Енергоефективність - це мета, яку ставить перед собою кожен, хто розпочинає будівництво власного житла.
У світі таку ціль переслідують не тільки на особистому рівні, але й на державному. В Канаді, наприклад, є "Коаліція будинків з нульовим споживанням енергії" (Zero-Energy House), яка просуває ідеї нульового споживання. Державні структури фінансують проєкти, де споживання енергії є нульовим або майже нульовим, а будинки використовують відновлювані джерела.
В Європі низькоенергетичним будинкам, присвоюють певні класифікації:
- ultra low energy house - будівлі з ультранизьким споживанням енергії;
- passive house - пасивні будинки;
- zero-energy house - будинку з нульовим споживанням енергії.
Кожна з цих класифікацій, вимагає використання енергії на 70-90% менше в порівнянні зі стандартним будинком. Внаслідок чого можна отримати такі показники?
Ultra low energy house. В таких будинках застосовують підвищену термоізоляцію, мінімізацію температурних мостиків, енергоефективні вікна, приточну вентиляцію з рекуперацією тепла, ставлять більші вимоги по опаленню та охолодженню.
Passive house - це комплексна концепція будівництва. На етапі розробки проєкту, застосовують правильну архітектурну геометрію будинку з орієнтацією на сторони світу.
При такому підході будинки ефективно використовують сонце, внутрішні джерела тепла та рекуперацію, роблячи традиційні системи опалення непотрібними навіть в холодну пору року. В теплий період, в пасивних будинках використовують метод пасивного охолодження, наприклад, затінення, щоб зберегти комфортну прохолоду.
Zero-energy house - будинки, які можуть самостійно виробляти енергію з відновлюваних джерел і споживати її в рівній кількості протягом року. Це, переважно, будівлі, що використовують великі сонячні колектори та батареї.
З плином часу предметом критики власників таких будинків, стала проблема якості повітря всередині приміщення. Активне утеплення фасаду, у поєднанні з бажанням зекономити на будівельних матеріалах, приводить до використання ненатуральних утеплювачів. Навіть при хорошій вентиляції, якість повітря буде на низькому рівні.
Щоб залишатись в класифікації zero-energy house та при цьому не втрачати на якості, багато архітекторів повернулись до перевіреного та екологічного будівельного матеріалу, який ще наші предки активно використовували при зведенні свого житла.
Солома - екологічний природний матеріал, а солом'яна панель товщиною в 40 см по теплопровідності прирівнюється до 2 м, стіни з дерева або 3 м цегляної стіни.
Що це значить при будівництві Zero-energy house? Розглянемо на прикладі котеджного містечка ECO Land.
ECO Land - це містечко в с. Черніїв, котеджі якого будуються з використанням солом'яних панелей.
Немає більш екологічних матеріалів, ніж ті, що створила сама природа. На жодному устаткуванні не можливо в штучних умовах зробити «природний матеріал».
Солом'яна панель - це дерев'яний каркас запресований соломою. Щільність тиснення 100-120 кг/м3, тому така панель є дуже стійкою.
В ECO Land, панелі виготовляють згідно з проєктом та встановлюють на попередньо залитий фундамент. Стіни, перестінки чи дах, складаються з десятка панелей різного розміру та монтуються спеціалістами. Для обробки стін використовується вапняно-глиняна штукатурка, а покрівельним матеріалом даху слугує натуральна черепиця.
Не потрібно додатково використовувати пінопласт, сендвіч-панелі чи інші матеріали для утеплення фасаду, все вже зроблено. Паропроникність солом'яних стін, забезпечує виведення зайвої вологи, не утворюючи конденсату. Стіни дихають, повітря всередині будинку завжди свіже тому що фільтрується натуральним природним матеріалом.
Водопостачання подається з власної свердловини, що розміщена на території кожного будинку. Питна вода доступна просто з крана.
ECO Land - не використовує газ. Встановлені сонячні панелі на даху будинку, забезпечать власників потрібним рівнем енергії для побутових приладів, опалення та особистих потреб.
Ефект "термоса" дає можливість утримувати в будинку тепло в холодну пору року, а в літній час забезпечує прохолоду.
Навіть в гірських місцевостях, де температура зимою опускається до мінус 40 градусів є будинки з соломи, які використовують пічне опалення, а стіни дозволяють утримувати температуру на комфортному для життя рівні.
Автономність та енергоефективність роблять такі будинки економними.
В Європі активно використовується солома, як будівельний матеріал, а такий дім належить до класифікації з нульовим (Zero-energy building) або майже нульовим (Near zero-energy building) споживанням енергії.
Та насправді, крім екологічності та економії, власники таких будинків отримують набагато більше, а саме незалежність. Це те відчуття, коли ваш дім самостійно генерує все необхідне для життя, просто взаємодіючи з природою.
Партнерський матеріал