Львівська Феєрія слова – або XVIII Форум видавців у Львові

Навіть слово «свято» тут якось не надто пасує. Занадто багато у Львові тих великих, малих і зовсім малесеньких свят – від Свята Героїв до свята пампухів. Однак іншого такого загальнонародного, такого інтелектуального немає. А тому, як на мене, то тут радше пасувало б слово «феєрія». І тоді Форум видавців заслужив би на назву «Феєрія книжки» чи «Феєрія слова». Бо на Форумі йшлося не лише про друковане чи писане слово, а слово живе – спілкування маси людей, які пишуть, які насправді володіють словом, творить на ці декілька днів у місті неймовірно насичену інтелектуальну атмосферу. Якоюсь мірою це нагадує насичений живими організмами первісний океан. Це неймовірно плідне середовище, яке заряджає людей слова та людей друку щонайменше на рік. 

Форум видавців у Львові для тих самих людей слова та людей друкарського верстату є певною пуантою, межею – свого роду завершенням і початком року. Чи не тому він майже співпадає з початком Церковного року, коли починається нове коло читання священної Книги у Церквах, а також і з єврейським Новим роком. І навіть більше – єврейським Судним Днем, коли, підбиваються підсумки наших добрих та злих діянь, і, принаймні теоретично, може настати кінець часів, який посполиті називають «кінцем світу».

Як би там не було, а наближення львівської Феєрії слова пишуча та видавнича братія все таки очікує з певною тремою. Бо ж це дуже серйозне підведення підсумків. Підведення підсумків і для себе особисто, і перед людьми.

Якщо для автора це перш за все порахунки з собою – чи не виписався, чи маю ще що сказати іншим, чи не відстав інтелектуально від швидкоплину життя, то для видавців це й підведення маркетингових підсумків – чи вийшло видавництво з новим конкуренційним продуктом чи стратегією, які нові видавничі тренди появляються у видавничій індустрії країни, з якими авторами варто працювати у наступному році і т.д.

Важко говорити про такий масовий захід у невеличкому матеріалі. Проте окреслити основні тенденції можна.

Першим здобутком Форуму видавців є те, що не дивлячись на ідеологічні приморозки в нашій країні, він все таки відбувається не особливо зменшуючи обертів. Так – ні прем’єр-міністр країни, ні президент країни не вшанували його своєю присутністю, як це було при попередніх президентах. Що ж – на те нема ради, як кажуть у Львові. Може це сьогодні й на краще. Принаймні не заважають, як це було при попередньому президенті, коли задля його візиту ледь не на пів дня паралізували роботу форуму, по-суті припинили його роботу. І так і не компенсували його учасникам втрат від цієї церемоніальної цереґелії. І навіть страшні антиукраїнські підступи небезвідомого міністра, що обрав собі роль професійного українофоба, Феєрії українського, і не тільки українського, слова не завадили – життя тече своїм трибом і жодна такого роду загата йому не перепона. Ба, більше, якщо на минулорічному Форумі ще відчувалася якась антиукраїнська реконкіста, то цього річ - ні. Здається, що часи таки змінюються. І то у правильному напрямку.

Другим здобутком стало те, що Форум продовжує розливатися по всьому місту – вже вкотре це не лише Палац мистецтв, який давно не може вмістити всіх бажаючих бути присутніми і представленими на цьому святі, не лише площа, чи елевація, як кажуть у нас у Галичині, перед Палацом Потоцьких, але й проспект Свободи і маса великих та малих інституцій та закладів – від Франкового Університету до розсипу кав’ярень по цілому місті. На кілька днів Форум стає для міста всім. І це добре. Це як Різдво чи Великдень – вони для всіх.

Не знаю, чи можна назвати третім здобутком форуму те, що, принаймні у деяких фрагментах, книговидавництво в Україні стає не лише патріотичною та естетською забаганкою, а чистим бізнесом. Звичайно, цей феномен появився не цього року. Чудові бізнес-проекти таких видавництв, як «Абабагаламага» чи «Грані-Т» (до речі цього річ не представленого на Форумі) появилися раніше. Але вони все більше утверджуються як норма. До них додаються інші теж зорієнтовані на прагматику видавництва. Це не означає, що вони не мають сентиментів чи не роблять доброї справи. Зовсім ні – роблять. Однак на міцнішому ґрунті – більш фундаментально.

