"Кидайте курити, а якщо не курите, то не починайте курити за будь-яких обставин" — на цьому можна було б фактично завершити пост про рак легень. Це найбільш поширений вид раку, який щороку спричиняє майже два мільйони смертей у світі. В Україні він також займає провідні позиції — близько 13 тисяч людей отримують діагноз рак легень щороку.
Про це інформує Фіртка з посиланням на Facebook-сторінку Уляни Супрун.
Листопад — місяць обізнаності про рак легень. Кожному важливо бути свідомими про ризики, аби цьому запобігти. Зокрема, розуміти, що раннє виявлення раку, дає значно кращі шанси на успішне лікування.
Що підвищує ризики мати рак легень:
Куріння — це найбільш вагомий фактор ризику появи раку легень. Сигарети спричиняють 9 з 10 випадків раку легень у чоловіків та 8 з 10 — у жінок. Що раніше ви почали курити, що довше курите та що більше сигарет на день, то вищим буде ваш ризик. Якщо додати до цього вживання алкоголю та прийом добавок провітаміну А (бета-каротину), ваш ризик може стати ще вищим.
Цікаво щодо добавок провітаміну А. Від початку науковці намагалися дослідити, чи не знижують вони ризик раку легень у курців (саме у heavy smokers, які курять багато і довго), утім зрештою отримали невтішні результати. Адже щонайменше два великі дослідження показали, що все навпаки — тривалий прийом добавок цього вітаміну реально підвищує ризик мати рак легень у курців (приблизно на 20%). Але саме добавки, а не їжа. Це гарний приклад того, що хаотичний прийом добавок без консультації з лікарем, може більше нашкодити, аніж бути корисним для здоров’я.
Якщо ви покинете курити, ризик мати рак легень стануть менші, але все одно будуть вищими, ніж у людей, які ніколи не курили. Дослідження вказують, що навіть через 25 років як ви покинули куріння, ризик залишається високим.
Пасивне куріння
Некурці, які піддаються пасивному курінню, збільшують ризик розвитку раку легенів на 20-30%. Коли дим видихають, він не одразу розчиняється в повітрі як може здаватися, більшість токсичних та канцерогенних сполук безперешкодно потрапляють в легені некурців з повітрям. Лише в США щороку пасивне куріння спричиняє 7300 смертей внаслідок раку легень серед некурців.
Вплив газу радону
Радон виробляється природним розщепленням урану в ґрунті, гірських породах та воді, який з часом стає частиною повітря, яке ми вдихаємо. На відкритому повітрі радону мало, тож він швидше за все, не буде небезпечним. Але в приміщенні радон може бути більш концентрованим.
Вплив азбесту та інших канцерогенів, таких як миш’як, хром та нікель, може збільшити ризик розвитку раку легень, особливо якщо ви курите.
Якщо ви вже мали променеву терапію грудної клітки для лікування іншого виду раку. Прикладом можуть бути люди, які лікувалися від хвороби Ходжкіна (злоякісної пухлини лімфатичної системи), або жінки, які отримують опромінення грудної клітки після мастектомії через рак грудей.
Сімейна історія раку легень. Брати, сестри та діти людей, які мали рак легень, можуть мати дещо вищі ризики, особливо якщо родичу рак діагностували в молодому віці. Але наразі, достеменно незрозуміло, якою мірою цей ризик може бути пов’язаний із поширенням генів між членами сім’ї та якою мірою з середовищем, в якому живе сім’я (приміром, з радоном у будинку).
Забруднене повітря. Деякі дослідники вважають, що у всьому світі близько 5% усіх смертей від раку легень може бути пов'язано із забрудненням повітря.
Найпоширеніші симптоми раку легень такі:
◾ Кашель, який не зникає або посилюється.
◾ Відкашлювання крові або мокроти червоно-коричневого кольору.
◾ Біль у грудях, який посилюється при глибокому вдиху, кашлі чи під час сміху.
◾ Охриплість та задишка.
◾ Втрата апетиту та безпричинна втрата ваги.
◾ Відчуття втоми або слабкості.
◾ Повторювані бронхіти та пневмонії, які повертаються після лікування.
Ці симптоми можуть викликати низка інших хвороб та станів. Утім, в будь-якому випадку, якщо ви їх маєте — обов’язково зверніться до лікаря.
Який є скринінг на рак легень:
Флюорографія і рентген мають низьку чутливість і не дуже підходять для скринінгу легень та рак. Зараз стандартом скринінгу на рак легень вважається низькодозова комп’ютерна томографія. US Preventive Services Task Force надають такі рекомендації щодо скринінгу раку легень: https://bit.ly/3oMrSIF
Його слід проводити людям у віці від 50 до 80 років (раніше його рекомендували з 55 років), які мають 20-річну історію куріння (близько пачки сигарет на день) і продовжують курити або покинули куріння протягом останніх 15 років.
Скринінг слід припинити, якщо людина вже не курить протягом 15 років або ж у людини виникає проблема зі здоров’ям, яка істотно обмежує тривалість життя або здатність виконувати медичні втручання для лікування раку.
Яким є маршрут пацієнта з підозрою на рак легень у медичній системі?
▶ Передусім, варто звернутися до свого сімейного лікаря. Зважаючи на ваш стан здоров’я, вік і схильність до певних захворювань чи ризик спадковості, лікар допоможе визначити потребу у проведенні додаткових обстежень.
▶ Лікар може виписати направлення на рентген, комп’ютерну томографію чи проведення бронхоскопії, а також на консультацію до лікарів спеціалістів, наприклад, до онколога. За направленням лікаря ці послуги є безоплатними.
▶ Якщо виявлено злоякісне новоутворення, варто звернутися за направленням лікаря до медзакладу, який законтрактований НСЗУ за пакетами "Діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних хвороб", "Діагностика та радіологічне лікування онкологічних хвороб" або "Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах". В який заклад звертатися буде залежати від призначеного лікарем лікування. Знайти ці заклади та їхні контакти можна тут https://bit.ly/2ETYltR
Щодо запобігання раку легень, то зрозуміло, що важливо зменшити вплив всіх факторів, які підвищують ризики його появи. Є ті, на які ви не можете впливати, — як-от на сімейну історію раку легень чи неможливо уникнути променевої терапії, якщо вона потрібна для лікування.
Утім, є фактори, на які можна вплинути! Піклуватися про своє здоров'я, мати збалансований раціон, достатньо фізичної активності — це те, що залежить від нас. Покинути куріння також.
▶ В Україні є сервіс, який у цьому допомагає. Ось його сайт: http://stopsmoking.org.ua/
▶ Тут є детальний опис видів тютюнової залежності, а також поради, як від неї позбутися: https://bit.ly/2KlIeG6
"Що більше ми знаємо про хворобу, то більше шансів їй запобігти. Тож обов’язково поділіться цією інформацією!",- зазначила Уляна Супрун.
Читайте також:
“Мене це стосується. А тебе?”: стартує національна благодійна акція на користь онкохворих дітей