Висока пенсія може бути нарахована тим, у кого є 35 років стажу і в роки роботи зарплата була більш ніж у 2,5 раза вищою за середню.
Про це йдеться в законі "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" в редакції від першого липня 2021 року, передає Фіртка.
Частина українських пенсіонерів можуть розраховувати на отримання пенсій, які в три рази перевищують середню пенсію по Україні.
У 2021 році середня пенсія у жінок в Україні становить 3031,32 грн, що на 30% менше, ніж середня пенсія у чоловіків — 4242,53 грн. Однак, частина українців можуть розраховувати на пенсію в розмірі 10 тис грн.
Як йдеться в документі, пенсія в розмірі 10 тисяч гривень може бути нарахована тим, у кого є 35 років стажу і в роки роботи зарплата була більш ніж у 2,5 раза вища за середню.
Від чого залежить розмір пенсії
Згідно з формулою розрахунку розміру пенсії, яка вказана в документі, розмір пенсії залежить від зарплати та стажу.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Нд х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Нд - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожен місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп)
К - страховий стаж за місяці, враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт зарплати за кожен місяць страхового стажу визначається за формулою:
Кз = Зв: Нд, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески і яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Нд - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Сума зарплати за місяць, за який розраховується коефіцієнт, визначається за формулою:
Н = С + Зд, де:
Н - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
С - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески. Якщо сума страхових внесків сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати;
Зд - сума заробітної плати за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу).
Формула розрахунку пенсії:
Середню зарплату по країні за три минулі роки множать на 1%, на стаж в роках і на співвідношення зарплати конкретної людини до середньої.
Хто скільки отримає:
Згідно з цією формулою, українці, які отримують менше середньої зарплати, можуть претендувати тільки на мінімальну пенсію.
Українці, які отримували мінімальну зарплату, згідно з цією формулою отримують компенсацію з держбюджету і як результат - мінімальну пенсію.
Читайте також:
Календар перерахунку пенсій: наскільки зростуть виплати до кінця року