Археологи з Третього Римського університету та студенти Американського університету в Римі виявили докази того, що звичайні римляни жили в Колізеї з IX століття до як мінімум 1349 року, тобто до того моменту, коли будівля була серйозно пошкоджена землетрусом і обвалилася її південна частина.
Під час тритижневих робіт під деякими арочними входами, провідними на арену, археологи виявили теракотові каналізаційні труби, черепки та підвалини стіни XII століття.
"Ці розкопки показали, що Колізей активно використовувався як житло у часи пізнього Середньовіччя," — говорить директор Колізею Розелла Ріа.
В незвичайному середньовічному гуртожитку були також свої стайні і майстерні, розташовані на центральній арені, де колись билися гладіатори.
Кілька квадратних метрів всередині Колізею здавалися в оренду ченцям з сусіднього монастиря Санта-Марія-Нова, які взяли архітектурний пам'ятник під свою опіку.
За словами професора середньовічної археології Ріккардо Сантаньєлі Валенцані, площа використовувалась в якості загального простору. Арена була схожа на величезний двір, наповнений людьми, тваринами і товарами.
Там археологи виявили керамічний посуд і загадковий артефакт — різьблену статуетку маленької мавпочки з слонової кістки. Ймовірно, вона використовувалася як пішак у шаховій грі.