе 7-8 років і, як правило, з’їдається хижаками. В сприятливих умовах доживає до 20 років.

Виноградний равлик має мушлю 5х5 см. На зиму заривається в ґрунт на глибину до 30 см і впадає у сплячку. Взимку вхід до мушлі заростає вапняковим корком – тим товстішим, чим лютіші холоди.

смакувала Лілія Горковенко

Фотогалерея


Коментарі (1)

сергiй 2019.01.10, 14:48

А де можна солi в таблетках кпити для того щоб равлик не тiкав?

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2773
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3403
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3824

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6745 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7592
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4688
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5081
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

442
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

910
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1780
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3657
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413