Офіційно вважається, що у Франківську є три пам’ятники Каменяреві. Найбільший з них стоїть на площі перед готелем «Надія», менше погруддя розташоване у затишному скверику на вулиці Франка, ще один бюст недавно відкрили в Опришівцях.
Між тим є четвертий пам’ятний знак Івану Франку, про який мало хто знає, хоча він і знаходиться у самому центрі. Чому? Тому що висить дуже високо, а голову перехожі задирають вкрай рідко. Йдеться про кам’яницю на площі Ринок, 1, де міститься торговий центр «Галерея-Н», також відомий в народі як «Будинок Бойка».
На рівні п’ятого поверху наріжний фасад прикрашає барельєф у вигляді скульптурної групи. Вусатий чоловік і жінка у старовинній сукні тягнуть один до одного руки. Вони символізують Івана Франка та Юзефу Дзвонковську, а також їх нездійснене кохання. Якщо про Каменяра та його «другу любов» написано багато, то історія виникнення оригінального пам’ятника мало кому відома.
У 2007 році завершувалось будівництво «Галереї-Н». Власник комплексу Мирослав Бойко хотів, аби споруда нагадувала густо прикрашені ліпниною сецесійні будинки Станиславова. Він звернувся до скульптора Володимира Довбенюка, якому замовив ліпнину, але обов’язково з українською тематикою.
Скульптор розробив три варіанти ескізів. Крім Франка і Дзвонковської, були ще легендарний ватажок карпатських опришків Олекса Довбуш із фатальною Дзвінкою, а також символи Галичини – лев і галка. Замовник зупинився на барельєфі з Каменярем.
З французької барельєф (bas-relief) перекладається як «низький рельєф». Це різновид скульптури, в якому об’ємне зображення виступає над площиною фону не більш ніж на половину власного об’єму. Фігури були виконані методом сухої набивки із гранітної крихти з цементом, тонованої під мармур.
Якщо уважно придивитися, то можна помітити, що Юзефа зображена на тлі гілок калини, а Франко оточений жолудями та дубовим листям. Це алегорія на чоловіче й жіноче начало, виражена українськими рослинними символами. Трохи нижче, на кронштейнах балкону, є чотири галки. Вони теж не випадкові, адже дали назву краю та присутні на гербі міста.
У підсумку вийшло доволі непогано. Можна сказати, що барельєф є найвищою меморіальною дошкою Івано-Франківська, а також єдиним пам’ятником Каменяреві в Україні, де він зображений у жіночій компанії.