Люстрація як необхідність

 

 

Чим далі, тим все більше стає зрозумілішим, що без люстрації неможлива ситуація довіри в суспільстві. Мова не йде про масові звільнення чиновників. Мова йде про поінформованість суспільства про те, кого воно бере собі на службу. Адже було б дивним бачити працедавця, який наймає людей, про яких йому нічого не відомо. Власне маємо залишковий синдром радянщини. За «совка» суспільству було необов’язково знати хто є хто серед «слуг народу». Достатньо було, щоби це знала правляча партія.

 

В пострадянському парадоксі «влади темних конячок» заховані корені тієї тотальної корупції, яка, немов концентрована кислота, роз’їдає українське суспільство.

 

Люстрація – це не «віник», як дехто вважає, це «прожектор». «Віник» був актуальним на початку 90-х років минулого століття, коли Україна щойно звільнилася від радянського ярма. Це пропонував тоді Вячеслав Чорновіл та інші наші моральні авторитети. Той час вже у відносно далекому минулому. Багато втрачено.

 

Після підписання угоди про Асоціацію України з Євросоюзом ми вступаємо в нову епоху, в новий цивілізаційний вимір. Суспільство повинно отримати повну інформацію про чиновників та правоохоронців. А вже потім суспільство вирішить, кого доцільно вигнати, а кого залишити, незважаючи, наприклад, на його комсомольське минуле. Може, ця людина – добрий професіонал і чесно виконує свої посадові функції. Треба до кожного випадку підходити відповідально і селективно. А інакше ми й нині діючого Президента змушені будемо «попросити» у відставку. А йому, нагадаю, більшість народу України виразила довіру і видала мандат на керування державою.

 

Це добрий приклад тому, що формальні критерії не вичерпують шляхів вирішення проблеми суспільної довіри. Тому потрібний дуже ефективний законодавчий фундамент для люстрацій них дій. Законом про люстрацію мають підтримуватись два процеси.

 

Перший – процес повного й безкомпромісного висвітлення інформації про «слуг народу». Про них не повинно бути заборонених тем. Жодного «особистого життя». Пішов у владу – будь готовий, що тебе і твоїх близьких суспільство розглядатиме під мікроскопом – аж до «спідньої білизни».

 

Другий – процес захисту чесних фахівців від переслідувань за формальними ознаками.

 

Тільки врівноважена дія цих двох процесів дасть нам результат. Адже у 2005 році було майже одночасно звільнено вісімнадцять тисяч чиновників «кучмівського» періоду. Хіба на їхнє місце прийшли кращі? Навпаки, багато професіоналів були відсторонені від влади за формальними політичними критеріями, а на їхнє місце за тими ж ознаками потрапили зовсім некомпетентні люди, але з «правильних партій». Не кожна «молода команда» (як добре відомо киянам) краща старої.

 

Але це зовсім не означає, що люстрацію треба відтермінувати. Наслідки затримки люстрацій них процесів можуть бути ще більш катастрофічними, аніж наслідки формальної люстрації.

 

Потрібно шукати «золоту середину».

 

Щодо дочасних виборів Верховної Ради. Так сталося що в той самий день, 17 червня, коли я склав присягу депутата Верховної Ради України, я проголосував і за включення до порядку денного ради питання про розпуск та дочасні вибори Парламенту. Деякі колеги навіть жартували з мене, - «ти кілька годин тому як став депутатом, і вже підтримуєш розпуск верховної Ради?»

 

Не це я їм відповідав – так, це моя переконання, моя тверда позиція, з якою я йшов на вибори.

 

Віддаючи належне цій Верховній Раді за роботу в непростих умовах, та розуміючи що більшість депутатів підтримують контакти з виборцями, все ж хотів би сказати наступне.

 

За півтора місяці передвиборчої компанії я щодня проводив до десятка зустрічей з виборцями, з колективами, громадами, відповідав на запитання людей в прямих ефірах…

 

Одна з головних вимог, яка звучала з уст громадян є – люстрація та повне перезавантаження всіх гілок влади.

 

І саме тому, перше, що я зробив щойно прийнявши присягу народного депутата, - закликав Верховну Раду прийняти політично-правове рішення щодо розпуску рад всіх рівнів (від Верховної до місцевих рад) та призначення нових виборів вже в жовтні поточного року.

 

Адже на даний момент необхідна нова кров, нові погляди, нові дії. Саме цей парламент несе частку відповідальності за ту ситуацію в країні, яка привела до кризи, до корупції в державних масштабах, до казнокрадства, до ігнорування думки громади щодо розвитку України, що і привело до Майдану.

 

А поки Верховна Рада є чинною – закликаю невідкладно прийняти пакет законів про реальну люстрацію негідних чиновників, перевертнів в погонах, продажних суддів.

 

Заміна кадрів у владі на нове покоління політиків – є вимогою часу та критично важлива для подальшого розвитку України…

 

 

Народний депутат України

Олександр Шевченко


10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

968
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1978
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2851
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3487
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3687
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6876 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3871

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5686

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6824 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7640
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2477
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4742
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5127
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

494
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

958
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1828
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3411
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

936
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1803
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3707
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3931 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5466