Так само тішить і поява в просторі українського друкованого слова справжніх бестселерів. І тут слід чітко усвідомити сенс слова бестселер – тобто книги, яка найкраще продається. Вона може мати ті чи інші мистецькі якості, однак вона лідер продажу. Як правило, в українському контексті, це ще й високоякісні з мистецького і морального боку книги. Цього річ це, звичайно ж, книга Ліни Костенко «Записки українського самашедшого» та книга Василя Шкляра «Чорний ворон». І тут важливим стає й чисто комерційний аспект справи – ці книги, як і їхні попередники (чого вартий унікальний проект Івана Малковича випуск серії книг про Гаррі Понтера – причому випереджуючи росіян у цій справі) нарешті почали систематично долати стотисячний тиражний бар’єр. Причому це вже не дитячі книги, які б’ють у болючу точку батьківської та материнської любові.

Однозначним здобутком стало і відзначення гран-прі Форуму – фантастичної монографії, плоду сімнадцятирічної праці Віти Сусак «Українські мистці Парижа. 1900-1939 рр.». Годі недооцінити естетичні та інтелектуальні вальори цієї книги, яка нарешті поставила український живопис того періоду, що розвивався під потужною кроною бурхливого паризького мистецького життя, на його властиве місце. А з іншого боку нарешті скромність, прецизність та інтелект починають належно оцінюватися – виявляється, що інколи ми можемо бути не конюнктурщиками і віддавати належне достойним.

А для мене найбільш вражаючим і найвідважнішим видавничим проектом став проект видання «Європейського словника філософій», який є французько-українським проектом. В Україні його реалізує видавництво «Дух і літера» - чи не найбільше українське інтелектуальне видавництво. Безпосереднім керівником проекту є Барбара Кассен. А в Україні його невтомно реалізовує напрочуд скромні та працьовиті Костянтин Сігов та Андрій Васильченко. Вийшов другий том цього фантастичного видання, яке сміливо можна порівнювати з виданням «Енциклопедії» Дені Дідро та Жана ле Рона Д’Аламбера. Результатом їхньої «Енциклопедії» стала Велика Французька революція. Натомість результатом цієї роботи видавництва «Дух і літера» стала не так помітна, однак істотна українська революція. Цей загальноєвропейський проект в нашій частині Європи, на Схід від Рейну, здійснюється тільки українською мовою. Після виходу другого тому цього видання російська сторона попросила (!!!) керувати видавництвом цієї енциклопедії і російською мовою! Ось така ось «отвєтка табачнику со товаріщі» про роль української мови та українських інтелектуалів.

Але не все так просто. Цьогорічний Форум вкотре показав, що Львову бракує великого виставкового комплексу. Палац мистецтв аж пищить він натуги, як та рукавичка в українській казочці – ось-ось лусне. І попри те, що задля кількох футбольних матчів у Львові, що відбудуться наступного року у рамках ЄВРО 2012, країна витрачає неймовірні мільярди гривень, у цьому напрямку навіть ніхто не думає. Так само, як не думають і про те, а що ж робити з тим стадіоном після ЄВРО 2012 – що у Львові процвітає великий футбол? А форумів, і не лише книжкових, у Львові є багато. Тому такий комплекс для міста вкрай потрібний. Причому, як на мене, він не може бути збудованим десь на периферії – в Форумі видавців головним є те, що він відбувається саме у старому місті, а не у спальних районах. Тому це і свято... 

Ну і підсумовуючи, у відповідності з відомою формулою, можна сказати – Форум відбувся – хай живе наступний. В очікування на нього і живуть люди слова та друкарського верстату. А він неодмінно буде.


21.09.2011 Тарас Возняк 1048 0
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7597
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3368
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415