Китай та Індія звинувачують один одного у стрільбі та загостренні напруженості на кордоні

Китай та Індія звинуватили війська один одного у виконанні попереджувальних пострілів під час конфронтації у понеділок на їх суперечливому кордоні в Гімалаях, що є значним загостренням напруженості між двома ядерними державами.

Повідомляється, що інцидент трапився вперше за останні чотири десятиліття на китайсько-індійському кордоні, проте обидві сторони висунули звинувачення у порушенні двосторонніх домовленостей та вживанні "провокаційних" дій.

У заяві в понеділок ввечері представник командування Народно-визвольної армії Китаю заявив, що індійські війська "незаконно перетнули" лінію фактичного контролю (LAC), нечітко визначену лінію розмежування, яка розділяє дві країни, і увійшли під гору Шенпао - регіон біля південного берега Пангонг Цо, стратегічно розташованого озера в західній частині кордону довжиною 2100 миль (3779 кілометрів).

"Індійські війська нахабно видали попереджувальні постріли по військах прикордонних патрулів Китаю, які підійшли для переговорів, а прикордонні війська Китаю були змушені вжити контрзаходів для стабілізації ситуації", - заявив старший полковник Чжан Шуйлі, речник китайських військових, не уточнюючи, що саме за "контрзаходи" були.

Назвавши це "серйозною військовою провокацією", Чжан попросив індійську сторону "негайно припинити небезпечні дії ... суворо стримувати прифронтові війська і серйозно розслідувати та карати особовий склад, який вистрілив, щоб повторити подібні випадки".

У вівторок індійська армія відкинула звинувачення Китаю і назвала заяву "спробою ввести в оману свою внутрішню та міжнародну аудиторію".

У ній зазначається, що індійські війська "виявляли велику стриманість і поводились виважено та відповідально", а натомість звинуватили китайські військові сили в "грубому порушенні домовленостей і виконанні агресивних маневрів".

Гори над озером Пангонг Цо, поблизу Леха в Ладаку, Індія (5 жовтня 2012 року)


За інформацією Індії, саме китайські війська намагалися "закріпитися" на одній з передових позицій, яку утримували індійські солдати вздовж кордону.Солдати Китайської народно-визвольної армії (НОАК) здійснили "кілька вистрілів у повітря, намагаючись залякати", йдеться в повідомленні індійських військових.

"Ні на одному етапі індійська армія не переступила територію ЛАК і не вдалася до використання будь-яких агресивних засобів, включаючи стрільбу", - йдеться в повідомленні.


"Перші постріли" за десятиліття

За словами Харша В. Панта, професора міжнародних відносин у Лондонському коледжі Кінгз, це перші постріли вздовж китайсько-індійського кордону з 1975 року, тоді китайські війська у віддаленому перевалі на східному кінці кордону вбили чотирьох індійських солдатів.

У вівторок прессекретар МЗС Китаю Чжао Ліцзянь підтвердив, що цей інцидент став першою стріляниною вздовж кордону за останні 45 років, і заявив, що "індійська сторона першою здійснила постріли в прикордонні війська Китаю".

"Спокій переривається пострілами. Китайська сторона завжди наголошує, що обидві сторони повинні мирним шляхом врегулювати розбіжності шляхом діалогу та консультацій", - сказав Чжао на пресконференції.

Китай та Індія здійснювали спаринг над територією, яка оточує озеро Пангонг Цо, з того часу, коли вони провели криваву прикордонну війну в 1962 році. Лінія фактичного контролю, яка проходить через озеро, встановлена ​​на початку конфлікту. Попри те, що це відображається на картах, Індія та Китай не погоджуються щодо точного її розташування, і регулярно звинувачують одні одних у перетині її та в розширенні своєї території.

У 1996 році дві країни підписали угоду, згідно з якою жодна зі сторін не повинна відкривати вогонь на відстані 2 кілометрів (1,24 милі) від ЛАК, щоб "запобігти небезпечній військовій діяльності".

Це було серед низки угод, підписаних Китаєм та Індією з 1993 року про "підтримання сил на мінімальному рівні на кордоні" та "формування поведінки військ", - заявив міністр закордонних справ Індії Субрахнаям Джайшанкар.

"Якщо цього не дотримуватимуться, то виникає дуже багато важливих питань. На цей момент я зазначаю, що ця ситуація дуже серйозна та триває з початку травня", - сказав він в понеділок.

Обидві сторони дотримувались цієї угоди жорстоким поєдинком у долині Гальван неподалік від Пангонг Цо в червні. Під час цієї суперечки солдати билися кулаками, камінням та бамбуковими палицями із забитими цвяхами. В результаті кривавої бійки загинули щонайменше 20 індійських солдатів. Китай ніколи не визнавав жертв цієї сутички.

Ситуацію тимчасово розв'язали після того, як обидві сторони вступили в переговори та вивели солдатів. Але напруженість спалахнула ще минулого тижня, коли Делі та Пекін звинуватили війська один одного у проведенні провокаційних акцій поблизу Пангонг Цо.

Ду Юканг, професор з Південної Азії, що навчається в Університеті Фудана в Шанхаї, заявив, що попереджувальні постріли є "серйозною" ескалацією прикордонної суперечки.

"Обидві сторони досягли консенсусу, знаючи, що після вистрілу все може підірватися. Навіть стрільба в повітря не повинна бути дозволена", - сказав він.

Інцидент у понеділок настав, коли обидві сторони брали участь у переговорах на високому рівні, намагаючись зняти напруженість. Минулої п’ятниці міністри оборони Китаю та Індії зустрілися в кулуарах в Шанхайській організації співробітництва в Москві, і в четвер там мають відбутися зустрічі міністрів закордонних справ двох країн.

Але Пант, професор Лондонського королівського коледжу, заявив, що вважає, що напруженість на китайсько-індійському кордоні стане "новою реальністю".

"Довіра повністю зникла у відносинах ... лінія розмежування буде надзвичайно мінливою і залишиться такою у найближчому майбутньому, якщо не буде знайдено розв'язання проблеми", - сказав він.

"Оскільки попередня парадигма, старі рамки повністю розвалилися, і на цей момент нових рамок немає, дві нації намагаються змиритися з цією реальністю".

за матеріалами CNN


08.09.2020 648
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

955
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

1961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

2832
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

3467
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

3676
07.04.2022
Мар’яна Цимбалюк

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України розповів про те, що відбувалося з орендою житла на початку війни, чи стабілізувалися ціни, настільки комерційна нерухомість виросла в ціні у зв'язку з релокацією бізнесу і що слід очікувати на ринку нерухомості Прикарпаття найближчим часом.

6855 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

3860

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

5673

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

6806 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

7629
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

2464
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

4729
25.03.2022

Харчуватися тут можуть як евакуйовані українці, так і місцеві мешканці громади.

5116
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

484
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

948
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

1818
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

3401
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

922
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

1790
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

3696
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

3911 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

5455