"Лагідний вбивця": як запобігти зараженню гепатитом С

Гепатит С вражає та руйнує печінку і його надто складно виявити, тому треба бути обережним.

Гепатит С є одним з найпоширеніших інфекційних захворювань, що вражає клітини печінки та провокує розвиток цирозу, пише ТСН.

Згідно з даними ВВОЗ за 2017 рік, щорічно у світі від цього вірусу страждає майже 71 млн людей та близько 400 тис. помирають через невчасно надану медичну допомогу та ігнорування найменших проявів хвороби. Як же захистити себе та що потрібно знати про гепатит С кожному?

ДЕКІЛЬКА СЛІВ ПРО ЗБУДНИКІВ ГЕПАТИТУ С ТА ВАКЦИНУ

Вперше про існування гепатиту С широкому загалу стало відомо 1989 року. Однак з’ясувати, що спричинило поширення вірусу, вченим не вдалося. Точної інформації щодо збудника хвороби немає і досі. Фенікс-Лан Цюань із Колумбійського університету певен, що інфікувати людину могли летючі миші. ДНК цих тварин містять генетичні послідовності, тотожні із нуклеїновими кислотами гепатовірусів, до яких належить людський вірус гепатиту С. Пітер Сіммондос, професор Единбурзького університету, вважає, що розповсюдити гепатит С могли гризуни, оскільки вони також є носіями широкого спектру гепатовірусів. Але усе це лише теорії.

 

Проте найбільшою проблемою, що багато років поспіль не дає спокою науковцям всього світу, залишається відсутність вакцини. Річ у тому, що вірус Гепатиту С має 6 генотипів (усього їх 11), кожен із яких ділиться на підтипи, а ті — на квазівиди. Окрім того, потрапляючи до різних умов та організмів, штампи гепатиту здатні швидко мутувати, що просто унеможливлює процес їхнього дослідження та подальшого знешкодження.

ШЛЯХИ ІНФІКУВАННЯ

Традиційно гепатит С передається через кров, коли медичні, косметологічні та будь-які інші процедури виконуються нестерильними інструментами. Серед найпоширеніших випадків зараження:

взяття зразків крові для лабораторного дослідження;
переливання донорської крові та її компонентів;
виконання хірургічних операцій;
нанесення татуювань;
проколювання вух, носа та інших частин тіла;
лікування у дантиста;
вживання ін’єкційних наркотиків;
проведення обрізного манікюру.

Окрім цього, зараження вірусом може статися у разі використання чужих засобів особистої гігієни, на яких залишаються часточки інфікованої крові. Також у медичній практиці зафіксовані випадки зараження вірусом статевим шляхом та від матері до дитини. Однак такі шляхи вважаються малопоширеними.

Найбільшою проблемою, що багато років поспіль не дає спокою науковцям всього світу, залишається відсутність вакцини

Не передається гепатит С через слину (поцілунок), харчові продукти, воду, предмети загального користування (окрім колючих та ріжучих) та грудне молоко. Однак коли у немовляти з’являються зуби, під час годування груддю воно може трохи пошкодити сосок та інфікуватися.

СИМПТОМАТИЧНА КАРТИНА ТА НАСЛІДКИ

Близько 70-80% людей, які є носіями гепатиту С, не мають жодних ознак захворювання, оскільки воно розвивається латентно (приховано) — саме за це гепатит С називають "лагідним убивцею".

При гострій формі у хворого з’являється нудота, головний біль, підвищується температура (до 38-39 °C), зникає чи погіршується апетит. У деяких випадках може спостерігатися жовтяниця, потемніння сечі, біль із локалізацією в області живота чи підребер’я, біль у судинах та метеоризм.

Часто люди не звертають увагу на такі симптоми або списують їх на інші хвороби. Однак потрібно розуміти, що зумисне або незумисне ігнорування вірусу завжди закінчується невтішно. Він надзвичайно швидко руйнує клітини печінки, яка перестає регенеруватися і виконувати свої функції. Це провокує виникнення найрізноманітніших ускладнень, перше місце серед яких посідає цироз, що негативно позначається на роботі серця, нирок, жовчного міхура, шлунку, нервової та імунної системи — страждає увесь організм, що може отримувати додаткові ускладнення.

Згідно з даними ВООЗ, у 70-80% інфікованих гепатитом С хвороба переходить у хронічну стадію, прогресування якої призводить до розвитку цирозу або раку печінки. За відсутності вчасно наданої медичної допомоги щороку від гепатиту С, який трансформувався у цироз печінки або гепатоклітинну карциному, гине 399 тис. осіб у світі.

Близько 70-80% носіїв гепатиту С не мають жодних ознак захворювання, оскільки воно розвивається приховано

ПРОФІЛАКТИЧНІ ДІЇ

Гепатит С нині виліковний — це буде досить тривале і вартісне лікування, але позбутися хвороби можливо. Та оскільки вчасно виявити гепатит С досить складно, вихід один — не допустити інфікування. Тому:

слідкуйте за стерильністю інструментів у всіх закладах, які відвідуєте (голки та шприци використовуються лише раз);
не вживайте ін’єкційні наркотики (як і будь-які інші);
не користуйтеся чужими засобами гігієни (зубні щітки, бритви, ножиці тощо);
якщо ви є медичним працівником, не ігноруйте техніку безпеки під час роботи із пацієнтом, особливо у випадку, якщо ви виконуєте маніпуляції колючими та ріжучими предметами;
ведіть впорядковане та захищене сексуальне життя, намагайтеся не вступати у випадкові статеві зв’язки з непостійними партнерами;
не довіряйте своє тіло та життя випадковим спеціалістам — тату-майстрам, косметологам, які роблять ін’єкції для обличчя, майстрам манікюру тощо;
перед переливанням крові проводьте скринінг донорської крові та її компонентів;
у разі поранення гострими предметами загального користування здайте кров для проведення лабораторного аналізу.

Читайте також: Чим відрізняється справжня медицина від псевдомедицини Чим відрізняється справжня медицина від псевдомедицини Чим відрізняється справжня медицина від псевдомедицини

Також пам’ятайте, що перед проведенням будь-якої медичної чи косметичної процедури ви маєте право запитати у свого спеціаліста, яким чином він дезінфікує робочий інструмент. Зазвичай цей процес складається з декількох етапів, а для проведення якісного та правильного очищення використовується спеціальне обладнання: бокси, сухожарові шафи, стерилізатори. Не соромтеся бути прискіпливим відвідувачем, адже це — справді питання життя і смерті.

І ще один надзвичайно важливий момент — якщо ви помітили суттєве, безпідставне погіршення самопочуття та маєте бодай одну причину для хвилювання, якнайшвидше відвідайте лікаря. Вчасне діагностування вірусу — запорука швидкого одужання!

Бережіть себе та будьте здорові!


21.02.2018 2440 0
Коментарі (0)

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

920
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1907
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2778
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3407
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3640
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6799 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3826

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5638

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6750 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7596
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2427
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4691
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5084
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

445
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

913
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1782
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3367
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

887
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1749
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3659
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3852 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5415