Листопад — місяць обізнаності про рак легень

"Кидайте курити, а якщо не курите, то не починайте курити за будь-яких обставин" — на цьому можна було б фактично завершити пост про рак легень. Це найбільш поширений вид раку, який щороку спричиняє майже два мільйони смертей у світі. В Україні він також займає провідні позиції — близько 13 тисяч людей отримують діагноз рак легень щороку.

Про це інформує Фіртка з посиланням на Facebook-сторінку Уляни Супрун.

Листопад — місяць обізнаності про рак легень. Кожному важливо бути свідомими про ризики, аби цьому запобігти. Зокрема, розуміти, що раннє виявлення раку, дає значно кращі шанси на успішне лікування.


Що підвищує ризики мати рак легень:

Куріння — це найбільш вагомий фактор ризику появи раку легень. Сигарети спричиняють 9 з 10 випадків раку легень у чоловіків та 8 з 10 — у жінок. Що раніше ви почали курити, що довше курите та що більше сигарет на день, то вищим буде ваш ризик. Якщо додати до цього вживання алкоголю та прийом добавок провітаміну А (бета-каротину), ваш ризик може стати ще вищим.

Цікаво щодо добавок провітаміну А. Від початку науковці намагалися дослідити, чи не знижують вони ризик раку легень у курців (саме у heavy smokers, які курять багато і довго), утім зрештою отримали невтішні результати. Адже щонайменше два великі дослідження показали, що все навпаки — тривалий прийом добавок цього вітаміну реально підвищує ризик мати рак легень у курців (приблизно на 20%). Але саме добавки, а не їжа.  Це гарний приклад того, що хаотичний прийом добавок без консультації з лікарем, може більше нашкодити, аніж бути корисним для здоров’я.

Якщо ви покинете курити, ризик мати рак легень стануть менші, але все одно будуть вищими, ніж у людей, які ніколи не курили. Дослідження вказують, що навіть через 25 років як ви покинули куріння, ризик залишається високим. 


Пасивне куріння

Некурці, які піддаються пасивному курінню, збільшують ризик розвитку раку легенів на 20-30%. Коли дим видихають, він не одразу розчиняється в повітрі як може здаватися, більшість токсичних та канцерогенних сполук безперешкодно потрапляють в легені некурців з повітрям. Лише в США щороку пасивне куріння спричиняє 7300 смертей внаслідок раку легень серед некурців.


Вплив газу радону

Радон виробляється природним розщепленням урану в ґрунті, гірських породах та воді, який з часом стає частиною повітря, яке ми вдихаємо. На відкритому повітрі радону мало, тож він швидше за все, не буде небезпечним. Але в приміщенні радон може бути більш концентрованим.


Вплив азбесту та інших канцерогенів, таких як миш’як, хром та нікель, може збільшити ризик розвитку раку легень, особливо якщо ви курите.


Якщо ви вже мали променеву терапію грудної клітки для лікування іншого виду раку. Прикладом можуть бути люди, які лікувалися від хвороби Ходжкіна (злоякісної пухлини лімфатичної системи), або жінки, які отримують опромінення грудної клітки після мастектомії через рак грудей.


Сімейна історія раку легень. Брати, сестри та діти людей, які мали рак легень, можуть мати дещо вищі ризики, особливо якщо родичу рак діагностували в молодому віці. Але наразі, достеменно незрозуміло, якою мірою цей ризик може бути пов’язаний із поширенням генів між членами сім’ї та якою мірою з середовищем, в якому живе сім’я (приміром, з радоном у будинку).


Забруднене повітря. Деякі дослідники вважають, що у всьому світі близько 5% усіх смертей від раку легень може бути пов'язано із забрудненням повітря.


Найпоширеніші симптоми раку легень такі:

 Кашель, який не зникає або посилюється.

 Відкашлювання крові або мокроти червоно-коричневого кольору.

 Біль у грудях, який посилюється при глибокому вдиху, кашлі чи під час сміху.

 Охриплість та задишка.

 Втрата апетиту та безпричинна втрата ваги.

 Відчуття втоми або слабкості.

 Повторювані бронхіти та пневмонії, які повертаються після лікування.

Ці симптоми можуть викликати низка інших хвороб та станів. Утім, в будь-якому випадку, якщо ви їх маєте — обов’язково зверніться до лікаря.


Який є скринінг на рак легень:

Флюорографія і рентген мають низьку чутливість і не дуже підходять для скринінгу легень та рак. Зараз стандартом скринінгу на рак легень вважається низькодозова комп’ютерна томографія. US Preventive Services Task Force надають такі рекомендації щодо скринінгу раку легень: https://bit.ly/3oMrSIF

Його слід проводити людям у віці від 50 до 80 років (раніше його рекомендували з 55 років), які мають 20-річну історію куріння (близько пачки сигарет на день) і продовжують курити або покинули куріння протягом останніх 15 років.

Скринінг слід припинити, якщо людина вже не курить протягом 15 років або ж у людини виникає проблема зі здоров’ям, яка істотно обмежує тривалість життя або здатність виконувати медичні втручання для лікування раку.


Яким є маршрут пацієнта з підозрою на рак легень у медичній системі?

 Передусім, варто звернутися до свого сімейного лікаря. Зважаючи на ваш стан здоров’я, вік і схильність до певних захворювань чи ризик спадковості, лікар допоможе визначити потребу у проведенні додаткових обстежень.

 Лікар може виписати направлення на рентген, комп’ютерну томографію чи проведення бронхоскопії, а також на консультацію до лікарів спеціалістів, наприклад, до онколога. За направленням лікаря ці послуги є безоплатними.

 Якщо виявлено злоякісне новоутворення, варто звернутися за направленням лікаря до медзакладу, який законтрактований НСЗУ за пакетами "Діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних хвороб", "Діагностика та радіологічне лікування онкологічних хвороб" або "Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах". В який заклад звертатися буде залежати від призначеного лікарем лікування. Знайти ці заклади та їхні контакти можна тут https://bit.ly/2ETYltR


Щодо запобігання раку легень, то зрозуміло, що важливо зменшити вплив всіх факторів, які підвищують ризики його появи. Є ті, на які ви не можете впливати, — як-от на сімейну історію раку легень чи неможливо уникнути променевої терапії, якщо вона потрібна для лікування.

Утім, є фактори, на які можна вплинути! Піклуватися про своє здоров'я, мати збалансований раціон, достатньо фізичної активності — це те, що залежить від нас. Покинути куріння також.

 В Україні є сервіс, який у цьому допомагає. Ось його сайт: http://stopsmoking.org.ua/
 Тут є детальний опис видів тютюнової залежності, а також поради, як від неї позбутися: https://bit.ly/2KlIeG6

"Що більше ми знаємо про хворобу, то більше шансів їй запобігти. Тож обов’язково поділіться цією інформацією!",- зазначила Уляна Супрун.


Читайте також:

“Мене це стосується. А тебе?”: стартує національна благодійна акція на користь онкохворих дітей

Рак молочних залоз – пандемія 21 століття


04.11.2020 904
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2832
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3467
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3859

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455