Китай та Індія звинуватили війська один одного у виконанні попереджувальних пострілів під час конфронтації у понеділок на їх суперечливому кордоні в Гімалаях, що є значним загостренням напруженості між двома ядерними державами.
Повідомляється, що інцидент трапився вперше за останні чотири десятиліття на китайсько-індійському кордоні, проте обидві сторони висунули звинувачення у порушенні двосторонніх домовленостей та вживанні "провокаційних" дій.
У заяві в понеділок ввечері представник командування Народно-визвольної армії Китаю заявив, що індійські війська "незаконно перетнули" лінію фактичного контролю (LAC), нечітко визначену лінію розмежування, яка розділяє дві країни, і увійшли під гору Шенпао - регіон біля південного берега Пангонг Цо, стратегічно розташованого озера в західній частині кордону довжиною 2100 миль (3779 кілометрів).
"Індійські війська нахабно видали попереджувальні постріли по військах прикордонних патрулів Китаю, які підійшли для переговорів, а прикордонні війська Китаю були змушені вжити контрзаходів для стабілізації ситуації", - заявив старший полковник Чжан Шуйлі, речник китайських військових, не уточнюючи, що саме за "контрзаходи" були.
Назвавши це "серйозною військовою провокацією", Чжан попросив індійську сторону "негайно припинити небезпечні дії ... суворо стримувати прифронтові війська і серйозно розслідувати та карати особовий склад, який вистрілив, щоб повторити подібні випадки".
У вівторок індійська армія відкинула звинувачення Китаю і назвала заяву "спробою ввести в оману свою внутрішню та міжнародну аудиторію".
У ній зазначається, що індійські війська "виявляли велику стриманість і поводились виважено та відповідально", а натомість звинуватили китайські військові сили в "грубому порушенні домовленостей і виконанні агресивних маневрів".
Гори над озером Пангонг Цо, поблизу Леха в Ладаку, Індія (5 жовтня 2012 року)
За інформацією Індії, саме китайські війська намагалися "закріпитися" на одній з передових позицій, яку утримували індійські солдати вздовж кордону.Солдати Китайської народно-визвольної армії (НОАК) здійснили "кілька вистрілів у повітря, намагаючись залякати", йдеться в повідомленні індійських військових.
"Ні на одному етапі індійська армія не переступила територію ЛАК і не вдалася до використання будь-яких агресивних засобів, включаючи стрільбу", - йдеться в повідомленні.
"Перші постріли" за десятиліття
За словами Харша В. Панта, професора міжнародних відносин у Лондонському коледжі Кінгз, це перші постріли вздовж китайсько-індійського кордону з 1975 року, тоді китайські війська у віддаленому перевалі на східному кінці кордону вбили чотирьох індійських солдатів.
У вівторок прессекретар МЗС Китаю Чжао Ліцзянь підтвердив, що цей інцидент став першою стріляниною вздовж кордону за останні 45 років, і заявив, що "індійська сторона першою здійснила постріли в прикордонні війська Китаю".
"Спокій переривається пострілами. Китайська сторона завжди наголошує, що обидві сторони повинні мирним шляхом врегулювати розбіжності шляхом діалогу та консультацій", - сказав Чжао на пресконференції.
Китай та Індія здійснювали спаринг над територією, яка оточує озеро Пангонг Цо, з того часу, коли вони провели криваву прикордонну війну в 1962 році. Лінія фактичного контролю, яка проходить через озеро, встановлена на початку конфлікту. Попри те, що це відображається на картах, Індія та Китай не погоджуються щодо точного її розташування, і регулярно звинувачують одні одних у перетині її та в розширенні своєї території.
У 1996 році дві країни підписали угоду, згідно з якою жодна зі сторін не повинна відкривати вогонь на відстані 2 кілометрів (1,24 милі) від ЛАК, щоб "запобігти небезпечній військовій діяльності".
Це було серед низки угод, підписаних Китаєм та Індією з 1993 року про "підтримання сил на мінімальному рівні на кордоні" та "формування поведінки військ", - заявив міністр закордонних справ Індії Субрахнаям Джайшанкар.
"Якщо цього не дотримуватимуться, то виникає дуже багато важливих питань. На цей момент я зазначаю, що ця ситуація дуже серйозна та триває з початку травня", - сказав він в понеділок.
Обидві сторони дотримувались цієї угоди жорстоким поєдинком у долині Гальван неподалік від Пангонг Цо в червні. Під час цієї суперечки солдати билися кулаками, камінням та бамбуковими палицями із забитими цвяхами. В результаті кривавої бійки загинули щонайменше 20 індійських солдатів. Китай ніколи не визнавав жертв цієї сутички.
Ситуацію тимчасово розв'язали після того, як обидві сторони вступили в переговори та вивели солдатів. Але напруженість спалахнула ще минулого тижня, коли Делі та Пекін звинуватили війська один одного у проведенні провокаційних акцій поблизу Пангонг Цо.
Ду Юканг, професор з Південної Азії, що навчається в Університеті Фудана в Шанхаї, заявив, що попереджувальні постріли є "серйозною" ескалацією прикордонної суперечки.
"Обидві сторони досягли консенсусу, знаючи, що після вистрілу все може підірватися. Навіть стрільба в повітря не повинна бути дозволена", - сказав він.
Інцидент у понеділок настав, коли обидві сторони брали участь у переговорах на високому рівні, намагаючись зняти напруженість. Минулої п’ятниці міністри оборони Китаю та Індії зустрілися в кулуарах в Шанхайській організації співробітництва в Москві, і в четвер там мають відбутися зустрічі міністрів закордонних справ двох країн.
Але Пант, професор Лондонського королівського коледжу, заявив, що вважає, що напруженість на китайсько-індійському кордоні стане "новою реальністю".
"Довіра повністю зникла у відносинах ... лінія розмежування буде надзвичайно мінливою і залишиться такою у найближчому майбутньому, якщо не буде знайдено розв'язання проблеми", - сказав він.
"Оскільки попередня парадигма, старі рамки повністю розвалилися, і на цей момент нових рамок немає, дві нації намагаються змиритися з цією реальністю".
за матеріалами CNN