Краєзнавець презентував видання про калушан у Першій світовій війні (ВІДЕО)

У краєзнавчому музеї Калущини відбулася презентація довідника Василя Фіцака «Реєстр поховань вояків Великої війни у Калуші (1914-1918)».

Науково-довідкове краєзнавче видання містить інформацію про калушан-учасників Великої війни, поховання вояків на Калущині, рідкісні світлини періоду 1916-1917 років. Книга вийшла друком частково коштом бюджету Калуської громади та за фінансової підтримки калушан Івана Мащакевича й Дмитра Вальнюка.

У коментарі «Вікнам» краєзнавець Василь Фіцак зазначив, що зацікавився військовими похованнями 2016 року, пише Фіртка.

Тоді він п’ять днів присвятив ідентифікації прізвищ загиблих на бетонних хрестах. Через те, що бетонні хрести щорічно білили вапном, яке розводили з піском, багато написів було складно прочитати. Тому працював дротяною щіткою. За підрахунками краєзнавцями, вдалося ідентифікувати написи на 360-ти стандартних бетонних хрестах. Серед них були масові, одиночні поховання, невідомі могили.

У 2018 році, зібравши певну інформацію, Василь Фіцак видав у декількох екземплярах невеличке видання для того, щоб не втратити інформацію. Пізніше виникла ідея оформити зібрані дані у науково-довідкове видання. Цей задум виник тому, що це важлива історія нашого міста, каже Василь Фіцак. А ще серед солдатів армії Австро-Угорщини було багато українців, вихідців з Галичини.

Загалом краєзнавець дослідив 725 поховань. Зі 115 цивільних поховань 112 неідентифіковані. 93 могили невідомі взагалі. Серед 233-х похованих австро-угорських солдат 43 — неідентифіковані, а 190 — встановлені. Серед 143-х німецьких поховань 101 — неідентифіковане. Серед російських поховань 78 — неідентифіковані.

Тим часом краєзнавець Андрій Шутяк зібрав понад 600 імен та прізвищ калушан, які служили під час Першої світової війни. Тому видання доповнили й цими відомостями.

Андрій Шутяк подякував Василю Фіцаку за можливість викласти свій матеріал у довіднику. Зізнався, що зі свідомим наміром списки загиблих вояків не шукав:

"Шукав свого родича, який служив під час Першої світової війни, якого так і не знайшов. Паралельно зустрічалося багато людей із Калуша. Однак це не є повні списки. Інформація по мірі надходження будуть додавати в австрійських архівах. Я за ними спостерігаю."

Поділився процесом роботи над книгою і її упорядник, старший науковий співробітник меморіального музею Калуська в'язниця Олег Відливаний. За його словами, він упорядковував матеріал, складаючи його в хронологічній послідовності. Також він знайшов світлини в австрійських архівах і переклав їх з німецької на українську. Робота була цікавою, однак були певні технічні проблеми та труднощі з перекладом через специфіку військової мови.

За словами старшого наукового співробітника краєзнавчого музею Калущини Івана Тиміва, віднайдені прізвища краєзнавця Андрія Шутяка цікаві тим, що це виключно калушани, які, ймовірно, були в складі підрозділів січових стрільців та галицько-волинської армії.

Щодо віднайдених прізвищ Василем Фіцаком калуський історик зауважив велику кількість імен українського походження — 32.

Над історичним виданням працювало чимало науковців, краєзнавців, учителів та людей, яким небайдужа історія рідного краю.


Читайте також:

Калуський краєзнавець презентує довідник поховань Першої світової війни

У Калуші збудують каплицю на військовому цвинтарі часів Першої світової (ВІДЕО)

На Калущині жінка встановила хрест в пам'ять про загиблих синів в Першій світовій (ФОТО)

На Франківщині розкопали ймовірне поховання часів Першої світової війни (ФОТО/ВІДЕО)

На Калущині на могилах загиблих авіаторів Першої світової хочуть встановити пропелери (ФОТО)

Калушани продовжили відновлювати написи на хрестах військового кладовища (ФОТО)


14.04.2021 841
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

953
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1959
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2830
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3465
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3673
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6853 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3857

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5672

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7628
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

483
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

947
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3400
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3909 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455