Максим Поляков погодився продати Firefly Aerospace на вимоги уряду США

Сполучені Штати запропонували Максу Полякову продати свої акції Firefly Aerospace

Згідно з інформацією, наданою пресслужбою компанії українського бізнесмена Noosphere Venture Partners LP, він збирається виставити на продаж власну частку в аерокосмічному стартапі Firefly Aerospace з залученням інвестиційного банку. Таке рішення стало наслідком побоювання підрозділу уряду Сполучених Штатів, що опікується іноземними інвестиціями (CFIUS).

Через те, що приблизно 50% акцій космічної компанії є власністю інвестора та філантропа з України, а наразі англійського громадянина Макса Полякова, Firefly Aerospace підлягає особливому контролю влади США.

Кроки Максима Полякова до українсько-американської співпраці у сфері космосу

Максим Поляков, Firefly Aerospace та венчурний фонд Noosphere понад п'ять років налагоджують співпрацю з американськими регуляторами. Протягом цього часу космічна компанія уродженця України та громадянина Великобританії, увійшла в численні дослідницькі проєкти США, отримала контракти від Національного космічної агенції, військово-повітряних сил та інших урядових організацій Сполучених Штатів. Більш того, Firefly Aerospace отримала можливість на правах довгострокової оренди користуватись пусковим майданчиком 2W на космодромі військової бази Ванденберг.

Компанія зазначає, що ці контракти та партнерства супроводжувались неодноразовими ретельними перевірками як самого підприємця, так і його бізнесу, які ніколи не виявляли проблеми щодо безпеки. Noosphere Ventures та її голова Макс Поляков пішли назустріч уряду, аби гарантувати дотримання всіх умов, висунутих для захисту національних інтересів країни.

Так, восени 2020 року на добровільних засадах було проведено реструктуризацію Firefly, аби серед її директорів не були присутні представники української компанії. Також з того часу Noosphere Ventures має право отримувати лише фінансову інформацію щодо космічного бізнесу — звичайні дані для акціонерів.

Окрім того, в Раду директорів аерокосмічної компанії ввійшли шановані американці — екс-секретар військово-повітряних сил Сполучених Штатів Дебора Лі Джеймс, та Роберт Карділло екс-директор Національної агенції георозвідки.

В чому полягає питання уряду США?

Згідно з інформацією Bloomberg, американські урядовці та представники аерокосмічного сектору економіки побоюються, що може статись витік цінних технологій до України чи інших держав, що займаються розробкою ракетних програм. А діяльність Firefly, розташованої в Техасі, спрямована саме на те, аби конструювати ракети-носії та космічні апарати, що будуть брати участь в комерційних запусках малих та середніх корисних навантажень.

Українському венчурному фонду та Максу Полякову зрозуміло, що Комітет з іноземних інвестицій Сполучених Штатів вживає обмежуючі заходи на тлі загострення російсько-українських відносин. Тому Noosphere Ventures намагається якомога повніше й ефективніше вдовольнити побажання урядового відомства.

Чим займається Firefly Aerospace Макса Полякова

Збанкрутіла свого часу американська компанія, яку придбав та відновив запорожець Максим Валерійович Поляков, сьогодні виготовляє космічні апарати для надання широкого кола послуг. Ракети-носії Firefly, що виготовляються з використанням кращих технологій, власної виробничої інфраструктури та доступних пускових можливостей, мають особливість. Ці рішення надають можливість надсилати на низьку навколоземну орбіту до 10 тонн корисного вантажу з найнижчою вартістю за транспортування 1 кілограму в класі легких ракет. У вересні відбувся перший старт ракети Alpha, який виявив деякі недоліки конструкції, які потребують опрацювання. Після нього вже плануються наступні запуски.

Але Firefly розробляє не лише ракети. Такі космічні апарати, як Space Utility Vehicle та місячний посадковий модуль Blue Ghost, роблять компанію повноцінним джерелом техніки для місій, що прямують на поверхню Місяця і далі у відкритий космос.

Контракт Firefly зі SpaceX та NASA

В травні 2021 року Firefly Aerospace уклала контракт з компанією Ілона Маска на запуск свого місячного посадкового модуля Blue Ghost. У 2023 році на додаток до комерційних вантажів лендер буде транспортувати 10 корисних навантажень для місії NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) на замовлення 19D.

За словами старшого віцепрезидента Firefly, компанія радіє можливості керувати космічним кораблем Blue Ghost, що доставить інструменти для демонстрації технологій в рамках наукових програм NASA, на високонадійній Falcon 9. Ракета-носій SpaceX дозволяє здійснити транзит до Місяця з використанням мінімальних ресурсів Blue Ghost, а це своєю чергою дозволить посадковому модулю доправити на поверхню Місяця понад 150 кг корисного навантаження.

Том Маркусік, генеральний директор американсько-української компанії, також прокоментував, що Firefly рада використати продуктивність і надійність Falcon 9 для транспортування Blue Ghost на першому етапі своєї подорожі на Місяць.

Але це співробітництво є цінним і для іншої сторони. Віце-президент SpaceX Том Очинеро відмітив користь місії Blue Ghost для підтримки наукових досліджень Місяця і сприяння постійної присутності на Місяці в рамках програми Artemis. «Для нас велика честь, що компанія Firefly обрала Falcon 9 для запуску», — сказав він.

Blue Ghost, названий так на честь рідкісного світлячка Phausis reticulata, здійснить прилуніння в зоні Mare Crisium. Після цього він керуватиме корисними навантаженнями під час транзиту по місячній орбіті та поверхні супутника Землі протягом повної місячної доби — приблизно 14 земних діб.

Завдання CLPS 19D було отримане компанією від NASA ще раніше — в лютому 2021 року, і з того часу в програмі Blue Ghost спостерігається швидкий прогрес. У команди є замовлення на ключові деталі з тривалим терміном виготовлення, виробництво знаходиться на стадії реалізації. Поводяться регулярні польоти для випробування навігації на техаській ділянці Firefly, що нагадує місячний ландшафт. 

Для роботи над місячним посадковим модулем, ракетами-носіями та різними проєктами, пов'язаними з космосом, Firefly залучає як початківців, так і досвідчених професіоналів.

Час покаже, яким чином Макс Поляков продовжить брати участь в життєдіяльності Firefly Aerospace та компонувати свій портфель космічних компаній після продажу акцій цього перспективного виробника космічних апаратів.

Партнерський матеріал


31.01.2022 221
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

950
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1956
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2826
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3461
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3671
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6847 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3855

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5671

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6803 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7626
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2460
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4728
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5115
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

944
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1814
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3398
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

921
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1787
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3693
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3906 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5451