«Коронавірус» на ринку нерухомості

Сьогодні вся країна і світ перебувають в складних, невизначених умовах.

Серед мешканців багато людей, котрі хотіли б придбати житло одразу, чи оформити в розтермінування для покращення житлових умов тощо! Одні не знають, чи це вигідно, інші переживають про надійність забудовника.

Для того, щоб зрозуміти, що відбувається з ринком нерухомості, на прикладі Івано-Франківська, який останні роки входить в ТОП-міст по об’ємах будівництва, ми поспілкувалися зі старшим менеджером відділу продажу компанії blago developer Романом Петрівом.


Пане Романе, як вплинула ситуація з пандемією на ринок нерухомості?

«Ринок розділився на два табори: з одного боку спостерігаємо великий відкладений попит, тобто люди активно цікавляться, резервують квартири, але у зв’язку з карантинними обмеженнями, планують таки оформляти квартири після завершення карантину. З іншого – навпаки: мешканці стараються скористатися нинішнім моментом та придбати нерухомість з вигодою».

Але зараз люди налякані, кому в таких умовах хочеться купувати житло?

«Зараз справді ситуація складна, і новини ЗМІ в т.ч. міжнародні, а також соцмережі її, нажаль, часто підсилюють… Але задумайтесь над іншим, всі кризи минають і цей період теж мине, а квадратні метри завжди є в ціні. У нашої компанії і в мене особисто є досвід успішного подолання двох криз – світової 2008 року і локальної 2014-2015 року. ТОМУ ПЕРЕКОНАНИЙ, ЩО ЛЮДИ, КОТРІ КУПУЮТЬ В ПЕРІОД, КОЛИ КУРС ЗРІС, А ЦІНА У ГРИВНЯХ ЩЕ НЕ ВІДРЕАГУВАЛА - В НАЙБІЛЬШОМУ ВИГРАШІ.

Ще місяць тому така квартира вартувала на 3-4 тисячі доларів дорожче. А за місяць, швидше за все, або ціна квадратного метра піде вгору, або курс адміністративним шляхом повернуть. І люди, котрі розуміють, що така ситуація є тимчасовою, успішно цим користуються…».

Але експерти прогнозують курс 30, 35, 40 і вище… Тоді ще вигідніше буде купити?

«Прораховуємо і такі сценарії… Однак ринок нерухомості працює за іншими принципами, аніж валютний чи фондовий, де різкі коливання відбуваються постійно. Забудовник мусить враховувати зарплатний фонд, вартість матеріалів, а вони, зазвичай, корелюються з курсом долара і відповідно після його росту, будуть також переоцінені. Тому ті, хто купує саме в такий досить короткий часовий проміжок, коли валюта робить ривок, а ціни на зміну курсу валюти ще не відреагували, однозначно будуть у виграші».

Можливо, зараз і вигідно купити житло, але у місті вже стільки набудовано і скільки квартир простоюють? Хто їх купуватиме?

«Це все відносно… Можна зайти в магазин електроніки і сказати: «Ого, скільки тут техніки, хто це купить?» Повірте, знайти квартиру в цих “набудованих” будинках не так вже й легко. Людям притаманно постійно прагнути кращого – ми раз на рік чи два міняємо телефони, а не ходимо досі з Nokia 3310… Так і з нерухомістю, багато людей періодично (раз на 5 – 10 років) змінюють житло, оскільки стандарти будівництва постійно покращуються. Зараз, придбавши квартиру в новобудові, ви отримуєте закриті двори з майданчиками, відповідну шумо- та теплоізоляцію, красиві фасади, новітні ліфти і т.п, що не йде в порівняння зі стандартами будівництва 10-річної давності, не кажучи вже про житло, збудоване в радянську епоху. Також, юне покоління (18-30 років) все частіше хоче бути цілком незалежним і мати власну оселю, а не жити з батьками».

Куди вигідніше вкласти валюту - «під матрац»» чи таки в нерухомість, як робить більшість наших заробітчан? 

«Тут багато залежить від фінансової грамотності населення… Хто розуміє, що кошти самі по собі не є капіталом, а просто засобом обміну, той, повірте, не тримає під матрацом десятки чи сотні тисяч “кровно зароблених”… ДО ПРИКЛАДУ, В МЕНЕ Є ЗНАЙОМІ, ЯКІ КУПИЛИ В 2014-15 РОКАХ ДОЛАР ПО 35 І ДОСІ ЧЕКАЮТЬ, ЩОБ ВІН ПОВЕРНУВСЯ ДО ТОГО КУРСУ. А ІНШІ, НАВПАКИ, В 2014 РОЦІ КУПИЛИ ОДНОКІМНАТНУ ЗА 12 000 ДОЛАРІВ, А НА ПОЧАТКУ ЦЬОГО РОКУ ПРОДАЛИ З КОСМЕТИЧНИМ РЕМОНТОМ ЗА 32 000 У.О.

Треба розуміти таку річ, якщо нерухомість дешевшає в доларовому еквіваленті, то дешевшає все навколо – пальне, хліб, проїзд тощо. Глобально ви нічого не втратите, але коли відбувається девальвація валюти, ваша купівельна спроможність впаде суттєво… Багато людей пам’ятають часи СРСР, коли вони й подумати не могли, що з їхніми заощадженнями може щось статися і здавалося, надійнішого інструменту, аніж зберігати свої кревні в рублях, а ще на ощадкнижках, немає – і всі ми знаємо чим це закінчилось…».

Які прогнози щодо вартості квадратного метра на найближчий період?

«Думаю, що збережеться помірний ріст, який триває останні роки. Зараз всі країни світу для підтримки економіки включили друкарські станки і суттєво здешевлюють свою валюту, в таких умовах, якщо говорити про глобальну перспективу, здешевлення нерухомості навряд чи можливе».

Як обрати надійного забудовника?

«Надійність будівельної компанії найкраще можна перевірити наявністю у неї готового продукту! До прикладу, НАША КОМПАНІЯ У 5-ТИ ЖИТЛОВИХ КОМПЛЕКСАХ МАЄ ВЖЕ ГОТОВЕ ЖИТЛО. ТОБТО, ЦЕ НЕ ПРОЄКТНІ ПЛОЩІ, А ВЖЕ ЗБУДОВАНА КВАРТИРА, В ЯКУ ВИ МОЖЕТЕ ЗАЙТИ, ПОДИВИТИСЯ НА УСЮ ЯКІСТЬ РОБІТ І, БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ РИЗИКІВ, КУПИТИ ЇЇ.

У період кризи якраз суттєво збільшується кількість клієнтів, котрих цікавить саме готовий продукт, а не проєкт, який ще реалізовуватимуть у майбутньому. Хоча і до такого житла зацікавленість залишається. Крім того, варто враховувати досвід і авторитет будівельної компанії на ринку! Зрозуміло, що час перебування фірми на ринку, наявність позитивного іміджу щодо виконання своїх зобов’язань перед клієнтами теж відіграють важливу роль».

Чи можливо, дотримуючись карантину, обрати собі житло?

«Сучасні технології дозволяють робити огляд житла онлайн, здійснювати оплату придбаного житла по перерахунку! Тому проблем нема. Наша компанія навіть практикує оформлення договірних відносин онлайн! Тобто, фактично, фізичної присутності особи, щоб ознайомитися з житлом чи оформити його придбання, не потрібно».

партнерський матеріал


03.04.2020 7204
Коментарі ()

10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

919
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1906
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2775
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3404
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3638
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6798 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3825

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5636

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6747 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7595
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2425
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4689
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5083
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

444
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

912
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1781
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3365
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

886
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1748
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3658
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3848 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5413