Взимку 2020-го в Україні з'явився Вікіпатруль. Це проєкт, де київські бізнесмени та українські волонтери з усього світу дають відсіч російській пропаганді, вкидають українські сенси в ЄС, США та РФ.
Зокрема, порушують і актуалізують теми війни на сході України, кібервійни, економічної блокади. Вперше з часів незалежності українці пробують нав'язувати український порядок денний в міжнародному інформаційному полі. Наприклад кібербійці Вікіпатруля створюють в українській, російській і англійській, іспанській Вікіпедіях статті про захисників Донецького аеропорту, українських топових композиторів світового масштабу і тд.
Проєкт заснували кияни з Могилянки: Богдан Дубильовський та Роман Мельник. У них досвід редагування Вікіпедії уже більше 10 років. Особливо активно вікіпедисти зайнялись редагуванням вікі в період застою режиму Януковича, що якраз співпав із ерою інформатизації та проникнення інтернету в широкі маси. Смартфони, оптоволокно в селах та інші ноухау.
Студенти, живучи в гуртожитку Києво-Могилянської академії на Троєщині, мріяли як можуть зробити щось корисне для країни і суспільства. Вони почали вести активно свої блоги, де Свиноматка у 2011 році увійшла в топ україномовних вордрпрес блогів.
Паралельно хлопці писали статті у Вікіпедію. Цікавило все: від історичних постатей, до сучасних компаній та трендів. До процесу наповнення і популяризації Вікіпедії почали залучати також інших людей. Богдан навіть придумав термін “Віківишкіл” на позначення вікі-марафонів, під час яких вікіпедисти навчають новачків основ редагування.
З часом до хлопців почали звертатися друзі та знайомі: митці, спортсмени, активіти із проханнями проконсультувати чи допомогти їм оформити сторінки у Вікіпедії згідно з правилами та регламентом вікі. На певному етапі звернень стало так багато, що довелося створити першу в Україні агенцію з маркетингу у Вікіпедії. Над назвою довго не парились і назвали Вікібізнес.
Стрімка деградація держінститутів, гібридна війна Росії проти України і слабкість української дипломатії змусила підприємців самим зайняти цей напрямок. Кинути виклик Росії і підсилити інформаційну безпеку України на Заході. Так в грудні 2019 року була заснована громадська організацію Українська Вікіпедія. Одним із напрямків зробили написання важливих героїчних сторінок російсько-української війни у Вікіпедії.
Звідси зародився напрям Вікіпатруль, який успішно підтримують пожертвами українці зі всього світу на краудфандинговій платформі Патреон. Здебільшого це діаспора, яка розуміє цінність донесення правдивої інформації і важливість опору російській пропаганді. Станом на серпень 2020 року команду Вікіпатруля активно підтримують 34 українці(діаспоряни), які жертвують щомісяця по $217. В ядро команди входить 20 волонтерів, які у вільний від основної роботи час, пишуть і перекладають статті. Це дуже різні люди з геть різних куточків планети, які уже заробили на хліб з маслом, а тому розуміють важливість війни в інфопросторі.
Зараз команда Вікіпатруля активно розростається і вже дає відсіч росіянам та совкам, а також створює напрям популяризації українських композиторів в англомовній Вікіпедії. Публікуючи статті англійською про талановитих композиторів і музикантів родом з України. А ГО Українська Вікіпедія, у свою чергу, координує весь рух та проводить тренінги, на яких навчає редагувати вікіпедію і таким чином залучає нових вікі-бійців. Аби перемогти - нас має бути багато.
За 2 місяці діяльності, Вікіпатруль уже створив кількадесят статтей у основних Вікіпедіях світу. Про Кіборгів ДАП в іншомовних розділах вікіпедії, розповів англомовному світу про Український кібер-альянс та про російській диверсії проти України та багато іншого.
Партнерський матеріал